"Gwiezdne wojny - część I: Mroczne widmo": AKTORZY I POSTACI
Do wszystkich swych filmów George Lucas szuka aktorów będących idealnym ucieleśnieniem postaci zarysowanych w scenariuszu: "Najważniejszym zadaniem reżysera jest trafna obsada ról aktorskich" - mówi. "Zaliczam się do grona prawdziwych szczęśliwców, bo przez lata udawało mi się pozyskiwać aktorów wprost stworzonych do ról, które im powierzałem. Byli dokładnie tacy, jakimi ich sobie wyobrażałem szkicując postacie w scenariuszu. Zawsze interesowała mnie gra zespołowa, siła aktorstwa leży bowiem w partnerstwie".
George Lucas, producent Rick McCallum i odpowiedzialna za casting Robin Gurland zapewnili "Części I" doborową obsadę aktorską. Stanęli przy tym w obliczu szczególnych wyzwań. Nie tylko musieli znaleźć aktorów, którzy sprawdziliby się jako zespół, ale i pamiętać, że kilkoro z nich musi nosić wyraźne podobieństwo fizyczne do bohaterów z lat późniejszych, a w pewnych przypadkach nawet ich dzieci, których znany z pierwszej trylogii. "W przypadku Anakina i królowej musieliśmy cofnąć się w czasie" - mówi Robin Gurland. "Wiemy, jak wyglądały ich dzieci, Luke i Leia, musieliśmy więc pamiętać o tym obsadzając role ich przyszłych rodziców. Aktor grający rolę Obi-Wana musiał zaś oczywiście przypominać bohatera z lat późniejszych".
QUI-GON JINN (LIAM NEESON)
Rolę Qui-Gona, którego "Część I" wprowadza do panteonu bohaterów Gwiezdnej Sagi, gra Liam Neeson, nominowany do Oscara za "Listę Schindlera", bohater "Michaela Collinsa", "Rob Roy'a" i najnowszej ekranizacji "Nędzników".
Początkowo Lucas chciał obsadzić w tej roli aktora amerykańskiego, ale talent i charyzma Neesona, który jest z pochodzenia Irlandczykiem, zrobiły na nim tak wielkie wrażenie, że zmienił zdanie: "To wielki aktor, którego nie bez racji wielu kolegów głęboko podziwia i uważa za swego mistrza. Ma w sobie przy tym wielką charyzmę, a taki właśnie powinien być bohater, którego gra" - mówi.
Liam Neeson uważa Qui-Gona za ponadczasowego mędrca, którzy wyznaje styl życia kojarzący się z filozofią Wschodu. Jako Jedi jest także adeptem sztuk walki. "Widzę w nim wcielenie mędrca-wojownika z zamierzchłej przeszłości, który posiadł głębię wtajemniczenia. Qui-Gon jest niczym samurajski wojownik, uosobienie wewnętrznej siły i pokory" - mówi.
Aktor przyznaje, że urzeka go rozmach i bogactwo tematyczne sagi Lucasa: "Te filmy wypełniają dotkliwą lukę" - mówi. "Zatraciliśmy tradycje ustnego przekazywania podań, mitów i legend z pokolenia na pokolenie i Gwiezdne wojny wypełniają tę lukę".
Liam Neeson urodził się w Irlandii, początkowo chciał był nauczycielem, ukończył Queens College w Belfaście, specjalizował się w fizyce, informatyce, matematyce i sztukach dramatycznych. W roku 1976 roku Neeson zrezygnował z nauczania i wstąpił do zespołu prestiżowego Lyric Players Theatre w Belfaście. Na scenie zadebiutował rolą w "The Risen People" Josepha Plunketta. Po dwóch latach dołączył do zespołu sławnego Abbey Theatre w Dublinie. W ramach Abbey Theatre Festival wystąpił w spektaklu "Translations" Briana Friela, a na deskach Royal Exchange Theater - w "The Plough and the Stars" Seana O'Casey'a, który przyniósł mu nagrodę dla najlepszego aktora.
W roku 1980 reżyser John Boorman zobaczył Neesona w roli Lenniego w scenicznej adaptacji "Myszy i ludzi" Steinbecka i zaproponował mu debiut ekranowy w filmie "Excalibur" (video, TVP: "Excalibur"). Następnie aktor wystąpił m.in. w filmach: "The Bounty" (video: "Bounty"), "Duet for One", "A Prayer for the Dying" (video, TVP: "Modlitwa za konających"), "Misja", "Podejrzany", "Wczoraj i dziś", "High Spirits" (video, TVP: "Duchy górą"), "The Good Mother", "Darkman", "The Big Man" (video, TVP: "Wielki człowiek"), "Światło w mroku", "Under Suspicion", "Mężowie i żony" Woody Allena, "Leap of Faith" (video, TVP: "Cudotwórca"), "Peyton Westlake", "Crossing the Line", "Ethan Frome", "Les Miserables" (video: "Nędznicy", rola Jeana Valjeana) oraz "Michael Collins" (Złoty Lew i nagroda dla najlepszego aktora na festiwalu w Wenecji'96, nominacja do Złotego Globu, nagroda Evening Standard).
Największe jak dotąd uznanie przyniosła mu nominowana do Oscara, Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) rola w "Liście Schindlera" Stevena Spielberga.
Wkrótce zobaczymy go w filmach "The Haunting" Jana De Bonta z Catherine Zetą-Jones i Lili Taylor oraz "Gun Shy" u boku Sandry Bullock i Olivera Platta.
Liam Neeson zagrał także rolę Oscara Wilde'a w broadway'owskiej inscenizacji "The Judas Kiss" Davida Hare'a.
Neeson zadebiutował na Broadway'u w roku 1993 w "Annie Christie" Eugene'a O'Neilla z Natashą Richardson w roli tytułowej. Za rolę w tym spektaklu otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Tony.
OBI-WAN KENOBI (EWAN McGREGOR)
Rolę Obi-Wana Kenobi, którego w pierwszej trylogii grał Alec Guinness, objął szkocki aktor Ewan McGregor. W "Części I" Obi-Wan jest młodym uczniem Jedi, który czasem ściera się ze swym zbuntowanym mentorem, Qui-Gon Jinnem. Obi-Wan nie chce występować przeciwko Radzie Jedi i chce, by Qui-Gon Jinn przestrzegał obowiązujących reguł.
Ewan McGregor należy do najciekawszych i najbardziej wszechstronnych aktorów młodego pokolenia, a uznanie przyniosły mu role w tak różnych filmach jak "Płytki grób", "Trainspotting", "Emma" czy niedawny "Idol". George Lucas, który nazywa McGregora "młodą nadzieją europejskiej wspólnoty filmowej", wysoko ceni talent aktora: "Ewan emanuje energią, wdziękiem i entuzjazmem, co czyni z niego idealnego odtwórcę roli młodego Obi-Wana" - mówi.
Robin Gurland uderzyło, że podobieństwa między Ewanem McGregorem a Alecem Guinnessem nie ograniczają się do cech czysto fizycznych: "Alec wiele ze swych ról grał z pewnym przymrużeniem oka. Choć Obi-Wan to postać pełna siły i godności, Alec obdarzył go poczuciem humoru. Podobnie postąpił Ewan" - mówi.
W trakcie przygotowań do roli McGregor przestudiował kilka filmów Guinnessa, zarówno same "Gwiezdne wojny", jak i jego wcześniejsze dokonania: "Ważne było, byśmy stosowali podobne środki wyrazu" - mówi. "Szczególnie ciężko pracowałem nad interpretacją głosową, wyobrażając sobie, jak brzmiałby głos Obi-Wana w młodości".
Ewan McGregor zdaje sobie sprawę, jak wielką odpowiedzialność bierze na siebie przyjmując rolę, o której marzyłby każdy aktor: "Oczywiście nie mogłem powiedzieć nie, gdy zaproponowano mi tę rolę" - mówi. "Staję się częścią legendy i współczesnego mitu, co odbieram jako prawdziwy zaszczyt". Aktora łączą z "Gwiezdnymi wojnami" także więzy rodzinne. Jego wuj, Denis Lawson, grał bowiem rolę pilota myśliwca rebeliantów, Wedge'a, w pierwszej trylogii. Aktor nie kryje przy tym, że możliwość wzięcia do ręki broni rycerzy Jedi była pokusą nie do odparcia: "Pochwycić świetlny miecz i wysunąć go... Nic nie może się z tym równać!" - mówi.
Oficjalnie Obi-Wan jest uczniem szacownego rycerza Jedi Qui-Gon Jinna, w rzeczywistości jednak często nie zgadza się ze swym mistrzem. Mimo iż są sobie bliscy, Obi-Wan i Qui-Gon mają inne poglądy na wiele kluczowych spraw, co przypieczętuje ich losy. Na przykład, każdy z nich inaczej widzi rolę Anakina. Qui-Gon sądzi, że młody chłopiec-niewolnik przyniesie równowagę Mocy i bierze go pod opiekę, mimo obaw Obi-Wana i członków Rady Jedi.
Ewan McGregor uczęszczał do Guildhall School of Music and Drama, pierwsze kroki stawiał na scenie Perth Repertory Theatre. McGregor opuścił Guildhall w marcu 1992, aby wystąpić w sześcioodcinkowym serialu TV Dennisa Pottera "Lipstick on Your Collar", w którym zagrał rolę główną. W październiku 1992 wyjechał do Maroka, by zagrać w "Being Human" (video, TVP: "Być człowiekiem") Billa Forsytha. Na początku 1993 wystąpił w inscenizacji "What the Butler Saw" Joe Ortona w Salisbury Playhouse.
Ben Bolt powierzył mu rolę Juliana w telewizyjnej adaptacji "Czerwonego i czarnego" Stendhala, aktor wystąpił także w filmach TV "Family Style" (krótkometrażówka), "Kavanagh QC", "Doggin' Around" oraz w dwóch odcinkach popularnych seriali "Opowieści z krypty" i "Ostry dyżur".
Sławę przyniosła McGregorowi rola w czarnej komedii "Płytki grób" Danny'ego Boyle'a, za którą otrzymał - wraz z partnerującymi mu Christopherem Ecclestonem i Kerry Fox - nagrodę za najlepszą kreację aktorską na festiwalu filmowym w Dinard w roku 1994.
Inne filmy McGregora to m.in.: "Blue Juice", "Pillow Book", "Trainspotting", "A Life Less Ordinary" (dwa ostatnie w reżyserii Danny'ego Boyle'a), "Emma", "Orkiestra", "Nightwatch", "The Serpent's Kiss" (TVP: "Pocałunek węża"), "Idol" i "Little Voice".
Ostatnio wystąpił na scenie Comedy Theatre w "Little Malcolm and His Struggle Against the Eunuchs" i wyreżyserował swoją pierwszą krótkometrażówkę zatytułowaną "Bone".
KRÓLOWA AMIDALA (NATALIE PORTMAN)
Obi-Wan i Qui-Gon przychodzą z pomocą pięknej młodej królowej, której planeta staje się obiektem ataku ze strony Federacji Handlowej. Rola wymagała młodej aktorki, która przekonywałaby jako władczyni planety, a zarazem ukazała królową jako dziewczynę delikatną i otwartą. Powierzono ją zatem Natalie Portman, znaną m.in. z filmów "Leon zawodowiec" i "Marsjanie atakują!". George Lucas mówi: "Szukałem dziewczyny młodej i silnej, podobnej do Lei z pierwszej trylogii. Natalie uosabia wszystkie te cechy, a bogactwo jej charakteru bynajmniej się na nich nie wyczerpuje".
Natalie Portman uważa królową Amidalę za doskonały przykład do naśladowania: "Ogromnie się cieszę, że dane mi było zagrać młodą królową, która cieszy się tak wielką władzą" - mówi. "Młode kobiety znajdą w niej dobry przykład do naśladowania: silną kobietę, która bierze sprawy w swoje ręce, okazuje się osobą nadzwyczaj inteligentną i sprawdza się jako przywódca".
W przeciwieństwie do swych ekranowych partnerów Natalie Portman nie zdawała sobie sprawy, jak wielkim fenomenem stały się "Gwiezdne wojny". Uświadomili jej to dopiero krewni: "Moi kuzyni mają prawdziwą obsesję na punkcie tych filmów, ale ja nie widziałam żadnego z nich, zanim nie dostałam roli" - mówi aktorka. "Kiedy było po wszystkim, nie mogli w to uwierzyć: O, mój Boże! - krzyczeli. Grasz w 'Gwiezdnych wojnach'!".
Natalie Portman jest jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek Hollywoodu.
Wkrótce zobaczymy ją u boku Susan Sarandon w filmie Wayne'a Wanga "Gdzie oczy poniosą" ("Anywhere But Here") według powieści Mony Simpson w adaptacji Alvina Sargenta ("Zwykli ludzie").
Niedawno aktorka wystąpiła na Broadway'u w nowej inscenizacji "Pamiętnika Anny Frank" w reżyserii Jamesa Lapine'a i adaptacji Wendy Kesselman opartej na nowej, pełnej edycji pamiętników.
Portman zdobyła międzynarodowe uznanie debiutancką rolą w "Leonie zawodowcu" Luca Bessona, w którym wystąpiła u boku Jeana Reno i Gary'ego Oldmana. Rola przyniosła jej sponsorowaną przez "The Hollywood Reporter" nagrodę dla "Młodej gwiazdy".
Aktorka wystąpiła także w filmach: "Beautiful Girls" Teda Demme'a u boku Timothy Huttona, Umy Thurman, Rosie O'Donnell i Matta Dillona, "Wszyscy mówią: kocham cię" Woody Allena z Julią Roberts, Goldie Hawn, Alanem Aldą i Drew Barrymore, "Marsjanie atakują!" Tima Burtona u boku Jacka Nicholsona i Glenn Close oraz "Gorączka" Michaela Manna z Alem Pacino, Robertem De Niro i Valem Kilmerem.
ANAKIN SKYWALKER (JAKE LLOYD)
Kluczem do sukcesu filmu okazało się znalezienie odtwórcy roli Anakina Skywalkera, dziewięcioletniego niewolnika z planety Tatooine. Wybitne zdolności Anakina, które dają o sobie znać podczas karkołomnych zawodów ścigaczy, zwracają uwagę Qui-Gona i Obi-Wana, którzy zmuszeni są lądować na rodzinnej planecie chłopca.
W ciągu dwóch lat Robin Gurland przesłuchała setki kandydatów do roli pomysłowego i rokującego olbrzymie nadzieje chłopca, który nie zdaje sobie sprawy ze swego przeznaczenia i grożących mu niebezpieczeństw. Lucas chciał, by filmowy Anakin był bardzo otwarty, samodzielny i pełen inwencji, a przy tym kierował się intuicją, tak by mogli się z nim identyfikować nie tylko młodzi widzowie, ale i ich rodzice.
Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania pozwoliły wyłonić Jake'a Lloyda. "Szukałem chłopca, który byłby dobrym aktorem, a przy tym emanował wielką energią i prawdziwym entuzjazmem. Jake zaś jest niezwykle naturalny" - mówi George Lucas. Rick McCallum dodaje: "Jake uosabia wszystkie te cechy, które George chciał uchwycić w postaci Anakina. Jest bystry, uwielbia psocić i fascynuje się techniką - zupełnie jak nasz Anakin".
Jake Lloyd nie kryje, że: "Anakin uwielbia psocić i ciągle pakuje się w kłopoty". Zaraz potem jednak dodaje: "Jest przy tym bardzo bystry i dobry, bardziej troszczy się o innych niż o samego siebie". Znajomość przyszłych losów Anakina były dla młodego aktora dodatkową zachętą do przyjęcia roli: "Ta rola wiele dla mnie znaczyła, bo Darth Vader to moja ulubiona postać z Gwiezdnych wojen" - mówi.
Poczuciem humoru i talentem Jake Lloyd podbił swych ekranowych partnerów. Ewan McGregor mówi: "Nigdy dotąd nie zdarzyło mi się pracować z równie utalentowanym dziecięcym aktorem. Wydaje się, że od zawsze chciał zostać aktorem i zawsze był profesjonalistą, nawet jeśli od czasu do czasu uwielbiał płatać nam figle".
Jake Lloyd zyskał popularność dzięki roli syna Arnolda Schwarzeneggera w komedii "Świąteczna gorączka".
Zadebiutował z kolei w filmie Nicka Cassavetesa "Unhook the Stars" (video: "Miejsce w sercu") w roli syna Marisy Tomei, który wnosi radość w życie starszej pani z sąsiedztwa granej przez Genę Rowlands.
Wcześniej wystąpił w filmie TV "Virtual Obsession" w reżyserii Micka Garrisa ("Bastion", "Lśnienie" - TV) w boku Petera Gallaghera, Mimi Rogers i Bridgette Wilson.
Znamy go także z serialu TV "Ostry dyżur", w którym wystąpił w roli Jimmy'ego, chłopca, który odwiedza w szpitalu chorą na raka matkę. Inne jego role TV to "The Pretender" i "Apollo 11". Ma ponadto na koncie liczne filmy reklamowe.
Jake Lloyd ma obecnie dziesięć lat, uwielbia gry video i jazdę na rowerze, kończy czwartą klasę.
SENATOR PALPATINE (IAN McDIARMID)
Fani gwiezdnej sagi wiedzą doskonale, że los Anakina Skywalkera przypieczętuje imperator Palpatine. W pierwszej trylogii senator Palpatine jest wpływowym urzędnikiem, który zaczyna konsolidować władzę w swoim ręku. W roli Palpatine'a ponownie oglądamy Iana McDiarmida - tym razem bez postarzającej charakteryzacji, którą nosił w "Powrocie Jedi".
Praca na planie była dla aktora ciekawym doświadczeniem: "Kiedy po raz pierwszy wkroczyłem na plan Części I, czułem się, jakbym odbył podróż w czasie, a to dlatego, że wcześniej wystąpiłem w Powrocie Jedi" - mówi. "Palpatine to ciekawa postać, z pozoru wydaje się konwencjonalnym politykiem, skrywa jednak demoniczną naturę. Stoi na krawędzi, stara się sięgnąć po niemożliwe".
Ian McDiarmid jest cenionym aktorem i reżyserem, dyrektorem artystycznym prestiżowego Almeida Theatre w Islington w północnym Londynie.
Ian McDiarmid grał rolę imperatora w "Powrocie Jedi". Inne jego filmy to m.in.: "Dragonslayer", "Gorky Park" (video, TVP: "Park Gorky'ego"), "Parszywe dranie" w reżyserii Franka Oza, "Restoration", "Annie: A Royal Adventure" (video: "Królewska przygoda Annie") i "Sleepy Hollow" Tima Burtona.
Spektakle teatralne z jego udziałem to m.in.: "Iwanow", "Świętoszek", "Szkoła żon", "Henryk V", "Kupiec wenecki", "Danton", "Edward II", "Peer Gynt" i "Mefisto" w Almeida Theatre, RSC, Royal Court, Aldwych i Oxford Playhouse.
W telewizji wystąpił m.in. w filmach: "Hillsborough", "Rebeka", "Karaoke", "Gwyn Thomas - A Few Selected Exits", "Jądro ciemności", "Final Warning", "Creditors", "The Nation's Health", "Richard's Things" i "The Professionals".
Wyreżyserował m.in. spektakle: "Venice Preserved", "Siren Song", "A Hard Heart", "Hippolytus", "Lulu" i "The Possibilities" w Almeida Theatre, "The Rehearsal" w Almeida i na West Endzie oraz "Don Juan" w Royal Exchange.
DARTH MAUL (RAY PARK)
Na krawędzi stoi także inny bohater "Części I" Lord Sith Darth Maul, który wraz ze swym mentorem toczy brutalną wojnę z Rycerzami Jedi. W roli Dartha Maula oglądamy mistrza walk Wschodu, utytułowanego szermierza i gimnastyka Ray'a Parka. Początkowo Park miał pracować pod kierunkiem koordynatora pracy kaskaderów Nicka Gillarda, wywarł jednak tak wielkie wrażenie na Lucasie, Ricku McCallumie i Robin Gurland, że powierzono mu eksponowaną rolę Dartha Maula, umożliwiając tym samym debiut aktorski.
Podobnie jak jego filmowi przeciwnicy, Liam Neeson i Ewan McGregor, Ray Park współpracował ściśle z Nickiem Gillardem przy scenach walk, starając się przydać gwiezdnej sadze nowego stylu i rozmachu. Gillard stworzył nowy styl walk łącząc elementy kilku uznanych technik szermierczych z dodatkiem... ruchów właściwych drwalom ścinającym drzewo i pozycji zaczerpniętych z gry w tenisa. Finałowy pojedynek rycerzy Jedi z Darthem Maulem opiera się na serii skomplikowanych, starannie przećwiczonych popisów kaskaderskich, których sfilmowanie zajęło ekipie długie tygodnie.
Ray Park debiutuje jako aktor rolą w "Części I". Chińskie sztuki walki trenuje od siódmego roku życia, zdobył wiele tytułów mistrzowskich. Jest znakomitym kick-boxerem, gimnastykiem i akrobatą, po mistrzowsku posługuje się bronią orientalną. Przez ostatnie siedem lat był członkiem Brytyjskiej Drużyny Sztuk Walki (British Martial Arts Team), z którą regularnie odbywał światowe tournee.
Wkrótce zobaczymy go w filmie Tima Burtona "Sleepy Hollow". Był kaskaderem na planie filmu "Mortal Kombat 2: Unicestwienie". Występuje ponadto w filmach reklamowych i grach komputerowych.
R2-D2 (KENNY BAKER)
W "Części I" na ekrany powracają słynne roboty, R2-D2 i C-3PO, każdy w nieco innym kształcie. Kenny Baker ponownie "rozgościł się" w metalowym korpusie Artoo, a partneruje mu Anthony Daniels wcielający się w rolę protokolarnego robota Threepio, którego w "Części I" Anakin dopiero konstruuje. Threepio nie jest jeszcze w pełni ukończony, brak mu metalicznej obudowy, Anthony Daniels nie mógł więc grać w "pancerzu", który nosił na planie pierwszej trylogii. Nagrywał zatem swoje dialogi "z off'u", podczas gdy robotem manipulował animator.
C-3PO (ANTHONY DANIELS)
W "Części I" na ekrany powracają słynne roboty, R2-D2 i C-3PO, każdy w nieco innym kształcie. Kenny Baker ponownie "rozgościł się" w metalowym korpusie Artoo, a partneruje mu Anthony Daniels wcielający się w rolę protokolarnego robota Threepio, którego w "Części I" Anakin dopiero konstruuje. Threepio nie jest jeszcze w pełni ukończony, brak mu metalicznej obudowy, Anthony Daniels nie mógł więc grać w "pancerzu", który nosił na planie pierwszej trylogii. Nagrywał zatem swoje dialogi "z off'u", podczas gdy robotem manipulował animator.
YODA (FRANK OZ)
Na ekrany powraca także Mistrz Jedi Yoda, który tym razem jest oczywiście nieco młodszy niż w pierwszej trylogii. Frank Oz ponownie animował kukłę Yody skonstruowaną przez odpowiedzialną za kreację stworów ekipę pod kierownictwem Nicka Dudmana, która powołała do życia przeszło 140 postaci.
Frank Oz animował Yodę i użyczał mu głosu w "Imperium kontratakuje" i "Powrocie Jedi".
Zasłynął jako animator postaci z "Muppet Show", wśród których były: Bert, Ciasteczkowy Potwór, Grover, Zwierzak, miś Fozzie, Miss Piggy i orzeł Sam. Frank Oz jest ponadto cenionym reżyserem, ma w dorobku filmy: "The Dark Crystal" (TVP: "Ciemny kryształ", z Jimem Hensonem), "The Muppet Take Manhattan" (wydany u nas na kasetach video), "Little Shop of Horrors" (video, TVP: "Krwiożercza roślina"), "Parszywe dranie", "What About Bob?" (video: "Co z Bobem?"), "Housesitter" (video: "Dzika lokatorka"), "The Indian in the Cupboard" (video: "Indianin w kredensie") i "Przodem do tyłu". Jest laureatem czterech nagród Emmy za dorobek telewizyjny.
MACE WINDU (SAMUEL L. JACKSON)
W "Części I" Yoda jest członkiem Rady Jedi, podobnie jak nowy bohater gwiezdnej sagi, Mace Windu, którego gra Samuel L. Jackson. Przed rozpoczęciem zdjęć Jackson, wieloletni fan "Gwiezdnych wojen", zapytany został w jednym z wywiadów, z jakimi reżyserami chciałby pracować. Aktor nie wahał się ani chwili: "Z George'em Lucasem" - odpowiedział dodając, że jego największym marzeniem jest wystąpić w nowym filmie z serii "Gwiezdne wojny". Wiadomość o tym dotarła do Robin Gurland, która zaproponowała aktorowi objęcie roli Mace Windu. Samuel L. Jackson uznał pracę nad "Częścią I" za jedno z najważniejszych doświadczeń w swej bogatej karierze aktorskiej: "Dane mi było partnerować Yodzie w Części I" - mówi z uśmiechem. "I tak oto spełniło się jedno z moich największych marzeń".
Samuel L. Jackson otrzymał nominacje do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) za rolę filozofującego płatnego mordercy w filmie Quentina Tarantino "Pulp Fiction".
Wkrótce zobaczymy go w filmach: "Deep Blue Sea" Renny'ego Harlina u boku Thomasa Jane'a, Saffron Burrows, L. L. Coola J i Michaela Rappaporta, "Rules of Engagement" z Tommy Lee Jonesem, "Shaft", remake'u klasycznego filmu z latach 70. w reżyserii Johna Singletona oraz "The Red Violin" Francisa Giroda, który otwierał tegoroczny festiwal filmowy w Toronto.
Ostatnio wystąpił w filmach: "Negocjator", "Eve's Bayou", który także produkował oraz "Jackie Brown" Quentina Tarantino, za który otrzymał nominację do Złotego Globu i Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.
Rola w "Czasie zabijania" wg powieści Johna Grishama przyniosła mu nominację do Złotego Globu. Inne jego filmy to m.in.: "Szklana pułapka 3", "187", "Kula", "Długi pocałunek na dobranoc", "Hard Eight" (wydany u nas na kasetach video), "Kiss of Death" (video: "Pocałunek śmierci"), "Losing Isaiah" (video: "Dwie matki") oraz "Amos & Andrew" (video, TVP: "Amos i Andrew"). Za rolę w filmie Spike'a Lee "Jungle Fever" (TVP: "Malaria") otrzymał nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową na festiwalu w Cannes, jako jedyny czarnoskóry aktor w historii tego festiwalu. Rola ta przyniosła mu również Nagrodę Nowojorskich Krytyków Filmowych.
W telewizji aktor wystąpił w głośnym filmie Johna Frankenheimera "Głową o mur", który wyróżniono nagrodą Emmy. Jackson otrzymał nominacje do nagrody CableAce i Złotego Globu za najlepszą rolę drugoplanową. Jest ponadto wziętym aktorem teatralnym.
SHMI SKYWALKER (PERNILLA AUGUST)
Jak już wspomniano Lucasowi zależało na pozyskaniu aktorów "najlepszych z najlepszych", stąd też rolę matki Anakina, Shmi Skywalker, powierzył wybitnej szwedzkiej aktorce Pernilli August. Sceny między matką i synem należą do najbardziej wzruszających w całym filmie. O Pernilli August, której uznanie przyniosły role w filmach Ingmara Bergmana Rick McCallum mówi: "Nosi w sobie godność i wewnętrzną siłę, cechy, bez których nie sposób sobie wyobrazić matki Anakina".
Pernilla August zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes w roku 1992 za rolę w "Dobrych chęciach" wyreżyserowanych przez Bille Augusta na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana.
Inne jej filmy to m.in.: "Fanny i Alexander" Bergmana, "Tuppen" Lasse Hallstroma, "Jerusalem" (TVP: "Jeruzalem") Bille Augusta oraz "The Private Confession" Liv Ullman według scenariusza Ingmara Bergmana.
Wśród jej ról teatralnych są m.in. spektakle: "The Dream Play", "Hamlet" (nagroda British Drama Magazine za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową - aktorka grała Ofelię), "Dom lalki" i "Opowieść zimowa" w reżyserii Ingmara Bergmana oraz "Master of Strindberg", "The Last Yankee" i "Trzy siostry".
Wśród jej ról telewizyjnych są m.in.: "Play" w reżyserii Ingmara Bergmana, "Kroniki młodego Indiany Jonesa", "The Wild Bird" i "Hamlet".
JAR JAR BINKS (AHMED BEST)
Nowym członkiem rodziny "Gwiezdnych wojen" jest Jar Jar Binks, niezdarny, dziecinny stwór, który przemawia w sobie tylko znanym języku. Jar Jar staje się nieodłącznym towarzyszem Qui-Gona, Obi-Wana, królowej i Anakina. Na ekranie Jar Jar będzie postacią generowaną komputerowo, która partnerować będzie żywym aktorom. Wiele uwagi poświęcono wyborowi aktora, który użyczy Jar Jarowi swych cech fizycznych i głosu dostarczając tym samym materiału, który stanowić będzie punkt wyjścia dla animacji komputerowej. Wybór padł na aktora teatralnego Ahmeda Besta, którego Robin Gurland dostrzegła w spektaklu "Stomp" w jednym z teatrów w San Francisco.
"Ahmed to Jar Jar" - mówi Robin Gurland. "To on tchnął prawdziwe życie w tę postać". Liam Neeson dodaje: "Ahmed to bardzo zabawny i utalentowany aktor, dzięki któremu Jar Jar żyje własnym życiem". Zdarzało się, że Best uciekał się do nadzwyczaj nieszablonowych technik, które bawiły jego partnerów niemal do łez: "Niekiedy ledwie udawało się nam zachować powagę" - mówi Liam Neeson. "Ahmed był przezabawny, a inwencja, z jaką wymyślał nowe ruchy i dźwięki, zdawała się nie mieć sobie równych".
Aby uczynić z Jar Jara postać w pełni komediową, Ahmed Best wyposażył go w mnóstwo niezwykłych gestów i ruchów, które z reguły ściągają na jego głowę poważne kłopoty. Jak mówi: "Jar Jar rozpaczliwie próbuje zadowolić każdego i zrobić wszystko, jak należy. A jednak choćby nie wiem jak próbował, zawsze coś psuje lub nadeptuje komuś na odcisk".
Ahmed Best jest utalentowanym i wszechstronnym aktorem teatralnym i estradowym. Twórcy "Części I" odkryli go w San Francisco, gdzie występował w spektaklu "Stomp". W tej roli mogli go także oglądać widzowie telewizyjnej transmisji 68. uroczystości wręczenia Oscarów oraz programów "The Today Show", "Good Morning, America" i "Reading Rainbow".
Ahmed Best wystąpił ponadto w spektaklu "Channel to Channel" na deskach Negro Ensemble Company w Nowym Jorku i licznych telewizyjnych filmach reklamowych. Jest cenionym wokalistą, perkusistą i autorem tekstów piosenek.
W POZOSTAŁYCH ROLACH
W pozostałych rolach wystąpili m.in. ceniony brytyjski aktor Terence Stamp ("Orły Temidy", "Priscilla - królowa pustyni") w roli kanclerza Valorum, którego pozycji głowy Senatu zagraża rosnący w siłę senator Palpatine; Ralph Brown jako pilot z Naboo Rick Olie oraz Hugh Quarshie w roli odważnego przybocznego królowej, kapitana Panaki.