"Godziny szczytu 2": OBSADA
Jackie Chan (Inspektor Lee)
Jackie Chan, którego Time nazwał „najbardziej popularną gwiazdą filmową na świecie", jest od ponad 20 lat najbardziej kasowym aktorem pochodzącym z Azji. Międzynarodowe uznanie dla jego twórczości stało się faktem, gdy był już bardzo znany we własnym kraju.
Od pięciu lat Jackie Chan zdobywa sobie uznanie międzynarodowe, dzięki udziałowi w filmach kręconych w Hollywood. Najpierw były to "Rumble in the Bronx" (1994), film produkcji hongkońskiej, lecz nakręcony w Kanadzie, a dystrybuowany w Stanach Zjednoczonych przez New Line Cinema. Sukces obrazu sprawił, że Chan wziął udział w kilku kolejnych filmach, takich jak "Godziny szczytu", "Kowboj z Szanghaju", "First Strike" i serial "Supercop".
Uznanie dla Chana wyraziło, między innymi, pismo The Hollywood Reporter (w numerze z szóstego maja 1997, wydaniu specjalnym poświęconym dokonaniom aktora), pisząc: "Mistrz przybył do Hollywood. W zasadzie, to Hollywood przyszło do Mistrza".
Nazwisko Chan jest znane w całym świecie filmowym, gdzie pozostaje synonimem niezwykłych scen kaskaderskich i błyskotliwych gagów. Jackie Chan jest bohaterem serii komiksów, gwiazdą filmu rysunkowego, bohaterem gry przeznaczonej na konsolę Sony PlayStation. Wyróżniono go nagrodą filmową MTV (za całokształt twórczości), a także najwyższym zaszczytem, jakiego można dostąpić w Hollywood. Odcisk jego stóp i dłoni (i nosa!) widnieje przed wejściem do sławnego hollywoodzkiego Teatru Chińskiego.
Jackie Chan urodził się w Hong Kongu w rodzinie robotniczej. Kiedy miał siedem lat, zaczął chodzić do pekińskiej szkoły operowej. Przez następne dziesięć lat pobierał lekcje gimnastyki, akrobatyki, sztuk walki, władania bronią, tańca, śpiewu i aktorstwa.
Po ukończeniu szkoły rozpoczął pracę w studiu Shaw Brothers, gdzie - po dwu latach - dostał awans z kaskadera na kierownika kaskaderów. W trakcie realizacji jednego z filmów dostrzeżono talent Chana i powierzono mu pierwszą poważną rolę w filmie "Little Tiger from Canton" (1971).
Po wielu latach, podczas których brał udział w filmach, które nie oferowały możliwości pokazania jego talentu, dwa filmy - "Snake in the Eagle's Shadow" z roku 1978 i "Drunken Master" odmieniły losy Chana. Dzięki udziałowi w tych dwóch produkcjach aktor zdołał stworzyć swój własny rodzaj komedii, który miał zmienić przemysł filmowy Hong Kongu. W 1980 roku Jackie Chan wyreżyserował swój pierwszy film, "The Young Master", będący początkiem długoletniej współpracy z producentem Raymondem Chowem, którego firma - Golden Harvest Films - wyprodukowała wszystkie kolejne filmy Chana.
Sukces tytułu "The Young Master" skłonił Chowa do sprowadzenia Chana do Stanów Zjednoczonych, gdzie wystąpił on w filmie "The Big Brawl", grał także u boku takich gwiazd jak Burt Reynolds, Roger Moore i Farrah Fawcett w "The Cannonball Run".
Chan powrócił do domu bogatszy o doświadczenie wyniesione z realizacji filmów w USA. Stało się to widoczne w filmie "Project A" (1983), komedii akcji, która kończy się pierwszą sceną nakręconą w uznaniu dla zasług amerykańskich komików kina niemego. W tym przypadku był to remake klasycznej, niebezpiecznej sceny na tarczy zegara, którą w oryginale nakręcił Harold Lloyd w filmie "Safety Last".
Chan w tym okresie dwukrotnie przebywał w Stanach, kręcąc filmy "Cannonball Run 2" i "The Protector". W roku 1986 został jego film, "Police Story", zakwalifikowano do nowojorskiego festiwalu filmowego. W tym czasie w USA zaczęło narastać zainteresowanie filmami z Hong Kongu, a krytycy amerykańscy zaczęli z uznaniem wypowiadać się o reżyserowanych przez Chana sequelach filmów "Project A" i "Police Story", a także "The Armour of God".
Chan, którego inspiracją od dawna byli legendarni komicy kina niemego, jak Buster Keaton, czy Harold Lloyd, stworzył własny, unikatowy styl filmowy, łączący w jedno humor i niebezpieczne sekwencje kaskaderskie. W ich realizacji pomagali mu dawni współpracownicy, tacy jak reżyser John Woo, Kirk Wong (Double Team), Tsui Hark (Double Team), Stanley Tong i aktorka Michelle Yeoh.
Chan, doskonały akrobata i mistrz sztuk walki, zdobył światową sławę, narażając w filmach swoje życie. W kończącym jego dzieła montażu fragmentów fani jego twórczości widzą wyraźnie, że on sam jest najbardziej zadziwiającym efektem specjalnym swych filmów.
Chris Tucker (James Carter)
Chris Tucker, aktor i komik, był gwiazdą dwóch przebojów, "Godziny szczytu" i "Kasamowa". Należy do najbardziej popularnych, młodych gwiazd Hollywood. Z całą pewnością jest też jednym z najbardziej zabawnych komików, jego głos i pełna ekspresji twarz są natychmiast rozpoznawalne.
Kolejnym filmem, w którym zagra Chris Tucker, będzie "Mr. President", w którym aktor zagra prezydenta Stanów Zjednoczonych.
John Lone (Ricky Tan)
Filmy, w których wziął udział John Lone, świadczą o tym, że jest to aktor o wielkim talencie i równie wielkich umiejętnościach. Jego pierwszym filmem była adaptacja broadwayowskiego hitu "M. Butterfly", wyreżyserowana przez Davida Cronenberga. W filmie tym zagrał główną rolę. W filmie "The Shadow" wystąpił jako przeciwnik Aleca Baldwina, Shiwan Khan, ostatni potomek Czyngis Chana.
Lone dał się poznać międzynarodowej publiczności dzięki udziałowi w nagrodzonym Oskarem filmie Bernardo Bertolucciego, "Ostatni cesarz". Artyzm Lone'a znalazł wyraz również w kilku innych filmach. Widzowie i krytycy docenili go i uhonorowali dwoma nominacjami do nagrody Złotego Globu.
Lone zadebiutował grając przywróconego do życia prehistorycznego człowieka, w filmie Iceman. Następnie zagrał chińskiego gangstera w "The Year of the Dragon". Jego kolejna rola to enigmatyczny przedsiębiorca i kolekcjoner sztuki, żyjący wśród uchodźców w Paryżu lat dwudziestych w filmie Alana Rudolpha "The Moderns", a następnie tancerz zamieszany w międzynarodową aferę miłosną w filmie Echoes of Paradise. Lone pomagał także skompletować międzynarodową obsadę do dwóch niezależnych produkcji - Shadow of China i Shanghai 1920.
Lone urodził się w Hong Kongu, wcześnie stracił rodziców. Nie mając możliwości podjęcia nauki, trafił do zespołu opery pekińskiej, którego atmosfera przypominała nieco klasztor. Tam uczył się wysoce sformalizowanej i rygorystycznej sztuki teatru chińskiego. Lone zrezygnował z dziesięcioletniego kontraktu z przemysłem filmowym Hong Kongu i wybrał własną ścieżkę kariery artystycznej. Determinacja i rosnące zainteresowanie kulturą Zachodu doprowadziły go do Ameryki.
Na początku swej kariery w Stanach Zjednoczonych wystąpił w sztuce Davida Hwanga, zatytułowanej "F.O.B.", wystawianej na scenie Joseph Papp's Public Theatre w Nowym Jorku. Za tę rolę otrzymał nagrodę "Obie", znalazł się też w centrum uwagi nowojorskiego świata teatralnego. Następna sztuka Hwanga, The Dance and the Railroad, została napisana specjalnie dla Lone'a. W tym przedstawieniu aktor nie tylko zagrał główną rolę, zajął się też reżyserią, choreografią i skomponował do niego muzykę. Sztuka cieszyła się dużą popularnością, została też pokazana w telewizji ABC. Reżyserski debiut telewizyjny Lone'a miał miejsce przy okazji pracy nad wyprodukowanym przez PBS/American Playhouse filmie "Paper Angels", będącym filmową adaptacją sztuki, wyreżyserowanej wcześniej przez niego dla jednej z nowojorskich scen.
Lone wystąpił także w filmie "W potrzasku" (tytułową rolę zagrał tam Christopher Lambert), gdzie wcielił się w postać legendarnego zabójcy Kinjo.
Zhang Ziyi (Hu Li)
Choć Zhang Ziyi pracuje w Hollywood od niedawna, posiada talent i umiejętności doświadczonej aktorki. Udział w kilku filmach, które wkrótce pojawią się na ekranach kin, umocni jej pozycję jednej z najbardziej poszukiwanych i intrygujących aktorek młodego pokolenia.
W sierpniu tego roku Miramax zrealizuje film w reżyserii Tsui Harka "The Legend of Zu", gdzie Zhang gra rolę wojowniczej księżniczki. W lutym ubiegłego roku rozpoczęły się prace nad kolejnym filmem z jej udziałem, "Heroes", w reżyserii Zhang Yimou, gdzie wystąpią także Jet Li i Maggie Cheung. Ziyi wystąpi także w filmie "2046", reżyserowanym przez Wonga Kar-Wai, do którego zdjęcia rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku
Pierwszym filmem, w którym zagrała Zhang, był "The Road Home", w reżyserii Zhang Yimou. W tym czasie Zhang wciąż studiowała jeszcze w prestiżowej Centralnej Chińskiej Uczelni Artystycznej. Film, którego akcja dzieje się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w okresie chińskiej rewolucji kulturalnej, jest pięknie opowiedzianą historią pierwszej miłości młodej dziewczyny. Film zdobył nagrodę Złotego Niedźwiedzia na 50 Berlińskim Festiwalu Filmowym w roku 2000.
Kolejnym filmem młodej aktorki była entuzjastycznie przyjęta rola w filmie Anga Lee, "Przyczajony tygrys, ukryty smok" (2000). W tej epickiej opowieści o prawdziwej miłości, przygodzie i intrydze, wystąpili także Chow Yun-Fat i Michelle Yeoh. Przyczajony tygrys, ukryty smok był w latach 2000-2001 nominowany do 125 różnych nagród, zdobył między innymi Oskara dla najlepszego filmu zagranicznego w roku 2000. Sama Zhang otrzymała 14 nominacji, zdobyła między innymi Independent Spirit Award za rok 2001 i nagrodę Stowarzyszenia Filmowych Krytyków Toronto w roku 2000.
Zhang Ziyi dorastała w średnio zamożnej pekińskiej rodzinie. Jej ojciec jest ekonomistą pracującym dla rządu, a matka przedszkolanką. Ziyi ma starszego brata, Zhang Zinana. Mając 11 lat aktorka rozpoczęła sześcioletnią naukę tańca współczesnego i ludowego w Pekińskiej Akademii Tańca.
Roselyn Sanchez (Isabella Molina)
Roselyn Sanchez to jedna z czołowych, zdobywających popularność młodych aktorek Hollywood. Jest najbardziej znana ze swej roli w serialu telewizyjnym "Fame LA.". Natychmiast po zakończeniu zdjęć do Godzin szczytu 2 Sanchez wyjechała do Niemiec, gdzie wraz z Cubą Goodingiem Juniorem bierze udział w realizacji filmu "Boat Trip".
Sanchez urodziła się w San Juan. W wieku 19 lat zdobyła już tytuły Miss Nastolatek Puerto Rico i Miss Nastolatek Ameryki, brała także udział w najbardziej popularnym w Puerto Rico telewizyjnym serialu komediowym "Que Vacilon". Gdy skończyła 21 lat postawiła wszystko na jedną kartę i opuściła dom rodzinny, wyjeżdżając do Nowego Jorku. Kiedy tam przybyła, nie mówiła praktycznie po angielsku, motywowała ją jednak miłość do filmu, teatru, tańca i śpiewu.
Wkrótce po przybyciu do Nowego Jorku Sanchez wystąpiła w dwóch hiszpańskojęzycznych musicalach, dostała rolę w operze mydlanej "As The World Turns", wyświetlanej przez CBS, a także napisała i wystawiała swoją sztukę "Out Here On My Own".
Po przeprowadzce do Hollywood wzięła udział w przesłuchaniach do serialu "Fame LA.". Dostała główną rolę tancerki Lili Arguelo. Sanchez włożyła w swoją pracę tyle pasji i zaangażowania, że obecnie jej postać jest najbardziej popularną bohaterką całego serialu. Obecnie aktorka pracuje nad rolą w filmie "Held Up", gdzie wystąpi u boku Jamie Foxx i Nii Long, bierze także udział w serialu telewizyjnym "Ryan Caufield:Year One".
Alan King (Steven Reign)
Alan King to prawdziwy człowiek renesansu - komik, aktor, producent, pisarz, gwiazda telewizji, filantrop, projektant mody, organizator profesjonalnych turniejów tenisowych i działacz polityczny
Alan King był przez ponad 50 lat komikiem (ulubionym wykonawcą brytyjskiej rodziny królewskiej, dla której dał kilka przedstawień), jest również zdolnym aktorem, obsadzanym najczęściej w poważnych rolach, przeczących jego estradowym dokonaniom. Jego kariera filmowa rozpoczęła się w 1955 filmem "Hit the Deck". Wystąpił w ponad 20 tytułach, wśród których znajdują się filmy, takie jak: "Kasyno", "Night and the City", "Targowisko próżności", "Enemies", "A Love Story", "Author! Author!", "I, The Jury", "Just Tell Me What You Want" i "The Helen Morgan Story".
Jest właścicielem i członkiem rady nadzorczej firmy producenckiej Kaufman-Astoria Studios, która zajmuje się organizacją zdjęć rozgrywających się we wnętrzach do licznych filmów kręconych w Nowym Jorku. Wyprodukował między innymi Wolfen i Memories of Me, w tym ostatnim wystąpił u boku Billy'ego Crystala.
King ma na swoim koncie pięć bestsellerów, wśród których znalazła się autobiografia, "Name-Dropping - The Life & Lies of Alan King", a także "Anyone Who Owns His Own Home Deserves It", "Help", "I'm A Prisoner In A Chinese Bakery" i "Is Salami & Eggs Better Than Sex"? Obecnie pracuje nad książką "The Jewish Wit", która zostanie opublikowana nakładem wydawnictwa Crown Publishing.
King znany jest również z prowadzenia show telewizyjnego, noszącego nazwę "Alan King: Inside the Comedy Mind", będącego rodzajem talk show, podczas którego zaproszeni komicy i aktorzy wypowiadają się o swym dokonaniach komediowych. King pojawił się również w praktycznie każdym ważniejszym programie telewizyjnym w Stanach Zjednoczonych (ogółem był gościem ponad 1000 programów).
King udzielał się także na Broadwayu, był gwiazdą i producentem sztuki "The Impossible Years", producentem pierwszej trasy Barbry Streisand - "The Lion in Winter", "The Investigation", wyprodukował także sztuki "Dinner at Eight" i "Something Different".
King został właśnie wybrany Opatem Klubu Nowojorskich Zakonników (miejsce to zajmował przez ponad 20 lat Frank Sinatra), jest aktywnym graczem tenisowym, współorganizatorem corocznego Newsweek Champions Cup, odbywającego się w Indian Wells, w Kalifornii. Jego wkład w rozwój sportu znalazł uznanie w postaci wyróżnienia go nagrodą Wschodniej Federacji Tenisowej. Co roku Alan King jest mistrzem ceremonii turnieju US Open Arthur Ashe Tennis Challenge.
Alan King jest także znanym filantropem, opiekującym się, między innymi, trzynastopiętrowym kompleksem szpitalnym The Alan King Diagnostic Medical Center w Jerozolimie, a także fundatorem stypendium dla studentów ze Stanów Zjednoczonych, studiujących na Uniwersytecie Żydowskim i członkiem Funduszu Szkolnego Alberta Einsteina. Jest także założycielem Centrum dla Dzieci Upośledzonych Emocjonalnie w Nassau. Członek rady nadzorczej Northshore Medical Center w Nowym Jorku, zajmuje się także organizacją programu Laugh Well, w ramach którego szpitale odwiedzane są przez znanych komików.
Jest żonaty od 53 lat, żona ma na imię Jeanette. King ma troje dzieci i sześcioro wnucząt.
Harris Yulin (Agent Sterling)]
Harris Yulin zadebiutował na ekranie w filmie Arama Avakiana "End of the Road". Od tego czasu aktor pojawił się w wielu innych filmach, wśród których znalazły się tytuły, takie jak: "Mężowie i żony", "Stan zagrożenia", "Huragan", "The Cradle Will Rock", "Stuart Saves His Family", "Łowcy duchów II", "Final Analysis", "Scarface", "True Believers", "Inna kobieta", "Night Moves" i "Candy Mountain". Wkrótce zobaczymy go również w filmach "The Palace Thief" (wraz z Kevinem Klinem), "Training Day" (w towarzystwie Denzela Washingtona) i w "American Outlaws".
Role telewizyjne Yulina obejmują występy w rozmaitych filmach, kręconych specjalnie dla potrzeb szklanego ekranu, a także gościnne występy w serialach "Buffy - łowca wampirów", "Z Archiwum X" i "Murphy Brown". Za role w "Frasier" i "La Femme Nikita" otrzymał nominacje do nagrody Emmy.
Yulin jest bardzo aktywny w teatrze - zarówno jako aktor, jak i reżyser. Pracuje w Los Angeles, gdzie założył LA Classic Theatre, oraz na Broadwayu, gdzie pojawił się w: "A Lesson from Aloes", "Watch on the Rhine" i "The Visit". Obecnie jest w trasie, podczas której wystawia wyprodukowaną przez siebie sztukę "Don Juan in Hell".