"Jeździec bez głowy": TWÓRCY FILMU
Tim Burton - Reżyseria
Produktami twórczej wyobraźni Tima Burtona są takie filmy jak "Pee-wee's Big Adventure", "Sok z żuka", "Batman", "Edward Nożycoręki", "Powrót Batmana", "Tim Burton's The Nightmare Before Christmas", "Ed Wood" oraz "Marsjanie atakują!"
Butron wychowywał się w Burbank, w Kalifornii, gdzie jego dziecięca wyobraźnia kształtowała się dzięki oglądaniu klasycznych horrorów i rysowaniu kreskówek. Talent chłopca został po raz pierwszy dostrzeżony, kiedy był jeszcze w szkole podstawowej. Wygrał wówczas konkurs plastyczny na opracowanie plakatu reklamowego promującego dbanie o czystość otoczenia. Plakat, który wtedy narysował przez rok ozdabiał wozy-śmieciarki w miasteczku Burbank.
Burton uczęszczał do szkoły plastycznej Cal Arts Institute, działającej przy towarzystwie Disney'a. Wkrótce potem jako animator dołączył do zespołu pracowników Walt Disney Studios. To właśnie wtedy zrodziły się pierwsze pomysły - "Tim Burton's The Nightmare Before Christmas", które jednak nie zostały docenione i przeleżały 10 lat na półkach. Do łask powróciły dopiero po sukcesie filmu "Batman". Burton zdobywał doświadczenie zawodowe współpracując przy takich projektach Disney'a jak "Pies i Lis", "The Black Cauldron" oraz "Vincent", który był jego krótkometrażowym, animowanym debiutem reżyserskim. Film odniósł duży sukces i został wyróżniony wieloma znaczącymi nagrodami, w tym dwoma przyznanymi na Chicago Film Festival.
Potem przygotował dla Disney Studios pierwszą nie animowaną produkcję - "Frankenweenie". W filmie, w przewrotny sposób, Frankenstein opowiada historię chłopca, który przywraca do życia swojego psa.
Po nakręceniu "Frankenweenie" Burton rozstał się z wytwórnią Disney'a, decydując się na kontynuowanie kariery w filmie fabularnym. Jego pierwszą produkcją był nakręcony w 1985 roku "Pee-wee's Big Adventure". Reżyser przeniósł na ekran stworzoną przez Paula Reubensa komiksową postać Pee-wee Hermana. Film odniósł ogromny sukces, a Burton otrzymał wiele pochwał za oryginalność przedstawienia surrealistycznego świata Pee-wee.
Możliwości twórcze reżysera jeszcze bardziej rozwinęły się w "Soku z żuka" (1988). Zagrali w niej Michael Keaton, Geena Davis, Alec Baldwin i Winona Ryder. Komedia, opowiadająca historię rodziny z Nowej Anglii, nawiedzanej przez duchy zyskała sobie uznanie krytyków, którzy docenili "przekraczanie granic absurdu, nie zatracając przy tym niewątpliwego uroku".
W 1989 roku Burton wyreżyserował "Batmana", z Jackiem Nicholsonem, Michaelem Keatonem i Kim Basinger w rolach głównych. Widzowie zachwyceni byli futurystyczną wizją świata. Po sukcesie filmu National Association of Theatre Owners (stowarzyszenie właścicieli kin - NATO) przyznało Burtonowi tytuł Reżysera Roku. Film wyróżniony został również Oscarem za scenografię.
Potem reżyser nakręcił "Edwarda Nożycorękiego"; fantastyczną opowieść, pełną ciepła i uroku, która okazała się przebojem sezonu Gwiazdkowego 1990. W 1992 roku Burton jeszcze raz powrócił do tematu człowieka-nietoperza, tym razem w "Powrocie Batmana", z doskonałymi kreacjami Michelle Pfeiffer i Danny'ego DeVito. Kolejne produkcje to: "Tim Burton's The Nightmare Before Christmas" (1993) oraz "Ed Wood" (1994) - nagrodzony Oscarami za najlepszą drugoplanową rolę męską (Martin Landau jako Bela Lugosi) oraz za charakteryzację.
W kolejnych latach Burton wyprodukował takie filmy jak: "Cabin Boy", "Batman Forever" oraz "James and the Giant Peach". Ostatnia z produkcji reżyserskich Burtona, komedia science-fiction "Marsjanie atakują!", powstała przy współracy z Warner Bros i mogła się poszczycić znakomitą obsada aktorską - Jack Nicholson, Glenn Close, Danny DeVito, Pierce Brosnan i Annette Bening.
W 1989 roku reżyser założył swoją własną firmę producencką Tim Burton Productions, zajmującą się opracowywaniem projektów filmowych (również animowanych) i telewizyjnych oraz publikacją książek.
Andrew Kevin Walker - Scenariusz
Do tej pory największym osiągnięciem zawodowym Walkera był scenaiusz do thrillera "Siedem" Davida Finchera z Bradem Pittem, Morganem Freemanem i Kevinem Spacey w rolach głównych. Film, nakręcony w 1994 roku cieszył się niezwykłą popularnością i był wielokrotnie nagradzany.
Inne filmy nakręcone na podstawie jego scenariuszy to: "Podziemny krąg" z Bradem Pittem i Edwardem Nortonem, "X Men", "Of human Bondage", "Brainscan", "Red, White, Black and Blue", "The Game", "Lie to Me" i "Hideaway".
Po ukończeniu Pennsylvania State University, gdzie otrzymał dyplom z produkcji filmowej, Walker przeniósł się do Nowego Jorku i zaczął pracę przy filmach niskobudżetowych. W tym czasie rozpoczął również swoją profesjonalną karierę jako autor scenariuszy. Dla stacji telewizyjnej HBO napisał scenariusz do "Opowieści z krypty".
Emmanuel Lubezki - Zdjęcia
Emmanuel Lubezki nominowany był do Oscara za zdjęcia do filmu Alfonso Cuaron "Mała księżniczka". Twórca ma na swoim koncie również takie produkcje jak "Joe Black" z Bradem Pittem i Anthony Hopkinsem, "Klatka dla ptaków" Mike'a Nicholsa, z Robbinem Williamsem i Nathanem Lane oraz "Wielkie nadzieje" Alfonso Cuarona z Ethanem Hawke i Gwyneth Paltrow.
Lubezki uhonorowany został nagrodą Ariel za "Like Water for Chocolate", stając się w ten sposób najmłodszym laureatem tego prestiżowego, meksykańskiego tytułu.
Urodzony i wychowany w stolicy Meksyku, tam też ukończył National University. Wkrótce po zakończeniu nauki zajął się produkcją filmu fabularnego "A Long Way to Tijuana". Pierwszym sukcesem, jako autora zdjęć był słynny meksykański przebój kinowy "Bandidis".