"Ja, Robot": ROBOTY WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO
WCZORAJ
Słowo “robot” pochodzi od czeskiego słowa oznaczającego “pracę przymusową”.
Pierwszy projekt humanoidalnego robota opracował Leonardo da Vinci około roku 1495.
Pierwszego funkcjonującego robota zbudował w 1738 Jacques de Vaucanson – skonstruował on androida grającego na instrumentach muzycznych.
Pierwszym wdrożonym do produkcji robotem przemysłowym był Unimate z roku 1962 – było to mechaniczne ramię, które przenosiło przedmioty z jednego miejsca na drugie.
DZIŚ
Obecnie roboty wykorzystywane są szeroko do wykonywania zadań, uznawanych za zbyt ciężkie, niebezpieczne i monotonne dla człowieka. Roboty usuwają toksyczne odpady, oczyszczają pola minowe, detonują bomby i prowadzą badania w skrajnie trudnych warunkach – na dnie oceanu i w przestrzeni kosmicznej.
Sprzedaż robotów przemysłowych przekroczyła 750.000 sztuk w 2001 – ostatnim jak dotąd roku, w którym przeprowadzono badania statystyczne. Jest niemal pewne, że obecnie liczba ta przekroczyła milion.
Wszystko wskazuje na to, że wkrótce wkroczy do naszych domów robot zwany ROOMBA, pierwszy w pełni zautomatyzowany odkurzacz. Jego producenci projektują obecnie kolejne roboty, które wyręcza nas w codziennych obowiązkach.
Coraz bardziej popularne stają się roboty-kelnerzy. W Japonii wiele restauracji wyposażonych jest w zautomatyzowane wózki do rozwożenia napojów, a w cybernetycznych barze ”U Cynthii” w Londynie wszystkie drinki serwują roboty.
Pearl (Personal Robotic Assistants for the Elderly) to robot-pielęgniarz, który testowany jest w domach spokojnej starości. Jego zadaniem jest opieka nad osobami w podeszłym wieku.
Koncern Honda zademonstrował niedawno swego najnowszego robota, Asimo (Advanced Step in Innovative Mobility), który potrafi chodzić do przodu i do tyłu, skręcać, wchodzić i schodzić ze schodów, zapalać i gasić światło, przenosić przedmioty z miejsca na miejsce, otwierać i zamykać drzwi. W ciągu pięciu lat wyprodukowany zostanie model robot, który wykonywał będzie polecenia słowne.
Najsłynniejszym robotem wyprodukowanym przez koncern Sony jest AIBO (w tłumaczeniu: “towarzysz”), mechaniczny pies, który zdaniem Sony wyraża ”autentyczne emocje i instynkty”, takie jak: szczęście, niechęć, gniew, miłość, smutek i zaskoczenie.
Japońska firma Omron wyprodukowała ostatnio robota, który do złudzenia przypomina kota. Robot, który w Japonii nosi nazwę “NeCoRo”, a w USA “Max”, mruczy, gdy go pogłaskać lub zawołać po imieniu, rusza głową i uszami, mruży oczy, siada, przeciąga się, a nawet ”śpi”.
JUTRO
Na najszerszą skalę roboty wykorzystuje armia amerykańska. Amerykański kongres zażądał ostatnio, by do roku 2015 jedna trzecia wszystkich pojazdów wojskowych była bezzałogowa.
Hans Moravec, profesor Carnegie Mellon University – jednego ze światowych centrów rozwoju robotyki – twierdzi, że ewolucja robotów przebiega dziesięć milionów razy szybciej niż ewolucja człowieka.
Moravec przewiduje, że do roku 2030 roboty będą równie inteligentne, co małpy. Do 2035 – roku, w którym toczy się akcja filmu ”Ja, robot” – roboty będą mieć inteligencję i zdolność rozumowania człowieka. Być może będą także marzyć. A kto wie, może i skrywać mroczne sekrety…