"Królestwo": OBIEKTY FILMOWE
Zdjęcia do Królestwa rozpoczęły się w okolicach stolicy stanu Arizona, Phoenix. Kluczowymi lokalizacjami były ponadto Sun Valley i Waszyngton (Memoriał II Wojny Światowej oraz budynek Departamentu Sprawiedliwości).
"Musieliśmy znaleźć w Stanach obszary pustynne, które mogłyby pełnić rolę Arabii Saudyjskiej", mówi jeden z producentów. "Topografia okolic Phoenix dokładnie spełniła nasze wymagania w tym zakresie".
"Arabskie budynki w naszym filmie ściśle odpowiadają wizerunkowi budynków znajdujących się w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich," mówi scenograf Tom Duffield, który w okresie przygotowawczym właśnie w Emiratach przeprowadzał dokumentację.
Rolę osiedla mieszkaniowego amerykańskiej kompanii naftowej w Riyadh, gdzie dochodzi do zamachu, odgrywa znajdująca się na przedmieściach Phoenix baza Sił Powietrznych Williams.
Pracując nad wyborem zagranicznych lokalizacji na potrzeby projektu, filmowcy stanęli przed pytaniem: Czy możemy i powinniśmy realizować zdjęcia w kluczowych dla scenariusza rejonach Środkowego Wschodu? Opcja to zastała jednak szybko odrzucona. Królestwo Arabii Saudyjskiej posiada ścisłe regulacje dotyczące biznesu i turystyki, a co więcej Departament Stanu ostrzega obywateli amerykańskich przed odbywaniem podróży do Królestwa.
Ostatecznie zdecydowano, po rozważeniu kilku środkowowschodnich lokalizacji, że zdjęcia zostaną realizowane w Abu Dhabi, stolicy siedmiu Zjednoczonych Emiratów. Jedynym problemem okazało się być to, że w mieście nigdy do tej pory nie realizowano dużej zachodniej produkcji filmowej.
Przed rozpoczęciem zdjęć (8 dni), wszyscy aktorzy i ekipa otrzymali siedemnastostronicową "instrukcję" zawierającą wszystkie niezbędne informacje począwszy od protokołu i bezpieczeństwa, po drażliwe tematy, takie jak oznaki braku szacunku (np. używanie lewej ręki czy pokazanie podeszwy buta). Wszyscy członkowie ekipy produkcyjnej mieli ubierać się skromnie, aby uszanować arabską tradycję i kulturę.
Władze Abu Dhabi ściśle współpracowały z ekipą między innymi podczas zabezpieczenia jej wstępu do wspaniałych wnętrz Emirates Palace Hotel, luksusowego resortu nad Zatoką Arabską, który w filmie Królestwo pełnił funkcję pałacu fikcyjnego saudyjskiego księcia Ahmeda bin Khaleda.
Reżyser Peter Berg podsumowuje film, do którego rozpoczął przygotowania już 10 lat temu: "Zrealizowaliśmy Królestwo bez żadnych politycznych czy religijnych uprzedzeń, a jedynie z myślą o duchu przyjaźni i humanitaryzmu. To film o próbie wymierzenia sprawiedliwości odpowiedzialnym za śmierć setek niewinnych ludzi".