"Grzegorz Królikiewicz - Kolekcja": O REŻYSERZE
Grzegorz Królikiewicz. Urodzony w Aleksandrowie Kujawskim polski reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog; od 1997 r. profesor zwyczajny; autor wielu książek i esejów z zakresu teorii kina. Studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Zdobywał doświadczenie realizując od 1969 filmy dokumentalne i Telewizyjny Teatr Faktu; w 1972 r. zrealizował swój debiut fabularny "Na wylot". Współpracuje z Telewizją Polską od 1971. W latach 1976-78 kierował Redakcją Faktu TVP. Prowadził Zespół Filmowy "ANEKS". Od 1981 r. prowadzi zajęcia ze studentami PWSFTviT w Łodzi; wykładał także na Filmoznawstwie na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie.
W latach 2003-2005 był dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi. W swoich utworach, wykorzystując różnorodną tematykę, posługuje się szeroką paletą technik i środków wyrazu. Dotyczy to zwłaszcza jego filmów fabularnych i Teatru Telewizji - utworów o wydarzeniach historycznych i aktualnych, zwracających uwagę na zagadnienia etyczne i społeczne, reagujących na zdarzenia zachodzące w przestrzeni społecznej.
W dorobku Grzegorza Królikiewicza znajduje się, między innymi: 39 filmów dokumentalnych, 27 widowisk Teatru Telewizji, 8 filmów fabularnych, 10 książek teoretycznych i przeszło 60 scenariuszy. Grzegorz Królikiewicz otrzymał wiele nagród za swoją twórczość. 30-krotnie w Polsce (m.in. Złote Lwy w Gdyni- za Przypadek Pekosińskiego) i 16-krotnie za granicą (m.in. w Manheimm, Chicago, Panamie, San Remo i Karlovych Varach). Kilkakrotnie otrzymał też "Złoty Ekran" tygodnika "Ekran": w 1972 roku za cykl edukacyjnych widowisk telewizyjnych Fakty mówią, kilka lat później za realizację spektaklu telewizyjnego "Toporny", w 1976 za widowisko telewizyjne "Trzeci Maja", w 1979 za widowiska Teatru Faktu. W 1998 otrzymał Nagrodę Honorową na Przeglądzie Filmowym "Prowincjonalia" w Słupcy k. Konina za całokształt twórczości filmowej.