"Koniec z Hollywood": AKTORZY
GEORGE HAMILTON (Ed)
Znany jest w środowisku Hollywood od ponad 40 lat, a ostatnio pojawił się także na Broadwayu, biorąc udział w wyróżnionym nagrodą Tony w musicalu „Chicago”, w którym zagrał prawnika Billy’ego Flynna. Musical bił rekordy kasowe, przedłużano wystawianie go o kolejne tygodnie, by zaspokoić popyt na bilety. Grał także wraz z Joan Collins w „Love Letters” A.R. Gurneya, wystawionych w San Francisco. Wśród jego ról filmowych najbardziej pamięta się komediowego Drakulę z „Love at First Bite” oraz podwójną rolę Zorro i jego zaginionego przed lat brata-bliźniaka w „Zorro, the Gay Blade”. W obu wspomnianych filmach Hamilton pełnił także funkcję producenta; obydwa przyniosły mu nominacje do nagrody Golden Globe w kategorii Najlepszego Aktora Komediowego. Wystąpił także w „Ojcu Chrzestnym III” Francisa Forda Coppoli, w „Doc Hollywood” z Michaelem J. Foxem, w „8 Heads in a Duffel Bag” oraz w „Crocodile Dundee in Los Angeles”. Obecnie gra razem z Joe Mantegną i Dannym Aiello w „Off Key” – komedii o trzech największych tenorach.
Hamilton zadebiutował w filmie jeszcze jako nastolatek, występując w 1958 r. w „Crime & Punishment, USA”. W dwa lata później zagrał z Robertem Wagnerem i Natalie Wood w „All the Fine Young Cannibals” i w „Where the Boys Are”, w którym towarzyszył Yvette Mimieux. W tym samym roku zdobył nagrodę Golden Globe dla Najbardziej Obiecującego Aktora Początkującego. Z długiej listy jego ról filmowych w następnych latach warto wymienić: „”By Love Possessed”, „Light in the Piazza”, „Two Weeks in Another Town”, „Your Cheatin’ Heart”, „Viva Maria!”, „Doctor, You’ve Got to Be Kidding”, „A Time For Killing”, „Evil Knievel”, „The Man Who Loved Cat Dancing” i „Once is Not Enough”.
TéA LEONI (Ellie)
Zagrała w dwóch wielkich produkcjach science-fiction Stevena Spielberga: najpierw, w
1998 r., w „Podejrzany” w reżyserii Mimi Leder, z udziałem Morgana Freemana i Roberta Duvalla (film ten był jednym z największych przebojów kinowych minionego lata), a następnie, w ubiegłym roku, w „Jurassic Park III”, kontynuacji poprzednich części; w filmie tym wystąpili obok niej Sam Neill i William H. Macy. W niedalekiej przyszłości będzie ją można zobaczyć w reżyserowanym przez Dana Algranta filmie „People I Know” z Alem Pacino i Kim Basinger. Jej pozostałe role z ostatnich lat, to m.in. udział w filmie „The Family Man” Bretta Ratnera (z Nicolasem Cage), we „Flirting With Disaster” Davida O. Russella z Benem Stillerem, Patricią Arquette, Mary Tyler Moore, George Segalem, Alanem Aldą i Lily Tomlin, oraz w „Bad Boys” Michaela Baya z Willem Smithem i Martinem Lawrence.
DEBRA MESSING (Lori)
Obecnie kojarzona jest przede wszystkim z główną rolą Grace Adler w serialu komediowym „Will & Grace”, wyróżnionym nagrodą Emmy i pełniącym rolę wielkiego przeboju telewizji NBC już czwarty sezon. Rola ta przyniosła Messing dwie nominacje do nagród Emmy, trzy do Golden Globe oraz jedną do nagrody SAG (Screen Actors Guild – czyli Zrzeszenia Aktorów Telewizyjnych), wszystkie w kategorii najlepszej aktorski w serialu komediowym. Wcześniej Messing pracowała z Woody Allenem przy jego filmie „Celebrity”; a w ostatnich latach zagrała wraz z Richardem Gere w horrorze „The Mothman Prophecies”. Brała także udział w „McHale’s Navy” i w „A Walk In the Clouds” – ten drugi film, w reżyserii Alfonso Arau, był jej debiutem pełnometrażowym w roli głównej obok Keanu Reevesa. Przed realizacją „Will & Grace” Messing grała w serialu komediowym „Ned and Stacey” oraz w serialu sensacyjnym „Prey”. Ma też na swoim koncie drobne role w „Seinfeld” i „NYPD Blue”, a także w wysoko ocenianym przez krytykę miniserialu „Jesus”, w którym grała Marię Magdalenę.
MARK RYDELL (Al)
Grał w wielu filmach kinowych i telewizyjnych, ale największą renomę zdobył jako reżyser nominowany do nagrody Akademii Filmowej. Zrealizowane przez niego filmy zebrały w sumie 26 nominacji do nagród Oscara i 31 do Golden Globe. Rydell kilkakrotnie odbierał obydwie nagrody. Za swoje dzieło „The Golden Pond” otrzymał trzy nominacje: do Oscara, do BAFTA i do Golden Globe w kategorii najlepszego reżysera. Film nagrodzony został trzema statuetkami: za najlepszy scenariusz oraz aktorskimi dla Henry’ego Fondy i Katherine Hepburn, ale nominacji miał aż 10, w tym za najlepszy film. W 1968 r. Rydell został po raz pierwszy nominowany do nagrody Golden Globe za swój debiut reżyserski w filmie pełnometrażowym – „The Fox”. Za „Crime of the Century” nominowany został do nagrody Emmy dla najlepszego reżysera, a w bieżącym roku uhonorowany został nominacją do nagrody Amerykańskiego Zrzeszenia Reżyserów Filmowych za miniserial telewizyjny „James Dean” (w którym zagrał także rolę właściciela studio, Jacka Warnera, oraz pełnił rolę współproducenta).
Jako reżyser i producent Rydell ma na swoim koncie filmy „The Cowboys” z Johnem Wayne, „Cinderella Liberty” (3 nominacje do Oscara) oraz „Intersection”. Ponadto, reżyserował filmy „The Reivers” z udziałem Steve’a McQueena, „Harry and Walter Go to New York”, „The River” z Melem Gibsonem i Sissy Spacek (5 nominacji do Oscara), „For the Boys” oraz „The Rose” (za dwa ostatnie – nominacje do Oscara dla Bette Midler).
Rydell urodził się i wychował na nowojorskim Bronxie, a studiował w the Julliard School of Music. Zaczynał karierę jako pianista jazzowy w Nowym Jorku i Chicago. Aktorstwem zainteresował się po otrzymaniu stypendium do słynnego Neighborhood Playhouse Sanforda Meisnera, a następnie został członkiem Actors Studio, w którym obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego na obszar Zachodniego Wybrzeża. Pierwsze role grał w produkcjach telewizyjnych, m.in. w serialu „As The World Turns”, na Broadwayu debiutował w „Seagulls Over Sorrento” z Rodem Steigerem, a w filmie pełnometrażowym w „Crime In The Streets” z 1956 r., z udziałem Johna Cassavetesa i Sala Mineo. Wkrótce później rozpoczął karierę reżysera, od klasycznego serialu telewizyjnego „Ben Casey”, nie rezygnując z pracy aktora (m.in. udział w „The Long Goodbye” Roberta Altmana, w „Punchline” Davida Seltzera i w „Havana” Sydneya Pollacka.
TIFFANI THIESSEN (Sharon Bates)
Właściwie wychowała się przed kamerą. Publiczność telewizyjna zna ją od dawna, a ostatnio ma okazję oglądać w roli ambitnej dziennikarki w sitkomie „Just Shoot Me”, realizowanym przez NBC. Rozgłos zdobyła swą rolą w serialu komediowym „Saved by the Bell”, po tym sukcesie dostała się do obsady słynnego „Beverly Hills 90210”, w którym przez pięć sezonów grała rolę Valerie Malone. Wśród jej ról filmowych wymienić można występ w „Shriek If You Know What I Did Last Friday the 13th” (obok Toma Arnolda), w „Love Stinks” z Frenchem Stewartem, w „Speedway Junkie” z Jesse Bradfordem, w „Son in Law” z Paulie Shore i w „The Ladies Man” z udziałem Time Meadowsa i Willa Ferrella.
TREAT WILLIAMS (Hal)
Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę krytyków i publiczności rolą Bergera w pełnometrażowej, filmowej wersji musicalu „Hair” z 1979 r., reżyserowanej przez Milosa Formana, za którą otrzymał nominację do nagrody Golden Globe. W dwa lata później miał już na swoim koncie dwie takie nominacje, po zagraniu głównej roli w „Prince of the City” Sidneya Lumeta. Od tego czasu wystąpił w głównych rolach w ponad 40 filmach pełnometrażowych, m.in. w „The Ritz”, „The Pursuit of D.B. Cooper”, „Once Upon a Time in America”, „Smooth Talk” (nominacja do Independent Spirit Award), „Things You Do In Denver When You’re Dead”, „Mulhollads Falls”, „The Phantom”, „The Devil’s Own”, „Deep Rising” i „The Deep End of the Ocean”.