"Harry Potter i komnata tajemnic": GWIAZDORSKA OBSADA
Zgodnie z tradycją, zapoczątkowaną na planie filmu Harry Potter i kamień filozoficzny, w skład ekipy aktorskiej filmu Komnata tajemnic weszli jedni z największych angielskich aktorów.
W filmie występują aktorzy, którzy wzięli udział w pierwszej części filmowego cyklu. Są to: John Cleese (Świat to za mało, Rybka zwana Wandą, członek grupy Monty Pythona) jako Prawie Bezgłowy Nick; Robbie Coltrane (Nuns of the Run, GoldenEye, Świat to za mało) w roli łagodnego olbrzyma Hagrida; Warwick Davis (Willow) jako mistrz uroków, profesor Flitwick; Richard Griffiths (Jeździec bez głowy, Naga broń 2, Król Ralph) jako wuj Harry’ego, Vernon; Richard Harris (Gladiator, Bez przebaczenia, Camelot) w roli wszechwiedzącego dyrektora szkoły, profesora Dumbledore’a; Alan Rickman (Truly Madly Deeply, Rozważna i romantyczna, Szklana pułapka) jako enigmatyczny wykładowca nauki o eliksirach, profesor Snape; Fiona Shaw (Moja lewa stopa, Chłopak rzeźnika, Jane Eyre Franco Zeffirelli’ego) jako ciotka Petunia; Maggie Smith (nominowana do Oskara za występ w filmie Gosford Park; Herbatka z Mussolinim, Ryszard III) wcieliła się ponownie w postać najbliższej współpracowniczki Dumbledore’a, profesor McGonagall; a także Julie Walters (Billy Elliot, Educating Rita, Personal Services) jako pani Weasley.
Prawdopodobnie najbardziej rzucającym się w oczy spośród nowych bohaterów, wprowadzonych do filmu w Komnacie tajemnic, jest Gilderoy Lockhart, nowy nauczyciel obrony przed czarną magią, grany przez utalentowanego aktora, scenarzystę i reżysera, Kennetha Branagha (Hamlet, Wiele hałasu o nic, Dead Again, Shackleton).
Według Columbusa Kenneth Branagh był jedynym aktorem, który pasował do tej roli. –Ken to jeden z największych aktorów scenicznych i ekranowych naszych czasów – mówi reżyser. – Jest doskonałym uzupełnieniem naszej brytyjskiej ekipy. Jest także jednym z nielicznych młodszych aktorów, którzy dorównują sławom w rodzaju Richarda Harrisa, Maggie Smith i Alana Rickmana. Nie wyobrażam sobie w tej roli nikogo innego.
- Rola Lockharta jest jedną z najbardziej wymagających ról w obu filmach – wyjaśnia Heyman. – Potrzebowaliśmy kogoś, kto potrafi być zarówno lekko uciążliwy, jak i czarujący, kogoś, kto przekaże narcyzm Lockharta, będzie zabawny, a jednocześnie wiarygodny. Ken zrobił wszystko, o co go prosiliśmy. Jest po prostu niesamowity.
Choć aktor cieszył się z możliwości zagrania bufona, Branagh nie zlekceważył roli. – Byłem dość zdenerwowany, wiedziałem, że Komnata tajemnic to duży film, że cykl ma wielu fanów, mających ugruntowane przekonania na temat Lockharta – mówi Branagh. – To straszliwy pyszałek, raczej próżny i narcystyczny. Jest wspaniałą postacią do zagrania, niesamowicie irytującą i jednocześnie uroczą, musieliśmy jednak jakoś przekonać publiczność, że rzeczywiście dokonał wszystkiego tego, o czym pisał w książkach. Musieliśmy sprawić, by był wiarygodny. Tu całkowicie zawierzyłem Chrisowi Columbusowi i jego zmysłowi komedii.
- Choć Ken Branagh jest najbardziej miłym facetem na świecie, Lockhart to pozer i oszust – o najnowszej postaci ze świata Harry’ego mówi Radcliffe. – Dziewczyny go kochają, chłopaki nienawidzą, ponieważ od początku zdają sobie sprawę, że jest z nim coś nie tak.
I rzeczywiście, urok Lockharta oczarował damską część uczniów szkoły, a zwłaszcza Hermionę. – Dosłownie zwariowała na jego punkcie – mówi Emma Watson, która nazywa aroganckiego profesora „Bradem Pitttem swoich czasów”. - Hermiona jest nim prawie opętana, podobnie zresztą, jak pozostałe dziewczyny. A Kenneth Branagh jest taki fajny, jest też świetnym aktorem, bardzo dobrze się z nim pracowało.
- Lockhart wie, jak korzystać ze swojego uroku, jak puszyć piórka, zwłaszcza wobec kobiet – mówi Branagh. - Hermiona to w zasadzie jedna z nielicznych osób, która może z nim wytrzymać.
- Kolejną ważną postacią, która pojawia się w filmie Harry Potter i komnata tajemnic, jest Lucjusz Malfoy, ojciec Draco Malfoy’a, wroga Harry’ego z domu Slytherin. W tej kluczowej roli filmowcy obsadzili Jasona Isaacsa (Helikopter w ogniu, Patriota, The End of the Affair). O sławnym na całym świecie aktorze mówi reżyser – To jeden z najlepszych aktorów do roli typów spod mrocznej gwiazdy. Jego gra w Patriocie była po prostu rewelacyjna, mrożąca krew w żyłach. Pomyślałem sobie, że idealnie nadawałby się do roli Lucjusza Malfoy’a, uosobienia ciemności i zła, jakie związane są z domem Slytherin.
Pomimo znacznego doświadczenia w graniu podobnych ról, aktor stwierdził, że wcielenie się w postać Malfoy’a nie było proste. – To mój pierwszy film o czarownikach, niezbyt często mam okazję nosić długie do pasa blond włosy i chodzić z laską o gałce w kształcie głowy węża – śmieje się. – Wyzwaniem dla mnie było takie zagranie tej postaci, by uczynić ją groteskowa, a jednocześnie nie pozbawić jej cech rzeczywistości.
- Jason gra w tym filmie kogoś naprawdę złego – mówi Heyman. – Jedynie nielicznie aktorzy potrafią równie przekonująco zagrać czarne postacie, co jest dość ironiczne, zważywszy na to, jak ciepłym i pełnym uroku jest on człowiekiem.
W przeciwieństwie do innych łotrów, których aktor grał do tej pory, Lucjusz Malfoy jest całkowicie pozbawiony jakichkolwiek cech, które mogłyby łagodzić jego jednoznacznie złą opinię. – Lucjusz to bardzo mroczna postać, niezwykle nieprzyjemny człowiek – mówi Isaacs. – Jest najbardziej pewną siebie postacią, jaką kiedykolwiek grałem, jego arogancja i bezwzględność nie znają granic. Jest czystym złem.
Stosunek łączący Lucjusza z synem, Draco, którego ponownie gra czternastolatek Tom Felton (Anna i król, Pożyczalscy), ma duże znaczenie dla fabuły filmu, jest także kluczowy dla zrozumienia zachowania Draco. - Draco ma naprawdę straszne życie w domu – mówi Isaacs. – Lucjusz straszy go i nęka, co sprawia, że Draco właśnie tak zachowuje się wobec innych.
Prawdziwe stosunki, łączące Lucjusza i Draco były zaskoczeniem dla młodego Feltona. – Zawsze sądziłem, że oni się mocno kochają, ponieważ są tacy źli dla innych. Teraz jednak sądzę, że pomiędzy nimi dzieje się coś naprawdę chorego – zauważa młody aktor. - Draco boi się swojego ojca. Z początku trochę bałem się, kiedy usłyszałem, że rolę mojego ojca będzie grał Jason Isaacs, ale okazało się, że to bardzo miły człowiek i wszystko się doskonale ułożyło!
Isaacs, z kolei uważa, że gra Feltona w filmie Harry Potter i kamień filozoficzny była tak dobra, że spodziewał się – że będzie to bardzo nieprzyjemny, oślizgły, rozbrykany bachor. A tak naprawdę, Tom jest uroczym chłopcem i bardzo profesjonalnym aktorem.
Dwie inne ważne postacie, które pojawiają się w Komnacie tajemnic, to młodsza siostra Rona Weasley’a, Ginny, którą gra jedenastoletnia Bonnie Wright, i jego matka, pani Molly Weasley, grana przez Julie Walters. Obie te postacie pojawiają się na krótko w filmie Harry Potter i kamień filozoficzny, [odprowadzają Rona na pociąg, wiozący uczniów do Hogwartu], ale tym razem zarówno Ginny, jak i pani Weasley odgrywają o wiele ważniejszą rolę.
- Kiedy szukaliśmy obsady do pierwszego filmu, byłem bardzo zajęty wyszukiwaniem aktora do roli Harry’ego Pottera, a rola Ginny była tak malutka, że nie zastanawiałem się tak naprawdę na tym, jak dużo Bonnie będzie musiała grać w drugim filmie – ujawnia Columbus. – Jest jednak naprawdę świetna. Rola Ginny jest dość trudna, ale Bonnie doskonale sobie z nią poradziła.
- Część ze scen, w których gram, zwłaszcza te w samej Komnacie, była trudna do nakręcenia, mimo to wszystkie sprawiały mi przyjemność – mówi Bonnie Wright. – Mam naprawdę szczęście, że w moim wieku przeżyłam coś takiego.
W roli pani Weasley obsadzono doświadczoną, szanowaną aktorkę, Julie Walters. – Moja postać całkowicie dominuje nad rodziną Weasley’ów, jest to jednak bardzo ciepła i życzliwa osoba – mówi Walters, która – by pozostać w zgodzie z książkowym wizerunkiem pani Weasley, nosi grubo watowany kostium. – Harry i ona przyciągają się wzajemnie. Ona czuje w stosunku do niego uczucia macierzyńskie, wie, że jest sierotą, i że jego rodzice zginęli w straszny sposób. Bierze Harry’ego pod swoją opiekę i to dzięki niej młody czarownik staje się częścią rodziny Weasley’ów.
W roli męża pani Weasley, Artura Weasley’a, występuje Mark Williams (Zakochany Szekspir, Pożyczalscy, 101 dalmatyńczyków). - Artur pracuje w ministerstwie magii, ma wiele pracy, ponieważ wielu czarodziejów robi różne sztuczki mugolom, coraz więcej jest też użytkowników Czarnej Magii – mówi o swej postaci Williams.
Do aktorów grających w Komnacie tajemnic dołączyła także Miriam Margolyes (Koty i psy, Romeo i Julia, Wiek niewinności) która gra zielonopalcą profesor Sprout, której głównym zadaniem jest dbanie o zapas szkolnych magicznych roślin mandragor. – Mandragory to niezwykle niebezpieczne stworzenia, jak mówi legenda, jeśli usłyszy się ich wrzask w trakcie wyciągania ich z ziemi – umrze się – ostrzega Margolyes. – Właśnie dlatego profesor Sprout zadbała o to, by wszyscy jej uczniowie nosili zatyczki do uszu. Praca zarówno z dzieciakami, jak i z mandragorami, była prawdziwą frajdą. Dzieciaki uświadomiły mi, że można pracować w filmie, a jednocześnie nie być zepsutym.
W dorosłej obsadzie filmu znaleźli się także: Shirley Henderson (Dziennik Bridget Jones, Trainspotting, Rob Roy) grająca ducha Jęczącą Martę; Gemma Jones (Dziennik Bridget Jones, Wilde, Rozważna i romantyczna), w roli Madam Pomfrey; Sally Mortemore, debiutująca na ekranie w roli bibliotekarki Madam Pince, Christian Coulson (The Hours, Four Feathers), grający bardzo ważną rolę Toma Riddle’a, a także Robert Hardy (Thunderpants, Idealny mąż), który w filmie gra Ministra Magii, Korneliusza Knota.
Do tych wszystkich utalentowanych wykonawców dołączył także Hugh Mitchell, grający Colina Creevey’a, ucznia pierwszego roku pasjonującego się fotografią, a także Edward Randell, grający nieufnego Justina Fincha Fletchley’a.