"Harry Potter i więzień Azkabanu": NOWE POSTACI I AKTORZY
Poza przedstawianiem rozwoju nastoletnich osobowości głównych bohaterów, film Harry Potter i więzień Azkabanu wprowadza kilka nowych, tajemniczych postaci, w które wcielili się najlepsi angielscy aktorzy.
W roli zbiegłego więźnia Syriusza Blacka, człowieka oskarżonego o spowodowanie śmierci rodziców Harry’ego Pottera, filmowcy obsadzili wszechstronnego aktora Gary’ego Oldmana. - Gary jest jednym z najznakomitszych aktorów swojego pokolenia i należy do najbardziej błyskotliwych i wrażliwych aktorów, z jakimi miałem okazję pracować - mówi producent David Heyman. - Kiedy widzicie Gary’ego w filmie, zawsze jest przekonujący, dynamiczny i niebezpieczny. Jest w nim jednak również wrażliwość. Ta mieszanka zagrożenia i ciepła są kluczowe dla postaci Syriusza Blacka i Gary bardzo przekonująco przekazuje emocjonalną złożoność tej postaci.
- Cała intryga obraca się wokół Syriusza Blacka, jedynego więźnia, jaki kiedykolwiek uciekł z więzienia Azkaban. Wszyscy uważają, że chce on zabić Hardego - zauważa Alfonso Cuarón. - Ale Black jest złożoną postacią. To była bardzo wymagająca rola, nawet dla aktora formatu Gary’ego.
- Jestem wielkim fanem Gary’ego Oldmana i kiedy go spotkałem byłem absolutnie przerażony - przyznaje Daniel Radcliffe. - Ale on jest równym gościem i czułem się w jego towarzystwie znakomicie.
Dla Oldlmana argumentem za przyjęciem roli była okazja do współpracy z Alfonso Cuarón’em. - Alfonso wnosi do swoich filmów mnóstwo pasji i uczucia - twierdzi Dolman. – Mają na to wpływ, na pewno, jego latynoamerykańskie korzenie, jego filmy doskonale wpisują się w tamtejszą kulturę i muzykę.
Podobnie jak w przypadku Syriusza Blacka, dwoistość jest kluczową cechą postaci nowego profesora Hogwartu, wykładającego obronę przed czarną magią, Remusa Lupina, granego przez Davida Thewlisa (Linia czasu, Nadzy, The Big Lebowski). - Lupin jest dobroduszny i miły, ale również i on ma swój mroczny sekret - mówi Thewlis. - Jest on jednym z ostatnich ogniw, łączących Harry’ego z jego rodzicami (pozostałe ogniwa to Syriusz Black i profesor Snape). Lupin podnosi Harry’ego na duchu, co stanowi o uroku tej postaci. Wiele ze scen grałem wspólnie z Danielem – bez efektów specjalnych, głównie dialogi – i sprawiło to nam obu dużo satysfakcji.
- David wnosi do postaci Lupina wiele ciepła - mówi Cuarón. - Jest dla Harry’ego jak starszy brat, oferujący radę i pomoc, bez popadania w protekcjonalizm, lecz on również ma swoje demony. David wniósł do roli niezwykłą mądrość i ciepło, lecz nie stała się ona przez to jednowymiarowa.
Michael Gambon (Jeździec bez głowy, Gosford Park, Angels in America) gra rolę szanowanego rektora Hogwartu, dyrektora Albusa Dumbledore’a, którą w poprzednich filmach odtwarzał nieżyjący już Richard Harris. - Ludzie często pytają, jak to jest przejąć rolę po Richardzie Harrisie, a ja porównuję to do roli Króla Laera - opowiada Gambon. - Tak wielu aktorów grało tę rolę, a nikt z nas nie przejmuje się tym, jak grał ją ktoś inny; po prostu wchodzi się w rolę i gra po swojemu.
Gambon oddaje hołd Harrisowi na swój własny, dyskretny sposób. - Jestem z pochodzenia Irlandczykiem i pierwszego dnia zdjęć pojawił się mój akcent. Stało się to zupełnie naturalnie. Alfonsowi się to spodobało i tak już zostało. Traktuję to jako mój hołd złożony Richardowi.
- Michael wnosi do filmu coś zupełnie wyjątkowego - twierdzi Heyman. - Dumbledore jest ekscentrykiem z błyskiem w oku i Michael posiada taki błysk. Z jednej strony pozostawia irlandzki akcent Richarda, z drugiej nadaje swojej postaci bardzo osobisty rys.
Rolę krótkowzrocznej, lecz jasnowidzącej profesor wróżbiarstwa Sybilli Trelawney gra wszechstronnie utalentowana aktorka i pisarka Emma Thompson. - Patrząca nieustannie w przyszłość Trelawney zupełnie nie widzi tego, co jest bezpośrednio przed nią - wyznaje Thompson. - Jest strasznie neurotyczna i sprawia wrażenie bezradnej, ale to tylko pozory – w rzeczywistości potrafi być twarda jak stal.
- Emma wnosi coś niezwykłego do postaci Trelawney - mówi Cuarón. - Gra bardzo zabawnie, lecz równocześnie nadaje swojej postaci jakąś niepokojącą nutę.
Kolejną nową, tajemniczą postacią w filmie jest Peter Pettigrew, jeden z najbliższych przyjaciół Jamesa Pottera, który został rzekomo zamordowany przez Tego-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać. Rolę Pettigrewa gra Timothy Spall (Ostatni samuraj, Vanilla Sky, U progu sławy). - Uznałem, że postać jest interesująca, ponieważ jest jednocześnie odpychająca i sympatyczna, budzi też w widzach współczucie - twierdzi Spall. - Jest kimś w rodzaju pariasa. Stojąc poza grupą uczniów jest jednak tolerowany, ponieważ budzi litość. Znajdując się na obrzeżu grupy powoduje – jak większość wyrzutków - mnóstwo kłopotów.
Innymi nowymi członkami obsady są: Julie Christie jako Madam Rosmerta – gospodyni, prowadząca pub Trzy Miotły; Pam Ferris jako apodyktyczna ciotka Harry’ego, Marge; Dawn French jako żywy portret Grubej Damy w wieży Gryffindoru; aktor i komik Lenny Henry, podkładający głos gadającej, zmniejszonej głowy Błędnego Rycerza, oraz komik i aktor Paul Whitehouse, noszący zbroję Sir Cadogana.