"Lęk wysokości": O TWÓRCACH
BARTOSZ KONOPKA - REŻYSER
Bartosz Konopka jest jednym z najczęściej nagradzanych młodych reżyserów. Jego ostatni film "Królik po berlińsku" (2009) był nominowany do Oscara w dziedzinie "dokument krótkometrażowy". Wygrał wiele z liczacych się festiwali, m.in.: Hot Docs Toronto, Documenta Madrid, Hamptons USA, Krakowski Festiwal Filmowy, Planete Doc Review. Konopka dał się nim poznać jako błyskotliwy twórca, łączący wrażliwość dokumentalisty z fabularną wyobraźnią. Krytycy pisali przy tej okazji o próbie stworzenia nowego gatunku - "bajki dokumentalnej". Poprzedni film Konopki, fabuła "Trójka do wzięcia" (2006), zrealizowana w ramach koordynowanego przez Studio Munka programu "30 minut", zdobyła 12 nagród na różnych festiwalach, w tym m.in. Grand Prix na Brest Film Festival oraz Best Debut Award na Message to Man w St. Petersburgu. "Ballada o kozie" (2004), pierwsza z cyklu alegorii zwierzęcych, została uhonorowana przez telewizję Planete na Berlinale 2004, a następnie pokazywana we wszystkich oddziałach stacji na świecie. Dostała również kilka nagród publiczności na innych festiwalach.
Bartek Konopka jest absolwentem filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wydziału reżyserii WRiTV Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył również kurs dokumentalny i fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
FILMOGRAFIA:
2011 - "Lęk wysokości", fabuła
2009 - "Królik po berlińsku", dokument
2006 - "Trójka do wzięcia", fabuła
2005 - "Sceny z powstania", teatr TV
2004 - "Ballada o kozie", dokument
2003 - dokumenty: "Popaprańcy", "Trzy historie o miłości", "Wielkie manewry"
2002 - "Niebo nad Europą", dokument
2001 - "Czubek", film dyplomowy
PIOTR BORKOWSKI - GŁÓWNY AUTOR SCENARIUSZA
Był scenarzystą nagradzanej w kraju i za granicą "Trójki do wzięcia" w reżyserii Bartosza Konopki, filmu z pierwszej edycji programu "30 minut". Jest absolwentem Instytutu Anglistyki UW. W 2002 roku obronił doktorat na Wydziale Neofilologicznym UW. Od 2003 roku wykłada filmoznawstwo i kulturoznawstwo w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Był stypendystą Agencji Scenariuszowej, Funduszu im. Andrzeja Munka, uczestnikiem warsztatów scenariuszowych Script Factory i programu ScripTeat, a także słuchaczem w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w programach Pracownia, Pracowania 2005 i EKRAN.
PIOTR NIEMYJSKI - AUTOR ZDJĘĆ
Operator takich filmów jak "Nie opuszczaj mnie" (nagroda za zdjęcia na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"), "Oda do radości" (nowela "Warszawa") i serialu "Królowie śródmieścia", a także do filmu dokumentalnego Ewy Stankiewicz i Anny Ferens "Trzech kumpli".
MACIEJ CIEŚLAK - ZAŁOŻYCIEL, WOKALISTA I GITARZYSTA ZESPOŁU ŚCIANKA, PRODUCENT MUZYCZNY
Współtworzył projekt Lenny Valentino i był producentem jego płyty Uwaga! Jedzie tramwaj. Nominowany w kategorii "Producent roku" do nagrody Fryderyki w 2001 roku. Współpracował ze Smolikiem, Bassisters.
ELWIRA PLUTA - SCENOGRAFIA
Zeszłoroczna laureatka nagrody w Gdyni za scenografię do "Wszystko co kocham"
i "Magicznego drzewa", autorka scenografii m.in. w filmach "Torowisko", "Warszawa", "Tulipany", "Cześć Tereska", "Pitbull".
KATARZYNA LEWIŃSKA - KOSTIUMY
Pracowała przy tak znanych filmach jak "33 sceny z życia", "Miasto z morza", "Dom zły", a także w "Boisku bezdomnych", za które otrzymała nagrodę na 33. FPFF
w Gdyni. Z Bartkiem Konopką pracowała również przy "Trójce do wzięcia".
JAROSŁAW BARZAN - MONTAŻ
Wielokrotnie nagradzany montażysta wideoklipów i filmów fabularnych, laureat nagród na festiwalu w Gdyni za filmy "Warszawa" i "Pół serio", montażysta filmów "Pitbull", "Lejdis", "Kameleon", "Ciało", "Inferno", "Mała wielka miłość".
STUDIO MUNKA jest producentem debiutów filmowych, działającym w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Studio Munka nastawione jest na produkcję ambitnych filmów artystycznych, a jego głównym celem jest produkcja pełnometrażowych debiutów fabularnych.
Studio produkuje także filmy w ramach Programów dla Młodych Twórców: "30 minut", "Pierwszy Dokument" i "Młoda Animacja", które pozwalają zrealizować
w profesjonalnych warunkach pierwszy film krótkometrażowy po szkole filmowej.
Studio Munka zostało powołane w 2008 roku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i funkcjonuje na mocy porozumień zawartych z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizją Polską.
KRZYSZTOF STROIŃSKI
Absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od roku 1979 jest aktorem teatrów warszawskich: Komedii (1979-1981), Dramatycznego (1981-1984), Nowego (1988-1989), Powszechnego (od 1990) oraz Studio (gościnnie). Znany polskiej publiczność z licznych filmów, seriali i spektakli teatralnych. Uhonorowany m.in. Orłem - Polska Nagroda Filmowa w kategorii: Najlepsza główna rola męska 2009 za film "Rysa" oraz Wyróżnieniem honorowym za film Rysa na 33. FPFF w Gdyni.
MARCIN DOROCIŃSKI
studia w Akademii Teatralnej ukończył w 1997 roku i w tym samym roku otrzymał także nagrodę na XV festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Kreona w "Antygonie", a także został aktorem Teatru Dramatycznego. W 2005 roku za rolę Despera w "Pitbullu" otrzymał nagrodę aktorską na Festiwalu Sztuki Filmowej w Koszalinie, a także nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. 2007 rok przyniósł mu nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za rolę Fabia w "Ogrodzie Luizy". Za film "Boisko Bezdomnych" Katarzyny Adamik został nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY 2009 w kategorii najlepsza główna rola męska.