Reklama

"Kochanice króla": OPIS

W swojej bestsellerowej powieści "Kochanice króla" Philippa Gregory przedstawia w nowym świetle znaną historię niefortunnego związku Henryka VIII i jego drugiej żony Anny Boleyn. Koncentruje się jednak na dwóch równoległych wątkach: zakończonego małżeństwem związku z Anną oraz potajemnego romansu z jej siostrą Marią, a wszystko pokazuje na tle barwnych i burzliwych wydarzeń na dworze Tudorów, gdzie rządzi seks, intryga i walka o władzę. "Zanim pojawiła się w mojej powieści, Maria Boleyn była postacią praktycznie nieznaną - mówi Gregory. Nie przewija się na kartach historii, być może dlatego, że historycy nie byli nią zainteresowani, ponieważ nie wpłynęła na ówczesny bieg wydarzeń. Jednak pokazanie kontrastu losów obu sióstr było bardzo kuszące i stało się jakby przypowieścią o tym, jak kobiety wykorzystują swoje możliwości".

Reklama

Dla reżysera Justina Chadwicka, centralną relacją w filmie nie jest ta słynna, łącząca króla Henryka z Anną, lecz ta pomiędzy dwiema siostrami rywalizującymi o względy króla. "Rywalizacja i zazdrość popychają Annę i Marię do okropnych czynów, jednak ostatecznie łącząca je siostrzana więź przetrwa do końca" - mówi reżyser.

Peter Morgan, nominowany do Oscara za scenariusz "Królowej", z zapałem podjął się adaptacji powieści Philippy Gregory: "Choć zajmowałem się już Henrykiem (telewizyjny dramat z Rayem Winstonem w roli głównej), to do tej historii przyciągnęło mnie to, że napisana jest z kompletnie innej perspektywy - tłumaczy Morgan. Obie siostry są jak przeciwległe bieguny. Anna jest prawdziwą XVI-wieczną diwą: zdecydowaną i nieugiętą manipulatorką, która dokonuje wielkiego uwiedzenia, odmawiając królowi swych wdzięków tak długo, dopóki nie osiągnie swego celu. Jest faworytką rodziny, czarnym koniem i chce znaleźć się w centrum zainteresowania. Maria jest bardziej skomplikowana, ma wyższą inteligencję emocjonalną i głębszą duchowość, ale też potrafi być twarda i z charakterem".

Reżyser zaprosił do współpracy grono prawdziwych fachowców: uhonorowanego nagrodami Emmy i BAFTA scenografa Johna-Paula Kelly'ego, dwukrotną zdobywczynię Oscara - kostiumolog Sandy Powell, a nawet speca od etykiety Noela Butlera, który odkrywał przed aktorami i twórcami filmu tajniki zwyczajów panujących na dworze królewskim.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Kochanice króla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy