"Inside Job": CHRONOLOGIA KRYZYSU
W jaki sposób liberalizacja rynku finansowego i ewolucja Wall Street doprowadziły do kryzysu z 2008 roku.
Lata 1980
ERA REAGANA: Początek działań deregulacyjnych, silnie rozwija się kultura Wall Street.
Spekulanci giełdowi czują się coraz silniejsi, a osiąganie przez nich zysków stanowi wartość nadrzędną. Coraz bardziej ryzykowne strategie działania ignorują wpływ transakcji giełdowych na kondycję biznesu i społeczeństwo. Kultura Wall Street sprawia, że transakcje finansowe balansują na granicy prawa, a często wręcz ocierają się o działania przestępcze. Jednocześnie, coraz silniejsze są powiązania pomiędzy Wall Street a elitą Waszyngtonu, która zaczyna czerpać zyski z kreowanego przez siebie prawa i ryzykownych transakcji.
Lata 1990
ERA CLINTONA
Ignorując konflikt interesów, coraz bardziej popularne staje się zjawisko przepływu kadr pomiędzy urzędnikami administracji państwowej i Wall Street. Coraz liczniejsze są skandale na amerykańskiej giełdzie, a rząd wprowadza liberalne prawodawstwo zakazujące regulacji giełdowych instrumentów pochodnych.
ERA BUSHA
Polityka podatkowa w duchu gospodarczej ideologii Reagana, filozofia deregulacji rynku osiąga swoje apogeum w latach 2000.
Czołowe agencje ratingowe nie spełniają swojej roli z uwagi na korupcyjne powiązania z Wall Street. Szerzy się przekonanie, że jeśli wszyscy zarabiają w oszałamiającym tempie, to musi być to prawidłowe. W podobnym duchu zaczyna się wypowiadać świat akademicki. Jednocześnie jakakolwiek krytyka działań rządu jest ignorowana.
Pojawiają się ryzykowne innowacje finansowe, m.in. pożyczki hipoteczne wysokiego ryzyka. Banki udzielają ich nawet przy wysokim ryzyku spłaty prawie każdemu, niezależnie od możliwościach finansowych. Jednocześnie pożyczki te stają się zabezpieczeniem obligacji strukturyzowanych masowo sprzedawanych w celach inwestycyjnych i spekulacyjnych przez prywatne instytucje finansowe.
2008 rok
Finansowa bomba eksploduje.
Upada bank specjalizujący się w udzielaniu ryzykownych pożyczek - Lehman Brothers. Gwałtownie pęka bańka na rynku nieruchomości. Banki przejmują tysiące domów, których właściciele nie mogą sprostać obciążeniom kredytowym. Upada firma AIG. Miliardy dolarów zostają wpompowane w ratowanie amerykańskich firm i banków.
ERA OBAMY
Kryzys na rynku amerykańskim odbija się echem na całym świecie. Upada między innymi gospodarka Islandii. Miliony obywateli Chin tracą swoje miejsca pracy.
Jednak tak naprawdę nikt z architektów kryzysu nie zostaje pociągnięty do odpowiedzialności. Brak również znaczących zmian regulacyjnych dotyczących rynku finansowego.
Dlaczego?
PONIEWAŻ RZĄD NADAL JEST NA USŁUGACH WALL STREET...