"Kosmiczni kowboje": OBSADA
W czasie długoletniej kariery CLINT EASTWOOD (Frank Corvin) był utożsamiany z najgroźniejszymi bohaterami Hollywoodu, od Człowieka Bez Imienia do Brudnego Harry'ego Callahana i okrytego złą sławą Williama Munny. Wszystkie te postacie nadały aktorowi wyrazisty ekranowy wizerunek oszczędnego w słowach lecz konsekwentnego faceta. Jeżeli jakieś słowa padały z ust Clinta Eastwooda, było to jak w przysłowiowym banku. Podobnie było z zyskami z kolejnych filmów z jego udziałem.
Człowiek z Malpaso zagrał w 54 filmach, w tym w 46 w głównych rolach. Firma Malpaso Production, która powstała w 1971, stworzyła Eastwoodowi możliwości rozwijania umiejętności reżyserskich i producenckich. Jednak akorstwo pozostało głównym zainteresowaniem Eastwooda i jak się później okaże wyborem koniecznym dla Eastwooda - reżysera.
Do ostatnich osiągnięć aktorskich Clinta zalicza się rolę znudzonego dziennikarza, Steve'a Everetta w filmie "True Crime" (1999); doskonałego włamywacza Luthera Whitney z przeboju "Władza absolutna" (1996); fotografa czasopisma National Geographic, Roberta Kincaida w hicie lata ’95, "Co się wydarzyło w Madison County"; szeryfa Reda Garnetta z popularnego wśród krytyków filmu "Doskonały świat" (1993); oraz agenta Służb Specjalnych Franka Horrigana w filmie "Na linii ognia", który w 1993 roku zarobił ponad 100-millionów dolarów.
W 1992 kariera Eastwooda - reżysera dokonała nieprzewidzianego zwrotu. "Bez przebaczenia", 10 z kolei western Eastwooda oraz 36 główna rola, zbierał wspaniałe recenzje i okazał się przebojem kasowym. Ogromnym sukcesem było nominowanie filmu aż do dziewięciu statuetek Akademii Filmowej; dla najlepszego filmu, reżysera, aktora, aktora drugoplanowego, za najlepszy scenariusz, zdjęcia, scenografię, dźwięk i montaż.
Postać alkoholika i zabójcy przyniosła aktorowi pierwszą nominację do Oskara w kategorii najlepszego aktora i odegrała dużą rolę w promowaniu filmu przy okazji rozdawania nagród. Film otrzymał cztery statuetki - dla najlepszego filmu, reżysera, aktora drugoplanowego (Gene Hackman) oraz montażu.
Droga Clinta Eastwooda na szczyty sławy nie była prosta. Przełom nastąpił w okresie, kiedy związał on z Universal Studios i zagrał w serialu telewizyjnym "Rawhide" w l958 roku, w którym wcielił się w postać Rowdy'ego Yatesa. W krótkim czasie zagrał główną rolę w trylogii włoskiego reżysera Sergio Leone "Man With No Name - A Fistful of Dollars" (1964), "Za kilka dolarów więcej" (1965), "Dobry, Zły, Brzydki" (1966).
W tym okresie wystąpił też w m.in; "The Witches" (1967), "Powieście ich wysoko" (1968), "Bluf Cogana" (1968), "Tylko dla orłów" (1969), "Paint Your Wagon" (1969), "Two Mules For Sister Sarah" (1970), "Kelly's Heroes" (1970) oraz "The Beguiled" (l971).
W 1971 Eastwood zadebiutował w roli reżysera filmem "Play Misty For Me" oraz wystąpił w legendarnym "Brudnym Harrym".
Wyreżyserowany przez mentora Eastwooda, Dona Siegela "Brudny Harry" wykreował kolejną znaną szerokiej publiczności postać, detektywa wydziału zabójstw Harry'ego Callahana. Po sukcesie "Harry'ego", Eastwood wystąpił w takich filmach jak "Joe Kidd" (1972), "High Plains Drifter" (1972), "Siła Magnum" (1973), "Thunderbolt and Lightfoot" (1974), "The Eiger Sanction" (1975), "The Outlaw Josey Wales" (1976), "The Enforcer" (1976), "The Gauntlet" (1977), "Every Which Way But Loose" (1978), "Ucieczka z Alcatraz" (1978), "Bronco Billy" (1979), "Any Which Way You Can" (1980), "Firefox" (1982), "Honkytonk Man" (1982), "Nagłe uderzenie" (1983).
Kolejne filmy jak "Lina" (1984), "Gorący Towar" (l984), "Niesamowity Jeździec" (1985), "Wzgórze Rozdartych Serc" (1987), "Pula śmierci" (1988), "Różowy cadillac" (1989), "Biały Myśliwy", "Czarne Serce" (1989) czy "Żółtodziób" (1990) były okazją wzbogacenia filmografii i wykreowania odmiennych, barwnych bohaterów. Uwieńczeniem kariery była klasyczna już rola wizjonera na Dzikim Zachodzie w filmie "Bez przebaczenia".
TOMMY LEE JONES (Hawk Hawkins) został wyróżniony Oskarem i Złotym Globem w kategorii dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę bezkompromisowego szeryfa Sama Gerarda w przeboju kinowym "Ścigany" w 1994 roku. Trzy lata wcześniej Jones był po raz pierwszy nominowany do tej nagrody za rolę Claya Shawa w kontrowersyjnym obrazie Olivera Stone'a, "JFK".
Już wkrótce polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć Jonesa w jednym z jego ostatnich filmów "Regulamin zabijania", gdzie wystąpił jako prawnik z szeregów Marines. W minionym roku wystąpił u boku Ashley Judd w hicie "Podwójne zagrożenie". W 1998 powtórzył rolę szeryfa Sama Gerarda w kontynuacji "Ściganego" zatytułowanej "Wydział pościgowy", która to rola również przyniosła mu Oskara. W 1997 stworzył duet z Willem Smithem w filmie, który okazał się największym przebojem tego roku i na całym świecie zarobił ponad 500 milionów dolarów. Ten film to oczywiście "Faceci w czerni".
Jones debiutował na dużym ekranie filmem "Love Story". W czasie trwania swojej ponad 30- letniej kariery wystąpił w filmach; "Oczy Laury Mars", "Córka górnika" (za rolę w tym filmie po raz pierwszy był nominowany do Złotego Globu), "Burzliwy poniedziałek", "Przesyłka", "Liberator", "Niebo i Ziemia", "Klient", "Urodzeni mordercy", "Błękitne Niebo", "Batman Forever", "Cobb", "Wulkan".
W 1995 Jones zadebiutował jako reżyser filmem telewizyjnym, adaptacją książki Elmera Keltona "The Good Old Boys" (TNT). Jones nie tylko wyreżyserował, lecz także wystąpił w jednej z głównych ról obok Sissy Spacek i Sama Sheparda. Rola w tym filmie przyniosła Jonesowi nominacje do nagród Amerykańskiej Gildii Aktorskiej i CableACE Award.
Jones często i z powodzeniem występuje na małym ekranie. Rola Gary'ego Gilmore'a w filmie "The Executioner's Song", przyniosła mu nagrodę Emmy dla najlepszego aktora, a udział w popularnym miniserialu "Lonesome Dove" nominacje do nagród Emmy i Złotego Globu. Inne produkcje telewizji publicznej i kablowej, w których wystąpił Jones to tytułowa rola w "The Amazing Howard Hughes", zrealizowanym przez American Playhouse, "Kotka na gorącym blaszanym dachu", "The Rainmaker" (HBO), kolejna koproducja HBO/BBC "Yuri Noshenko", "KGB" oraz "April Morning".
W 1969 roku, Jones debiutował na Broadwayu w sztuce Johna Osborne'a "A Patriot for Me". Inne sztuki, w jakich zagrał na Broadwayu to "Four on a Garden" z Carol Channing i Sid Caesar oraz "Ulysses in Nightgown" z już nieżyjącym Zero Mostel.
Urodzony w San Saba w Teksasie Jones pracował krótko z ojcem na polu naftowym. Kontynuował naukę na Uniwersytecie w Harvardzie, gdzie ukończył z wyróżnieniem wydział anglistyki.
DONALD SUTHERLAND (Jerry O'Neil) jest jednym z najbardziej szanowanych i utalentowanych aktorów, który ma w dorobku artystycznym role w ponad stu filmów.
Urodzony w Kanadzie, Sutherland rozpoczynał karierę już w wieku 14 lat pracując jako disc jockey i zdobywając uznanie lokalnych słuchaczy za rolę Scrooge'a w słuchowisku radiowym "Opowieść Wigilijna". Przedsmak teatru pojawił się wraz ze studenckimi produkcjami, w których występował w czasie nauki na Uniwersytecie w Toronto. Rola w "The Tempest" zwróciła uwagę krytyka pisma Toronto Globe & Mail, Herberta Whitakera, który zasugerował Sutherlandowi rozważenie możliwości kariery aktorskiej, z czego ten wkrótce skorzystał.
Po przeprowadzce do Londynu Sutherland studiował w prestiżowej Royal Academy of Dramatic Arts, zapoznawał się w tamtejszym repertuarem i zadebiutował na scenie w sztuce "August for the People" z Rexem Harrisonem.
W 1964 roku producent Paul Maslansky zobaczył Sutherlanda w Londynie na West Endzie w sztuce "Spoon River Anthology" i podpisał z nim kontrakt na pierwszy film – zagranie dwóch ról w "The Castle of the Living Dead". Otworzyło to drogę do ról w kolejnych horrorach, w tym "Die! Die! My Darling" z Tallulah Bankhead. Dopiero "M.A.S.H", 14-ty film w dorobku Sutherlanda uczynił z niego gwiazdę o międzynarodowej sławie.
Sutherland definiuje swój sukces nazwiskami reżyserów z którymi pracował. W gwiazdorskim gronie reżyserów, z którymi miał okazję pracować znaleźli się; Bernardo Bertolucci ("1900"), Alan J. Pakula ("Klute"), Nicolas Roeg ("Nie oglądaj się teraz"), John Schlesinger ("The Day of the Locust"), Paul Mazursky ("Alex in Wonderland"), Robert Altman ("M.A.S.H."), Robert Aldrich ("Parszywa dwunastka"), John Sturges ("Orzeł wylądował"), Robert Redford ("Zwyczajni ludzie"), Herbert Ross ("Max Dugan Returns"), Louis Malle ("Crackers"), Philip Borsos ("Bethune"), Ron Howard ("Ognisty podmuch") oraz Oliver Stone ("JFK").
O wielkim talencie Sutherlanda świadczy szeroki wachlarz ról w jego filmografii, m.in; nazistowski szpieg z filmu "Igła"; wrażliwy i zręcznie wyrażający się kardiochirurg w "Threshold", za który wyróżniono go nagrodą Genie Award (kanadyjskim odpowiednika Oskara) dla najlepszego aktora w 1983 roku; portret Paula Gauguin w filmie "The Wolf at the Door". Nie należy zapomnieć o klasycznym epizodzie w "Menażerii".
Wystąpił również w "The Rosary Murders", "Lost Angels", "Apprentice to Murder", "A Dry White Season", thrillerze Johna Irvina "Eminent Domain", "Buffy - postrach wampirów" (kilka lat później stał się materiałem na przebojowy serial tv), "Benefit of the Doubt", adaptacji sztuki "Szósty stopień oddalenia" w reżyserii Freda Schepisi, w filmie Percy Adlon "Younger and Younger", adaptacji powieści Johna Grishama "Czas zabijania" pod tym samym tytułem w reżyserii Joela Schumachera oraz w "The Shadow Conspiracy" i "The Assignment", a także w filmach: "W sieci" i "Epidemia".
W 1998 roku był nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie "Without Limits" Roberta Towne'a o losach legendarnego biegacza Steve'a Prefontaine. Wystąpił w filmie Jona Turteltauba "Instynkt", u boku Anthony'ego Hopkinsa i Cuby Goodinga, Jr.
Na ekranach amerykańskiej telewizji zadebiutował w filmie "The Winter of Our Discontent" dla Hallmark Hall of Fame w 1983 i od tego czasu wystąpił w wielu przychylnie przyjętych produkcjach: miniserialu stacji CBS "The Oldest Living Confederate Widow Tells All", "Obywatel X" (HBO), ten ostatni przyniósł mu nagrodę Emmy i Złotego Globa dla aktora drugoplanowego. W minionym roku zagrał w "Behind the Mask" (CBS) oraz "The Hunley" u boku Armanda Assante (TNT).
Aktualnie Sutherland występuje w Londynie na deskach teatru Savoy Theatre w przedstawieniu "Enigmatic Variations", angielskiej wersji przebojowej francuskiej sztuki autorstwa Erica-Emmanuela Schmitta. Sztuka miała swoją amerykańską premierę z Sutherlandem w roli głównej w teatrze Mark Taper Forum w Los Angeles w zeszłym roku. Później odniosła sukces w Royal Alexandra Theatre w Toronto, a następnie na londyńskim West Endzie.
JAMES GARNER (Tank Sullivan) od lat uważany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów Ameryki.
Kluczem do sukcesu Garnera jest umiejętność połączenia kariery filmowej z telewizyjną. Ostatnie filmy Garnera to "Półmrok" z Paulem Newmanem, Susan Sarandon i Genem Hackmanem; komedia "My Fellow Americans" z Jackiem Lemmonem; oraz fabularna wersja "Mavericka" z Melem Gibsonem i Jodie Foster zrealizowana na podstawie serialu, w którym Garner grał rolę tytułową i który w latach 60-tych uczynił z niego gwiazdę.
Na przestrzeni ostatnich lat pojawił się w wielu uznanych produkcjach telewizyjnych; filmie TV stacji CBS "One Special Night", który bił rekordy popularności wśród publiczności; "Legalese" (TNT), za udział w którym Garner został wyróżniony nominacją do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorskiej. Wystąpił w filmie produkcji HBO pod tytułem "Dead Silence" oraz w chwalonym przez krytyków miniserialu "Larry McMurtry's Streets of Laredo", kontynuacji "Lonesome Dove". Widzowie w USA będą mieli okazję oglądać aktora wkrótce w wyprodukowanym przez kanał Showtime filmie "The Last Debate".
W lipcu Garner został uznany za najpopularniejszego detektywa telewizyjnego wszechczasów dzięki roli Jima Rockforda. Na początku 1994 roku Garner przypomniał rolę Jima Rockforda, jedną z najlepiej znanych i lubianych postaci srebrnego ekranu, w siedmiu filmach TV pod tytułem "The Rockford Files". Pierwszy z serii miał najlepszą oglądalność spośród wszystkich filmów telewizyjnych wyświetlanych w sezonie 1994-95. Był to już drugi sezon z kolei, kiedy Garner wystąpił w najchętniej oglądanym filmie telewizyjnym - pierwszym była produkcja Hallmark Hall of Fame pod tytułem "Breathing Lessons" nadana w sezonie 1993/94, która przyniosła aktorowi nominacje do nagród Emmy i Złotego Globa .
Rola w filmie kinowym Romans Murphy'ego" przyniosła Garnerowi nominację do Oskara w 1985. Rola w miniserialu "Barbarians at the Gate" została wyróżniona Złotym Globem i nominacją do Emmy w 1993 roku. Kolejne nominacje zarówno do Emmy, jak i Złotego Globu w kategorii dla najlepszego aktora uzyskał dzięki występom w filmach "Heartsounds" i "Promise", które były również debiutanckimi produkcjami firmy aktora Garner-Duchow Productions, którą założył wspólnie z Peterem Duchowem. W 1989 roku Garner-Duchow wyprodukowała kolejny z serii Hallmark Hall of Fame film "My Name is Bill W.", nagrodzony siedmioma nominacjami do nagrody Emmy, w tym dwiema dla Garnera: najlepszy aktor drugoplanowy oraz producent najlepszego filmu TV roku.
Pochodzący z Oklahomy Garner nie miał żadnych powiązań z przemysłem rozrywkowym. Pracował w różnych zawodach zanim wstąpił do armii i wyjechał do Korei, gdzie zdobył odznaczenie Purple Heart. Po powrocie do USA przyjaciel zaproponował mu małą rolę w sztuce na Broadwayu pod tytułem "The Caine Mutiny Court Martial", która okazała się początkiem aktorskiej kariery Garnera. Wkrótce pojawił się w serialu "Cheyenne". Na dużym ekranie debiutował filmem "Sayonara" z Marlonem Brando, potem zgrał tytułową rolę w serialu "Maverick". Od tego czasu Garner wystąpił w ponad 40. filmach, w tym; "The Children's Hour", "The Great Escape", "The Americanization of Emily", "Grand Prix", "Cash McCall", "Move Over", "Darling", "Support Your Local Sheriff", "The Skin Game" i "Victor/Victoria".
Obok "The Rockford Files", Garner zagrał w serialu "Nichols", miniserii "Space" oraz w zrealizowanym przez HBO "Glitterdome". W 1990 wystąpił w kolejnej produkcji Hallmark Hall of Fame "Decoration Day", dzięki któremu został uhonorowany kolejną nominacją do Emmy i Złotego Globu w kategorii najlepszego aktora w miniserialu lub programie specjalnym.
Utalentowany aktor młodego pokolenia LOREN DEAN (Ethan Glance) wystąpił w filmie "Wróg publiczny" w reżyserii Tony'ego Scotta. Debiutował na planie filmu Marthy Coolidge "Plain Clothes" oraz zagrał ulubieńca dziewcząt w filmie Camerona Crowe'a "Say Anything". Wystąpił też w futurystycznym obrazie "Gattaca" u boku Ethana Hawke'a i Umy Thurman oraz w filmie Wima Wendersa "Koniec przemocy" z Andie MacDowell, Billem Pullmanem i Gabrielem Byrne.
Ma na koncie role w historycznym filmie Johna Singletona "Rosewood", drugoplanowe role u Rona Howarda w "Apollo 13"; w "Mrs. Winterbourne"; "Skrawkach"; "1492" oraz tytułową w "Billy Bathgate" Roberta Bentona, gdzie wystąpili również Dustin Hoffman i Nicole Kidman; oraz najnowszy film Lawrence'a Kasdana "Mumford" z Martinem Shortem i Hope Davis.
Dean rozpoczynał karierę w Nowym Jorku. Jego nauczycielami byli Herbert Berghof i Sondra Seacat. Na nowojorskiej scenie debiutował w wieku 19 lat w wystawianej w Circle Rep sztuce "Amulets Against the Dragon Forces", która przyniosła mu nagrodę Theatre World Award. W znanym Manhattan Theatre Club zagrał w dwóch sztukach Johna Patricka Shanleya: "Beggars in the House of Plenty" oraz "Four Dogs and a Bone" w reżyserii autora. Na małym ekranie wystąpił w miniserialach "Baseball" (l994), "JFK: Reckless Youth" (1993), "The American Clock" (1993).
Znany z nowojorskich scen teatralnych COURTNEY B. VANCE (Roger Hines) z powodzeniem występuje w filmach fabularnych i telewizji. Na premierę czekają thriller "Detox" z Sylvesterem Stallone i "Love and Action in Chicago", romantyczna komedia, której jest także producentem. Jednym z ostatnich filmów Vance'a był "Kto zabił Ciotkę Cookie?" Roberta Altmana, który otwierał Festiwal Filmowy w Sundance.
W 1998 roku Vance wystąpił u boku Charlesa S. Duttona w filmie wyprodukowanym przez stację Showtime "Blind Faith". Za rolę w tym filmie został wyróżniony nominacją Independent Spirit Award dla najlepszego aktora. Zagrał w innym obrazie Showtime, nowej wersji "Dwunastu gniewnych ludzi"; oryginalnej produkcji HBO "Ambushed" i w "The Naked City" (Showtime), godzinnym remaku popularnego serialu, w którym wystąpił jako oficer Jimmy Halloran.
Na dużym ekranie zagrał m.in. u boku Whitney Houston i Denzela Washingtona w komedii "Żona pastora"; z Cameron Diaz i Billem Paxtonem w satyrze "The Last Supper" oraz w "Młodych gniewnych", "The Adventures of Huckleberry Finn", "Holy Matrimony", "Beyond the Law", "Polowaniu na Czerwony Październik" oraz "Hamburger Hill".
Role, jakie stworzył na małym ekranie to m.in, w nominowanym do Emmy filmie "The Boys Next Door" oraz w kolejnym nominowanym do tej nagrody "The Tuskegee Airmen" (HBO).
W 1996 roku został wyróżniony nominacją CableACE Award dla najlepszego aktora za rolę w filmie HBO "The Affair". Zebrał wspaniałe recenzje za postać Bobby'ego Seale'a, jaką stworzył w filmie "Panther" oraz za kolejną nominowaną do nagrody Emmy rolę w filmie Augusta Wilsona "The Piano Lesson".
Urodzony w stanie Michigan Vance zainteresował się teatrem na Harvardzie, gdzie szybko stał się znanym członkiem Boston Shakespeare Company. Kontynuował naukę w Yale School of Drama, gdzie zdobył rolę Cory'ego w premierowym przedstawieniu nagrodzonej Pulitzerem sztuki Augusta Wilsona "Fences". Kiedy sztuka dotarła na Broadway, Vance zdobył nominację do prestiżowej nagrody Tony oraz został wyróżniony nagrodami Theater World Award i Clarence Derwent Award. Także na Broadwayu stworzył niezapomnianą rolę oszusta podającego się za syna Sidneya Poitier w sztuce "Szósty stopień oddalenia". Przedstawienie cieszyło się dużą popularnością, a Vance został wyróżniony kolejną nominacją do nagrody Tony.
Inne role teatralne Vance'a to udział w światowej premierze "My Children", "My Africa", za którą zdobył nagrodę OBIE Award oraz zrealizowane podczas New York Shakespeare Festival produkcje "Temptation" oraz "Romeo i Julia".
MARCIA GAY HARDEN (Sara Holland) to aktorka o wyjątkowym talencie. Ma na koncie role u boku najciekawszych aktorów dzisiejszego kina. Wkrótce pojawi się wraz z Edem Harrisem w filmie "Pollock", o losach malarza ekspresjonisty Jacksona Pollocka i jego żony, artystki Lee Krasner (w tej roli Harden). Harden wcześniej występowała z Harrisem na scenie New York Shakespeare Festival w premierowym przedstawieniu sztuki Sama Shepharda "Simpatico".
Na dużym ekranie zagrała ostatnio u boku Brada Pitta i Anthony'ego Hopkinsa w filmie "Joe Black", z Robinem Williamsem w disneyowskim przeboju "Flubber" oraz z Andym Garcią i Michaelem Keatonem w "Desperate Measures". W minionym roku wraz z Joe Mantegną zagrała w dobrze przyjętym filmie stacji A&E "Small Vices". Wkrótce wystąpi ponownie na planie produkcji A&E w filmie "Thin Air". W planach ma występ w filmie telewizji CBS "Guilty Hearts".
Harden została odkryta przez braci Coen, którzy obsadzili ją w głównej roli w swoim filmie "Miller's Crossing", u boku Alberta Finneya, Gabriela Byrne’a oraz Johna Turturro. Później zagrała w "Late For Dinner" i "Used People". Inne filmy, w których wystąpiła to "Safe Passage"; niezależna produkcja "Crush", nagrodzona burzą oklasków na Festiwalu Filmowym w Cannes; "The Spitfire Grill", przebój na Festiwalu w Sundance oraz przebojowa komedia "Zmowa byłych żon".
Harden zagrała na Broadwayu w nagrodzonej Pulitzerem sztuce Tony'ego Kushnera "Angels in America", zdobywając nominację do Tony, nagrody Drama Desk i Theater World. Zagrała też w sztuce Davida Rabe'a "Those the River Keeps".
Podobała się publiczności telewizyjnej w roli Avy Gardner w miniserialu CBS "Sinatra".
Aktorka ukończyła University of Texas z tytułem licencjata wiedzy o teatrze, później brała udział w zajęciach na New York University. Jest laureatką Spirit of Sundance Award przyznawanej na Festiwalu Filmowym w Sundance.
JAMES CROMWELL (Bob Gerson) był nominowany do Oskara za rolę farmera Hoggetta w przeboju "Babe: świnka z klasą". W kwietniu wystąpił w zrealizowanym dla telewizji spektaklu "Ocalić Nowy Jork" u boku George'a Clooneya, Richarda Dreyfusa i Harveya Keitela oraz ukończył pracę nad sztuką Toma Stopparda "The Invention of Love" w A.C.T. w San Francisco.
Ostatnie role Cromwella to postać Williama Randolpha Hearsta w filmie telewizyjnym "RKO 281" (HBO); "A Slight Case of Murder" (TNT); w filmach kinowych: "Sprawa honoru", "Córka generała" z Johnem Travoltą; romantyczna komedia "Kawaler"; nominowana do Oskara "Zielona Mila" Franka Darabonta z Tomem Hanksem oraz "Cedry pod śniegiem".
Zagrał dziadka w "The Education of Little Tree", policyjnego oficera Dudleya Smitha w "Tajemnicach Los Angeles". Wystąpił w wyprodukowanym przez Olivera Stone'a filmie "Skandalista Larry Flynt", zagrał rolę farmera Hoggetta w kontynuacji "Babe – Świnka w mieście", zagrał też w "Star Trek: First Contact", "Egzekutorze" z Arnoldem Schwarzeneggerem, biografii Babe Ruth "The Babe", "Dniu zagłady", "Romeo is Bleeding", "Explorers", "A Fine Mess", "Oh God III", "Różowym Cadillacu", "Tank", "The Man With Two Brains", "The Cheap Detective". W swoim pierwszym filmie "Murder by Death" Neila Simona miał okazję wystąpić u boku takich sław jak Alec Guiness, Maggie Smith, Peter Sellers, David Niven i Peter Falk.
W telewizji wystąpił gościnnie w serialach "Strange Luck", "Kilent", filmie HBO "The Indictment", w znanych także w Polsce serialach "Gdzie Diabeł mówi Dobranoc", "Pan Złota Rączka", "Prawnicy z Los Angeles", "Star Trek: The Next Generation". Jedną z pierwszych ról telewizyjnych stworzył na planie "All in the Family", gdzie występował jako Stretch Cunningham.
Cromwell zagrał w wielu sztukach teatralnych; w "Hamlecie", "The Icemen Cometh", "Devil's Disciple", "All's Well That Ends Well", "Beckett" czy "Otello" na scenach tak uznanych teatrów jak South Coast Repertory, Goodman Theater, Mark Taper Forum, American Shakespeare Festival, Center Stage, Long Wharf Theater i Old Globe Theater.
Pochodzący z Los Angeles, Cromwell jest założycielem Hecel Oyakapi, fundacji, której zadaniem jest ochrona języka i kultury Oglala Lakota poprzez sztukę.