"Interview": TRYLOGIA THEO
Interview jest pierwszym filmem w Trylogii Theo. Jest to projekt, którego celem, oprócz nakręcenia trzech wybitnych filmów, jest zrealizowanie wizji uzdolnionego i docenianego przez krytyków filmowca, Theo van Gogha, który 2 listopada 2004 roku został zamordowany w wyniku religijnej i politycznej nietolerancji. Przed śmiercią van Gogh (wnuk brata wielkiego Vincenta van Gogha) postanowił nakręcić ponownie swoje holenderskie filmy w języku angielskim. Planował umieścić je w nowojorskiej scenerii. Wszystkie trzy filmy to dramaty, w których centralną rolę pełnią główni bohaterowie. To dynamiczne, innowacyjne, niskobudżetowe produkcje. Są pozbawione tanich efektów, a swoją wielkość zawdzięczają poświęceniu aktorów i wszystkich członków ekipy filmowej.
Morderstwo Theo van Gogha skłoniło producenta, Gijsa van de Westelakena i jego amerykańskiego wspólnika, Bruce Weissa, by przekonać nowojorskich filmowców do niezrealizowanego projektu Theo.
Reżyser i aktor, Steve Buscemi, jako pierwszy poświęcił się tej idei i przekonał do niej swojego przyjaciela i kolegę po fachu, Stanleya Tucci, który także, wraz z aktorem i reżyserem, Johnem Turturro, przyłączył się do prac nad projektem. Tych trzech reżyserów i jednocześnie aktorów rozpoczęło prace nad testamentem, który ma ukazywać przede wszystkim zdolność van Gogha do kreowania niezwykłych postaci i pisania wartkich dialogów.
"Wspólnym tematem przewodnim wszystkich trzech fimów jest walka pomiędzy mężczyzną a kobietą. Jesteśmy wzruszeni, że Steve, Stanley i John podjęli się pacy nad nimi i pomagają nam zrealizować marzenie Theo." - tłumaczy Westelaken. "Po jego śmierci uznaliśmy, że szkoda by było, by jego unikatowe dzieła poszły w zapomnienie." Oprócz Interview (2003) Theo zrobił jeszcze 06 w 1994 roku i Randkę w ciemno w 1996. Dla Weissa te filmy o relacjach między ludźmi w pełni oddawały wrażliwość Theo, którą, ze względu na swoją uniwersalność, można bez obaw zaprezentować szerszej, nie tylko holenderskiej, publiczności.
"Uważam, że każdy, kto był kiedyś w związku, bez trudu znajdzie w jego filmach coś dla siebie. Nieważne, czy aktorzy mówią po angielsku, holendersku czy francusku. Ten motyw jest bardzo uniwersalny."
Theo van Gogh i jego długoletni współpracownicy, a wśród nich Thomas Kist, odpowiedzialny za zdjęcia, zastosowali doskonałą metodę kręcenia filmu trzema cyfrowymi kamerami naraz, z których jedna filmowała całą scenę a dwie pozostałe skupiały się tylko na aktorach. To daje niezwykle mocny efekt. Kist, wraz z innymi współpracownikami Theo, pracowali razem z Buscemim nad Interview.
Kolejnym etapem w Trylogii Theo będzie Randka w ciemno, reżyserowana przez Stanleya Tucci. Wystąpi w niej Tucci i Patricia Clarkson. John Turturro zajmie się adaptacją 06. Tak jak w przypadku realizacji Interview, w prace przy tych projektach zostaną zaangażowani współpracownicy Theo van Gogha. W ten sposób Trylogia Theo jest kontynuacją wizji tragicznie zmarłego twórcy i jednocześnie pozwala zaprezentować indywidualizm i artyzm pokolenia nowojorskich filmowców.