"Kill Bill: Volume 2": TWÓRCY
QUENTIN TARANTINO (reżyseria, scenariusz, produkcja)
Gdy w 1992 r. na ekrany wszedł film „Wściekłe psy", wyreżyserowany przez nikomu nieznanego debiutanta Quentina Tarantino, krytycy chórem krzyknęli, że oto mamy do czynienia z narodzinami prawdziwego talentu. Jednak, kiedy dwa lata później powstał obraz pt. „Pulp Fiction" zachwyt przeszedł wszelkie granice. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes, Oscara za scenariusz i został okrzyknięty, podobnie jak jego twórca, kultowym. Tygodnik „Variety" twierdził, że Tarantino jest pierwszym z nowej generacji reżyserów. Artystów, którzy swojego fachu będą uczyli się nie w szkołach, ale oglądając filmy na video. Powoływali się na fakt, iż Quentin, będąc maniakiem kina, 5 lat przepracował w wypożyczalni kaset, gdzie miał łatwy dostęp do filmów i mógł je oglądać też w godzinach pracy. Codziennie pochłaniał po kilka obrazów, od niskobudżetowych produkcji rodem z Hong Kongu po dzieła francuskiej "nowej fali". Była to jego szkoła filmowa.
Realizacją „Wściekłych psów" udało mu się zainteresować Harvey Keitela, który nie dość, że zwiększył budżet filmu z 35.000 $ do 1,5 miliona, to jeszcze przekonał do zagrania w nim takich aktorów jak Tim Roth, czy Michael Madsen.
Obecnie Quentin Tarantino jest prawdopodobnie jednym z najchętniej oglądanych i najczęściej dyskutowanych reżyserów naszych czasów. Przez wielu krytyków przedstawiany jest jako wzorowy przykład twórcy postmodernistycznego. Na swoim koncie ma poza tym „Cztery pokoje" i „Jackie Brown".
LAWRENCE BENDER (produkcja)
Producent wszystkich filmów Tarantino: „Wściekłych psów”, „Pulp Fiction”, „Jackie Brown” i obu części „Kill Bill”.
Ponadto zrealizował: „Fresh” Boaza Yakima, „Jubilerka” z Renee Zellweger, „Buntownik z wyboru” Gusa Van Santa, „Anna i król” z Jodie Foster, „The Mexican” z Julią Roberts i Bradem Pittem, „Synowie mafii”.
W 1993 roku Tarantino stworzył z Benderem firmę producencką A Band Apart, która między innymi wyprodukowała filmy, w które Tarantino był zaangażowany jako reżyser lub /i aktor: „Cztery pokoje” (1995), „Od zmierzchu do świtu” (1996) Roderigueza.
Bender został uhonorowany 19 nominacjami do Oscara. „Buntownik z wyboru” z 9 nominacji otrzymał 2 statuetki: za najlepszy scenariusz i rolę drugoplanową.
HARVEY WEINSTEIN i BOB WEINSTEIN (producenci wykonawczy)
Bracia Weinstein i ich firma Miramax zmieniła sposób dystrybucji i promocji filmu na rynku amerykańskim, udowadniając, że niezależne produkcje mogą być równie dochodowe, co projekty wielkich wytwórni. Miramax powstał w 1979 roku i wyprodukował „The Secret Policeman’s Other Ball” Monthy Pytona (1982), „Twist and Shout” (1984), „I Heard Mermaids Singing” (1987), “Working girls” (1987). Pierwszym hitem wytwórni był dokument opowiadający o zbrodni „The Thin Blue Line” (1988).
Pasmo sukcesów Miramaxu otwiera „Gra pozorów” i „Wściekłe psy” (1992). Potem powstały: „Fortepian”, „Wysłannik przyszłości”, „Strzały na Broadway’u”, „Pulp Fiction”, „Trainspotting”.
Ostatnie hity braci Weinstein to: „Niebezpieczny umysł”, reżyserski debiut Georga Clooney’a, , obsypane Oscarami „Chicago”, „Gangi Nowego Jorku” Scorsese, „Iris”.
ROBERT RICHARDSON (zdjęcia)
Czterokrotnie nominowany do Oscara Richardson jest niezwykle wszechstronnym operatorem filmowym. Szczególnie zawodowo związany z Olivierem Stonem, sfilmował 12 jego filmów, min.: „Salwador”, „Wall Street”, „JFK”, „Między niebem a ziemią”, „Urodzeni mordercy”. Nominowany do Oscara za:„Pluton”, „Urodzony 4 lipca”, „Cedry pod śniegiem”, otrzymał statuetkę za „JFK”
Ponadto ma na koncie tak znakomite tytuły, jak: „Ludzie honoru”, „Kasyno”, „Fakty i akty”, „Zaklinacz koni”, „Ciemna strona miasta”, „Cena honoru”.
RZA (muzyka)
Prawdziwe imię Robert Diggs.
Jest najważniejszą osobą w Wu-Tang Clan. Legendarnym składzie hip-hopowym. RZA jest głównym producentem grupy. Wyprodukował wszystkie płyty Wu-Tang i pomagał przy nagraniu wszystkich pozostałych płyt Wu, łącznie z artystami Wu-Family. Posiada dwie własne wytwórnie: między innymi Wu-Tang Records promującą mało znane, undergroundowe zespoły. Nadzorował produkcje takich obecnych gwiazd jak Cypress Hill i Notorious B.I.G. Publiczności kinowej dał się poznać jako autor muzyki do słynnego filmu Jarmuscha „Ghost Dog: Droga Samuraja”.
RZA osiągając już chyba wszystko, o czym marzył ostatnio oddał się nowej pasji - wyreżyserował własny film – „Bobby Digital In Stereo", w którym to wciela się w postać Bobby Digitala. Do tego filmu RZA nagrał również soundtrack „RZA as Bobby Digital In Stereo".