"Kariera Nikosia Dyzmy": OBSADA
Cezary Pazura (Nikoś Dyzma)
Urodził się w 1962 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 1993 r. został laureatem Złotej Kaczki - nagrody dla najpopularniejszego polskiego aktora, przyznawanej przez miesięcznik „Film". Dwie drugoplanowe role Pazury - w filmach „Kroll" Władysława Pasikowskiego i „Tato" Macieja Ślesickiego - zostały nagrodzone na festiwalach w Gdyni (odp. 1991 i 1996). Kreacja w „Psach 2" przyniosła aktorowi nagrodę w Valenciennes. Pazura debiutował w 1986 r. w przygodowym obrazie Waldemara Podgórskiego „Czarne Stopy". Do najgłośniejszych filmów z jego udziałem, obok już wymienionych, należą takie jak „Psy" Władysława Pasikowskiego, „Pierścionek z orłem w koronie" i „Wielki Tydzień" Andrzeja Wajdy, „Tylko strach" Barbary Sass, „Człowiek z..." Konrada Szołajskiego, „Nic śmiesznego" Marka Koterskiego, „VIP", „Kiler" i „Kilerów dwóch" Juliusza Machulskiego, „Sara" Macieja Ślesickiego, „Pamiętnik znaleziony w garbie" Jana Kidawy-Błońskiego, „Uprowadzenie Agaty" Marka Piwowskiego, „Trzy kolory. Biały" Krzysztofa Kieślowskiego, „Ferdydurke" Jerzego Skolimowskiego, „Chłopaki nie płaczą" Olafa Lubaszenki.
ANNA PRZYBYLSKA (Jadzia)
W opinii internautów, jedna z najseksowniejszych polskich aktorek, szerokiej publiczności znana przede wszystkim jako powabna policjantka Marylka z popularnej telenoweli „Złotopolscy".
Urodziła się w 1978 w Krakowie. Jest aktorką niezawodową, studiuje pedagogikę w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uwagę widzów, krytyki i reżyserów zwróciła śmiałą, niekonwencjonalną rolą Suczki w „Ciemnej stronie Wenus" Radosława Piwowarskiego. Od 1998 roku gra nieprzerwanie w „Złotopolskich". Wystąpiła także w „Sezonie na leszcza" Bogusława Lindy, a ostatnio w filmie „Ryzyko jest twoje".
ANDRZEJ GRABOWSKI (Romek Kiliński)
Urodzony w 1952 roku w Chrzanowie. W 1974 ukończył PWST w Krakowie. Aktor Teatru im. Słowackiego w Krakowie, laureat licznych nagród na festiwalach teatralnych (m.in. Grand Prix Toruń'86, główne nagrody w Szczecinie 1987 i 1988 i nagród w Kaliszu w 1988 i 1990. Grał ciekawe, charakterystyczne role w filmach Jana Jakuba Kolskiego („Cudowne miejsce", „Szabla od Komendanta"), a także główną rolę Andrzeja Jurewicza w kontrowersyjnym serialu Izabeli Cywińskiej „Boża podszewka".
Szerokiej publiczności znany jako odtwórca roli Ferdynanda w popularnym sitcomie „Świat według Kiepskich", w którym występuje od 1999 roku.
Ewa Kasprzyk (Anna)
Urodzona w 1957 w Stargardzie Szczecińskim. Aktorka teatralna i filmowa, absolwentka PWST w Krakowie z 1983. Od 1983 związana z Teatrem Wybrzeże. Jako aktorka filmowa zadebiutowała w 1985 rolą Kwiryny w „Dziewczętach z Nowolipek". Stworzyła szereg wyrazistych komediowych kreacji w filmach Romana Załuskiego „Kogel-mogel", „Galimatias" i „Komedia małżeńska". W ostatnich latach wielką popularność przyniosła jej rola ekstrawaganckiej Ilony w popularnym serialu „Złotopolscy". Ostatnio stworzyła znakomitą, dramatyczną kreację w „Bellissimie" Artura Urbańskiego, nagrodzoną na festiwalu w Gdyni w 2001.
Krzysztof Globisz (Jaszuński)
Urodzony w 1957 roku w Siemianowicach Śląskich. Aktor teatralny i filmowy, związany od 1981 ze Starym Teatrem w Krakowie. Laureat licznych nagród na festiwalach teatralnych (m.in. nagroda im. L.Schillera w 1987, Nagroda na XXVII KST za rolę Kaspara Hausera, nagroda za rolę Natana w „Sędziach" na Konfrontacjach Teatralnych w Warszawie w 1999. W filmie stworzył szereg wyrazistych, charakterystycznych postaci, jak m.in. w „Dantonie", „Wszystko co najważniejsze", „Panu Tadeuszu" czy „Przedwiośniu". Z Jackiem Bromskim pracował przy filmie „To ja złodziej", z którego pamiętamy go jako zabawnego „anty-gangstera" Gomeza.