"Lech Majewski kolekcja - część 2": KIM JEST LECH MAJEWSKI?
To jeden z najbardziej wszechstronnych polskich artystów: reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta, malarz, członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.
Początkowo studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych, ale porzucił je dla łódzkiej Filmówki, którą ukończył w 1977 roku jako dyplomowany reżyser. Jeszcze jako student zrealizował w 1975 roku etiudę "Grand Hotel", która zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych.
W 1980 roku Lech Majewski nakręcił film "Rycerz" - pierwszą pełnometrażową produkcję w swojej karierze. Obraz został szczególnie dobrze przyjęty w Stanach Zjednoczonych i Anglii, co przełożyło się na zaproszenie reżysera do Cambridge i decyzję o emigracji.
W Anglii organizuje m.in. przegląd polskiego kina zatytułowany "Uczniowie Wojciecha Hasa", a w 1982 roku na Tamizie wystawia monumentalną inscenizację "Odysei" Homera. Spektaklem tym zwraca na siebie uwagę producenta Michaela Hausmana, który zaprasza Majewskiego do Stanów Zjednoczonych, a później decyduje się na realizację jego filmu "Lot świerkowej gęsi".
W 1986 roku Lech Majewski wyjeżdża do Rio de Janeiro, gdzie wspólnie z Ronaldem Biggsem - jednym z uczestników słynnego angielskiego napadu stulecia - pracuje nad filmem "Więzień Rio". Zdjęcia do obrazu powstają m.in. w brytyjskim studiu Pinewood, w którym realizowane są kolejne odsłony przygód agenta Jamesa Bonda. Film, w którym główne role zagrali Steven Berkoff, Paul Freeman i Peter Firth zostaje dobrze przyjęty przez widzów i krytyków, odnosi również sukces komercyjny.
W 1992 roku we współpracy z należącym do Davida Lyncha studiem Propaganda Films, Majewski realizuje "Ewangelię według Harry'ego" - film, w którym jedną z pierwszych głównych ról w swojej karierze zagrał Viggo Mortensen - późniejszy odtwórca postaci Aragorna w superprodukcji "Władca Pierścieni" Petera Jacksona.
Kolejne lata zajmuje Majewskiemu praca w teatrze oraz pisanie. Wystawia m.in. "Króla Ubu" z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, sztukę "The Black Raider" Roberta Wilsona, Toma Waitsa i Williama S. Burroughsa, a w warszawskim Teatrze Wielkim operę "Carmen".
Do kina powraca w 1996 roku jako scenarzysta i producent biograficznego filmu "Basquiat - taniec ze śmiercią" w reżyserii Juliana Schnabla z Jeffreyem Wrightem, Benicio Del Toro, Davidem Bowie, Dennisem Hopperem, Christopherem Walkenem i Willemem Dafoe w obsadzie.
W 1996 roku Lech Majewski debiutuje jako kompozytor - wspólnie z Józefem Skrzekiem tworzy muzykę i libretto do autobiograficznej opery "Pokój Saren" na podstawie własnych wierszy wydanych w tomiku "Mieszkanie". Międzynarodowy Instytut Teatru uznał spektakl za jedną z najlepszych współczesnych oper, a w 1997 roku reżyser przeniósł ją na ekran w filmie telewizyjnym pod tym samym tytułem.
W 1999 roku Lech Majewski zrealizował "Wojaczka" - najgłośniejszy, a zdaniem wielu najlepszy film w swojej karierze. Biograficzna opowieść o "kaskaderze polskiej literatury" Rafale Wojaczku zdobyła 8 nominacji do Orłów - Polskich Nagród Filmowych, a odtwarzający w nim rolę tytułową Krzysztof Siwczyk otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "najlepszy aktor europejski". W sumie "Wojaczek" zdobył ponad 20 nagród, w tym tytuł Najlepszego Europejskiego Niezależnego Filmu w roku 2000 w Barcelonie, Najlepszego Filmu Europejskiego w Corato i Grand Prix w Kłajpedzie.
Dwa lata później powstaje "Angelus", a w 2003 roku "Ogród rozkoszy ziemskich" - ekranizacja wydanej w 2002 roku książki Majewskiego pt. "Metafizyka". Film został nagrodzony Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rzymie w 2004 roku.
W 2009 roku Lech Majewski rozpoczął prace nad swoim najnowszym filmem "Młyn i krzyż" opowiadający historię powstania jednego z najsłynniejszych obrazów Petera Brugela pt. "Droga na Kalwarię". Główne role w obrazie zagrali: zdobywca Złotego Globu Rutger Hauer ("Ucieczka z Sobiboru", "Blade Runner. Łowca androidów"), zdobywczyni Europejskiej Nagrody Filmowej Charlotte Rampling ("Basen", "Księżna") oraz nominowany do nagrody Emmy Michael York ("Kabaret", "Austin Powers. Agent specjalnej troski").