"Kobieta w czerni": BIOGRAMY TWÓRCÓW
Wytwórnia filmowa Hammer
Legendarna, brytyjska wytwórnia, która powstała w 1934 roku, znana jest za sprawą takich tytułów jak: Dracula, Frankenstein stworzył kobietę, Milion lat przed naszą erą, Wampiryczni kochankowie. W 2008 roku firma stała się częścią Exclusive Media Group ("Exclusive"), która postanowiła przywrócić świetność tej ukochanej, międzynarodowej marce poprzez różnego rodzaju inwestycje zarówno w tradycyjnych, jak i nowych mediach. Wytwórnia Hammer, po zakończeniu produkcji filmowej w latach 80., w 2010 roku brawurowo powróciła na rynek filmów fabularnych, realizując remake szwedzkiego filmu Pozwól mi wejść. Za kamerą stanął Matt Reeves (Projekt: Monster), w rolach głównych wystąpili: Chloe Grace Moretz (Kick-Ass) i Kodi Smit-McPhee (Droga). Film spotkał się z zachwytem krytyków na całym świecie, otrzymując wiele nagród i wyróżnień, w tym: nagrodę Saturn dla Najlepszego horroru i Najlepszej kreacji młodego aktora lub aktorki (dla Chloe Grace Moretz). Ostatnio wytwórnia wyprodukowała dwa filmy, pierwszy z nich to Rezydent w reżyserii Antti Jokinena, w którym zagrała dwukrotna laureatka Oscara Hilary Swank (Nie czas na łzy, Za wszelką cenę), a także legenda Hammer - Sir Christopher Lee. Drugi film to chwalony przez krytyków Wake Wood z Aidanem Gillen'em, Evą Birthistle i Timothym Spall. W lutym 2012 roku będzie miał swoją premierę, pierwszy w historii działalności wytwórni Hammer, film o duchach pt. Kobieta w czerni, oparty na książce Susan Hill pod tym samym tytułem. Główną rolę w filmie zagrał Daniel Radcliffe.
RICHARD JACKSON (producent)
Jest dyrektorem zarządzającym firmy Talisman Group, którą założył w 1991 roku. W 1995 roku Jackson postanowił spróbować swoich sił jako producent filmowy i zajął się produkcją filmu Rob Roy. Za kamerą stanął Michael Caton - Jones, scenariusz napisał Alan Sharp. W rolach głównych wystąpili: Jessica Lange, John Hurt, Tim Roth, Eric Stoltz i Brian Cox. Wśród najważniejszych nagród i wyróżnień jakie zdobył film są.: szkocka BAFTA dla Alana Sharpa za scenariusz, nominacja do Oscara i nagroda BAFTA dla Tima Rotha w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy. W 2000 roku Jackson wyprodukował film Współudział oparty na bestsellerowej powieści Iaina Banksa pt. Complicity. Reżyserem filmu został Gavin Miller, natomiast w postać Camerona Colleya wcielił się Johnny Lee Miller. Na przełomie lat 1999/2000 firma Talisman wkroczyła w świat telewizji międzynarodowej realizując serial dramatyczny pt. Tajemnicze przygody Juliusza Verne'a. Jest to pierwszy serial w historii telewizji, który powstał w jakości HDTV. Richard był producentem wykonawczym serialu. Jackson jest także producentem filmu Imaginaerum, do którego muzykę skomponowała fińska grupa rockowa Nightwish. Zdjęcia do filmu kręcone były w Montrealu i w Kanadzie. Richard jest dyplomowanym księgowym i posiada tytuł magistra prawa na Uniwersytecie w Cambridge. Zanim rozpoczął swoją karierę w przemyśle filmowym przez ponad dwadzieścia lat pracował jako deweloper nieruchomości.
SIMON OAKES (producent)
Jest wiceprezesem Exclusive Media Group i prezesem wytwórni Hammer. W 2007 roku był jedną z osób odpowiedzialnych za rekapitalizację wytwórni Hammer. Ostatnio Oakes nadzorował produkcję takich tytułów jak: Pozwól mi wejść, Rezydent, Wake Wood oraz Niepokonani, w reżyserii Petera Weira, z Colinem Farrell'em i Edem Harris'em w rolach głównych.
BRIAN OLIVER (producent)
Jest prezesem Cross Creek Picture, który ma na swoim koncie nominację do Oscara za produkcję filmu Czarny łabędź. Oliver jest także członkiem komitetu inwestycyjnego Cross Creek Partners, funduszu filmowego założonego przez Timmy Thompsona. Pierwszym filmem, w całości wyprodukowany przez Cross Creek, jest thriller psychologiczny Darena Aronofsky'ego pt. Czarny łabędź. Film odniósł spektakularny sukces kasowy i zdobył łącznie 19 nagród i 51 nominacji w tym: nagrodę Independent Spilit Award dla Najlepszego Filmu, 5 nominacji do Oscara (m.in.: Najlepszy Film, Najlepsza Aktorka, czy też Najlepszy reżyser), 4 nominacje do Złotych globów i aż 12 nominacji do nagrody BAFTA. Kolejnym filmem wyprodukowanym przez Cross Creek są Idy marcowe, w którym George Clooney zagrał główną rolę. Obraz pokazywany był na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Toronto, a także otworzył tegoroczny festiwal w Wenecji. Obecnie Oliver pracuje nad dwoma projektami, Arthur Newman, Golf Pro z Colinem Firth'em i Emily Bunt, oraz Rush z Chrisem Hemsworth'em i Danielem Brühlem. Oliver karierę w przemyśle filmowym zaczynał od pracy w Paramount Pictures, gdzie pracował przez dwanaście lat. Następnie przeniósł się do William Morris Agency i stworzył Arthaus Pictures. Pracował także w Propaganda Films, gdzie zaangażowany był w wiele projektów m.in. w produkcje filmu Auto Fous z Gregiem Kinnearem i Willemem Dafoe. Ukończył prawo w Whittier College School of Law i politologię na Uniwersytecie Kalifornijskim.
JAMES WATKINS (reżyser)
Zadebiutował w roku 2008 realizując Eden Lake. Film wzbudził zainteresowanie krytyków, którzy okrzyknęli go "Najlepszym brytyjskim horrorem roku" (The Guardian), a także zdobył wiele wyróżnień m.in.: nagrodę Empire Award dla najlepszego Horroru i nominację do nagrody BIFA, w kategorii: Nagroda im. Douglasa Hickoxa dla debiutującego reżysera. Obraz pokazywany był podczas Sitges Fantasy Film Festival, gdzie otrzymał nagrodę Jury, a także na festiwalu w Fantasporto, na którym wygrał nagrodę dla Najlepszego Reżysera. Zanim jednak Watkins zajął się reżyserowaniem filmów, pracował jako scenarzysta dla Working Title Films. W jego scenopisarskim dorobku znajdują się scenariusze takich filmów jak: Morderstwo w sieci, Droga donikąd, czy Zejście 2. Watkins pisał również scenariusze dla Film Four i BBC Films. Obecnie pracuje nad projektami dla Warner Bros i Pathe.
JANE GOLDMAN (scenarzystka)
Swoją karierę rozpoczynała jako dziennikarka, pracując m.in. w The Times, Cosmopolitan, Smash Hits czy też w magazynie poświęconym grom komputerowym, Zero. Jest autorką czterech książek dla nastolatków, powieści Dreamworld i bestsellerowej dwu-tomowej serii pt. The X-Files Book of the Unexplained. Jane pracowała również w telewizji jako prezenter, producent i scenarzysta. Uznanie w świecie filmu Goldman zdobyła pięć lat temu, pisząc scenariusz do filmu Gwiezdny pył, za który otrzymała nagrodę Hugo Award w kategorii "Best dramatic Presentation". Jej dorobek scenopisarski obejmuje także takie tytuły jak: Kick Ass; Dług, w rolach głównych wystąpili Helen Mirren i Sam Worthington; czy też X-Men: Pierwsza klasa, z Jamesem McAvoy'em i Michaelem Fassbender'em.
SUSAN HILL (pisarka)
Urodziła się w Scarborough, Yorkshire, w l942 roku. Ukończyła King's College w Londynie. Susan jest żoną Stanleya Wellsa, mają dwie córki. Mieszka w Gloucestershire, gdzie prowadzi własną małą firmę wydawniczą, Long Barn Books. Jest autorką takich książek jak: Jestem królem zamku (za która otrzymała nagrodę Somerset Maugham Award), Albatros: opowiadania (nagroda John Llewellyn Rhys Prze), Dziwne spotkania, Ptak nocy, a także serii powieści kryminalnych z Simonem Serrailler'em. Susan ma na swoim koncie także książki dla dzieci, w tym Can it be true?, za którą otrzymała nagrodę Smarties Prize. Sztuka teatralna Kobieta w czerni, oparta na książce Susan, nie schodzi z afiszy od ponad dwudziestu lat. Inne powieści o duchach tej autorki to The Man in the Picture i The Small Hand.
TIM MAURICE-JONES (autor zdjęć)
To wielokrotnie nagradzany operator, który swoją karierę zaczynał od animacji dla BBC. Wcześniej podróżował po świecie, pracując na projektami dokumentalnymi, by w końcu zająć się kręceniem teledysków dla takich artystów jak Jork, U2 czy Fat Boy Slim. Tim ma również na swoim koncie realizację kampanii reklamowych dla Virgin, Nike czy też Levis, przy których współpracował z uznanymi reżyserami jak Traktor, Vaughan Arnell, Jonathan Glazer, Johan Renck oraz Michael Gracey. Jego bogata filmografia obejmuje takie filmy jak: Porachunki, Przekręt (reżyseria Guya Rithcie); Wojna plemników (reżyseria Michael Gonery); White Lightnin' oraz Zawiść (reżyseria Barry Levinson).
KAVE QUINN (scenograf)
Ukończyła St Martins School of Art. Swoją przygodę ze światem filmu rozpoczęła od projektowania kostiumów, następnie przeniosła się do działu artystycznego, od piętnastu lat pełniąc funkcję scenografa. Jednym z jej ulubionych reżyserów jest Danny Boyle, owocem ich współpracy były takie obrazy jak Płytki grób, Trainspotting czy też Życie mniej zwyczajne. Ostatnio pracowała na planie filmów: Przekładaniec (reżyseria Matthew Vaugh), i Broken (reżyseria Rufus Morris). Obecnie przymierza się do pracy przy trzej części przygód Bridget Jones.
JON HARRIS (montażysta)
Dorobek filmowy Jona obejmuje takie filmy jak 127 godzin (reżyseria Danny Boyle), za który otrzymał nominację do Oscara i nagrodę BAFTA, Eden Lake (James Watkins), Miłosna układanka (Tom Vaughan). Jon często współpracuje z Matthew Vaughan, z którym do tej pory zrealizował trzy obrazy: Kick-Ass, Przekładaniec i Gwiezdny pył. W 2005 roku zdobył nagrodę BIFA za Najlepsze osiągnięcia techniczne za film Zejście. Jon spróbował także swoich sił w reżyserii i stanął za kamerą filmu Zejście 2.
JEREMY WOODHEAD (charakteryzator)
Współpracował z wieloma uznanymi artystami m.in.: Sir Anthony Hopkins, Sir Ian McKellen, Ralph Fiennes, Colin Farrell, Kenneth Branagh, Val Kilmer, Sir Ben Kingsley, Emma Thompson, Natalie Portman, Christopher Lee, Geoffrey Rush oraz z Rosario Dawson. Pracował na planie wielu filmów fabularnych, w tym: Młodość stulatka (Francis Ford Coppola), Aleksander (Oliver Stone), John Lennon. Chłopak znikąd (Sam Taylor), Monachium (Steven Spielberg), Władca pierścieni (Peter Jackson), a także seriali telewizyjnych: Richard II, Pies Baskervill'ów, oraz Shackleton, za który otrzymał nominację do nagrody RTS za najlepszą charakteryzację.
KEITH MADDEN (kostiumograf)
Zaczynał jako asystent na planie niezależnych produkcji filmowych i telewizyjnych. Jego praca została zauważona i doceniona w 2007 roku, podczas kręcenia zdjęć do serialu Eastenders. Wkrótce potem James Watkins zaprosił go do współpracy przy filmie Eden Lake. Keith pracował także na planie takich filmów jak Sposób na gangstera i Centurion.
MARCO BELTRAMI (autor muzyki)
Był dwukrotnie nominowany do Oscara za filmy: 3:10 do Yumy, gdzie tradycyjnym elementom charakterystycznym dla Dzikiego Zachodu nadał nowoczesne, tętniące życiem brzmienie, oraz The Hurt Locker. W pułapce wojny (reżyseria Katharine Bielo), do którego stworzył unikalną ścieżkę dźwiękową. Wielokrotnie współpracował z tak uznanymi twórcami jak Wes Craven czy Guillermo del Toro, owocem ich pracy był m.in.: Hellboy i seria filmów Krzyk. Jest twórcą muzyki do takich filmów jak Szklana pułapka 4.0; Terminator 3: bunt maszyn; Ja, robot; Nie bój się ciemności; a ostatnio The surrogate z Helen Hunt. Wkrótce Marco rozpocznie pracę nad muzyką do filmów Paradise Lost i Word War Z w reżyserii Marca Fostera z Bradem Pitt'em.