"Fantastyczny Pan Lis": OBSADA
GEORGE CLOONEY (Pan Lis) to nie tylko świetny aktor, ale i reżyser, scenarzysta i producent.
Jako syn prezentera telewizyjnego jak lew broni praw wynikających z pierwszej poprawki, a przede wszystkim praw człowieka.
W 2006 roku otrzymał Oscara za rolę w "Syrianie" oraz za reżyserię i scenariusz "Good Night and Good Luck". Po raz pierwszy w historii tej nagrody jedna osoba została nominowana do statuetki za rolę i reżyserię dwóch różnych filmów. Na swoim koncie ma za te filmy jeszcze takie nagrody jak Złoty Glob, SAG Award i Critic's Choice Award. W 2007 roku zagrał w świetnie przyjętym przez widzów i krytyków "Michaelu Claytonie", za co nominowano go do Oscara i Złotego Globu.
Najnowszy film z jego udziałem to "Czarujący szpieg". George wcielił się w człowieka, który twierdzi, że jest członkiem eksperymentalnej jednostki wojskowej New Earth Army, która ma zakończyć wojnę wykorzystując paranormalne zdolności żołnierzy. Film wyprodukowała firma Smokehouse, którą Clooney założył z Grantem Heslovem. Ich pierwszą produkcją były "Miłosne gierki"(George wyreżyserował film i zagrał jedną z głównych ról). Do kin wejdzie niebawem "W chmurach", w których wystąpił Clooney.
Ostatnio można było go oglądać w "Tajne przez poufne" braci Coen (wcześniej zagrał w "Bracie, gdzie jesteś? i "Okrucieństwie nie do przyjęcia" tych twórców.)
Heslov i Clooney poznali się podczas pracy w Section Eight - firmy, którą Clooney prowadził ze Stevenem Soderbergiem. Wyprodukowali takie filmy jak "Good Night and Good Luck", "Michael Clayton", "Syriana", "Niebezpieczny umysł" i "Dobry Niemiec".
Section Eight angażowało się również w produkcję telewizyjną. Clooney był producentem wykonawczym serialu "Unscripted" stacji HBO; wyreżyserował także kilka odcinków.
W 2002 roku zadebiutował jako reżyser filmem "Niebezpieczny umysł", za który otrzymał Special Achievement in Film Award przyznawaną przez National Board of Review.
Drugi wyreżyserowany przez niego film ("Good Night and Good Luck") przyniósł mu nominację do Oscara, a także nagrodę imienia Paula Selvina przyznawaną przez Writers Guild of America, Freedom Award przyznawaną przez Broadcast Film Critics Association, a także dwie nominacje do Złotego Globu, dwie nagrody BAFTA, SAG Award, Independent Spirit Award, Critic's Choice Awards, WGA Award i DGA Award. W 2006 roku na festiwalu filmowym w Santa Barbara nagrodzono go American Cinematheque Award i Modern Master Award.
Krytycy świetnie przyjęli rolę Clooneya w "Złocie pustyni"; aktora nominowano do Oscara za "Co z oczu, to z serca".
Na swoim koncie ma udział w serialach telewizyjnych; największą popularność przyniosła mu rola dr Douga Rossa z "Ostrego dyżuru", którą odgrywał pięć lat. Otrzymał za nią nominacje do Złotego Globu, SAG Award, People's Choice Award i Emmy. W 2009 roku wystąpił w finałowym odcinku serialu.
Był producentem wykonawczym telewizyjnego filmu "Ocalić Nowy Jork", który nagrodzono Emmy i nominowano do Złotego Globu.
W 2006 roku razem ze swoim ojcem, prezenterem Nickiem Clooneyem, zrealizował film dokumentalny "Journey to Darfour". Był też narratorem innego dokumentu dotyczącego spraw związanych z Darfurem - "Sand and Sorrow".
W 2007 roku powstała organizacja "Not On Our Watch" założona przez Clooneya, Brada Pitta, Matta Damona, Dona Cheadle'a i Jerry'ego Weintrauba; zajmuje się pomaganiem w Darfurze.
Za działalność charytatywną nagrodzono aktora Peace Summit Award przyznawaną na Światowym Zjeździe Laureatów Nagrody Nobla. Otrzymał ją w 2007 roku. W 2008 roku został Ambasadorem Pokoju ONZ.
MERYL STREEP (Pani Lis) jest dwukrotną laureatką Oscara i rekordzistką w ilości nominacji do tej nagrody - ma ich na swoim koncie piętnaście.
Najnowsze filmy z jej udziałem to "Julie i Julia" Nory Ephron i "Wątpliwość" Johna Patricka Shanleya (za rolę w tej drugiej produkcji Meryl otrzymała nominacje do Oscara, nagrody BAFTA, Złotego Globu, Critic's Choice Award, a także nominacje do nagród przyznawanych przez Chicago Film Critics, London Critics' Circle, i Washington DC Area Film Critics.
W 2008 roku wystąpiła w kasowym filmie "Mamma Mia!" na podstawie broadwayowskiego musicalu z piosenkami ABBY.
Debiutowała w 1977 roku w "Julii" z Jane Fondą i Vanessą Redgrave. Później przyszła rola w "Łowcy jeleni" z Robertem De Niro i Christopherem Walkenem, za którą aktorka otrzymała pierwszą nominację do Oscara. Pierwszą statuetkę przyznano jej w 1979 roku za rolę w "Sprawie Kramerów", w której zagrała z Dustinem Hoffmanem. Następną nominację dostał dwa lata później za rolę w "Kochanicy Francuza", a w 1982 roku przyznano jej Oscara za rolę w "Wyborze Zofii", w którym zagrała u boku Kevina Kline'a i Petera MacNicola.
Nominacje do Oscara przyznano jej za role w takich filmach jak "Pożegnanie z Afryką", "Silkwood", "Krzyk w ciemności" czy "Pocztówki znad krawędzi".
W 2003 roku zagrała w "Godzinach", za co nagrodzono ją SAG Award i nominowano do Złotego Globu. W tym samym roku wystąpiła w "Adaptacji" Spike'a Jonze'a (Złoty Glob, nominacje do nagrody BAFTA i Oscara).
Jest nie tylko aktorką filmową, ale i teatralną. W 1976 roku debiutował na Broadwayu - zagrała w "27 Wagons Full of Cotton" i "A Memory of Two Mondays", za które otrzymała nominacje do Outer Critics Circle Award, Theater World Award i Tony Award. Występowała w takich sztukach jak "Secret Service", "The Cherry Orchard", "Henry V", "Measure for Measure", musicalu "Happy End"; "Alice at the Palace" (za swoją rolę otrzymała nagrodę Obie), "The Taming of the Skrew", 'The Seagull" i "Mother Courage".
Na małym ekranie można było ją oglądać w mini-serialu "Holokaust" i "Aniołach w Ameryce" w reżyserii Mike'a Nicholsa (nagrodzono ją Złotym Globem i SAG Award).
W 2004 roku aktorka otrzymała AFI Lifetime Achievement Award, a w 2008 roku podobną nagrodę przyznało jej Film Society of Lincoln Center.
JASON SCHWARTZMAN (Ash) debiutował rolą Maxa Fishera w filmie "Rushmore" Wesa Andersona z 1999 roku. Otrzymał za nią nominacją do nagrody dla Najbardziej Obiecującego Aktora przyznawaną przez Chicago Film Critics Association. Jason współpracował z Wesem jeszcze dwukrotnie - przy "Pociągu do Darjeeling" z Adrianem Brodym i Owenem Wilsonem oraz krótkometrażowym "Hotelu Chevalier" z Natalie Portman.
Najnowsze filmy z jego udziałem to "Funny People" Judda Apatowa z Sethem Rogenem i Adamem Sandlerem, wspomniany "Pociąg do Darjeeling", "Maria Antonina" Soffi Coppoli, "Troje do pary" Steve'a Martina.
Na małym ekranie można go obecnie oglądać w serialu "Bored to Death" stacji HBO, w którym występują również Ted Danson i Zach Galifianakis.
BILL MURRAY (Borsuk) pracował z Wesem Andersonem przy filmach "Rushmore", "Genialny klan", "Podwodne życie ze Steve'em Zissou i "Pociąg do Darjeeling". Za rolę Hermana Blume'a w "Rushmore" otrzymał nagrody przyznawane przez New York Film Critics Circle, National Society of Film Critics, Los Angeles Film Critics Association oraz Independent Spirit Award.
Pochodzi z Chicago; karierę zaczyna od słynnego Secondo City - trupy parającej się teatrem improwizowanym. Był jednym z pierwszych członków obsady kultowego "Saturday Night Live" (dołączył do programu w drugim sezonie emisji), był także scenarzystą tego programu za co zdobył nagrodę Emmy.
Na dużym ekranie debiutował w 1979 roku w "Pulpetach" Ivana Reitmana. Współpracował z reżyserem jeszcze dwukrotnie - przy "Pogromcach duchów" i "Szarżach".
Za rolę w "Między słowami" Sofii Coppoli z 2003 roku otrzymał Złoty Glob, nagrodę BAFTA, Independent Spirit Award, a także nagrody przyznawane przez zrzeszenia krytyków z Nowego Jorku, Los Angeles i Chicago. Nominowano go także do Oscara i SAG Award.
Dwukrotnie współpracował z Jimem Jarmushem - zagrał u niego w jednym z segmentów "Kawy i papierosów" i w "Broken Flowers". Niebawem do kin wejdzie "The Limits of Control" będący trzecią kolaboracją Murraya i Jarmusha.
Najnowsze filmy z jego udziałem to "Get Low", "Dorwać Smarta" i "Miasto cienia". Wtdał książkę "Cinderella Story: My Life in Golf".
WALLY WOLODARSKY (Kylie) zaczynał od "Tracey Ullman Show", był scenarzystą "Rodziny Simpsonów". Ma na koncie dwie nagrody Emmy; zagrał w "Pociągu do Darjeeling" Wesa Andersona. Wyreżyserował trzy filmy - "Sorority", "Coldblooded" i "Seeing Rother People", a w 2009 roku napisał scenariusz do animowanego "Monsters vs. Alians". Obecnie pracuje nad scenariuszem do filmu "Mystery on 5th Avenue" dla J.J Abramsa.
ERIC ANDERSON (Kristofferson) pisze i ilustruje. Współpracuje z takimi pismami jak "Time", "Texas Monthly" i "New York Times". W 2005 roku wydał swoją pierwszą książkę dla dzieci - "Chuck Dugan is AWOL". Obecnie pracuje nad serią książek dla dzieci, którą wyda HarperChildren.
MICHAEL GAMBON (Franklin Bean) to wybitny irlandzki aktor teatralny i filmowy. Rozpoczynał karierę od współpracy z The Edward / Macliammoir Gate Theatre w Dublinie. W 1963 roku dołączył do zespołu The National Theatre, grając w sezonie inaugurującym działalność teatru pod kierownictwem Laurence'a Oliviera. Przełomową rolą okazała się ta w filmie "Galileo" Johna Dextera z 1980 roku. Współpracował z tak znanymi grupami teatralnymi jak The Royal Shakespeare Company oraz The National Theatre on the South Bank. Wcielał się w takie postaci jak Król Lear, Otello czy Marek Antoniusz. Za rolę w sztuce "Volpone" nagrodzono go prestiżową The Evening Standard Theatre Award.
Najnowsze filmy z jego udziałem to między innymi "Harry Potter i Książę Półkrwi " oraz "Harry Potter i Zakon Feniksa" (wcielił się w profesora Dumbledore'a); a także "Dobry agent" Roberta De Niro i "Powrót do Brideshead".
W 1998 roku otrzymał szlachecki tytuł "Sir" przyznany mu za zasługi dla teatru.
WILLEM DAFOE (Szczur) zaczynał karierę filmową od niewielkiej rólki w "Bramie nieba" Michaela Cimino. Niedługo potem zagrał w "The Loveless" Kataryn Bigelow, a od tamtej pory wystąpił w ponad sześćdziesięciu filmach - zarówno hollywoodzkich i europejskich; wysoko-budżetowych i niezależnych.
Na swoim koncie ma współpracę z takimi reżyserami jak Wes Anderson, Martin Scorsese, Paul Schrader, David Cronenberg i William Friedkin.
Dwukrotnie nominowano go do Oscara (za role w "Plutonie" i "Cieniu wampira") i raz do Złotego Globu. Na swoim koncie ma między innymi Los Angeles Film Critics Award i Independent Spirit Award.
Najnowsze filmy z jego udziałem to "Antychryst", "Adam Zmartwychwstały", "Świetliki w ogrodzie", "Wizja mordercy" i "Wakacje Jasia Fasoli".
Na premierę kinową czekają "Daybrakers", "Go Go Tales", "The Vampire's Assistant", "The Dust of Time" i "A Woman".
Dafoe jest współzałożycielem trupy teatralnej The Wooster Group, która działa w Nowym Jorku i zajmuje się teatrem eksperymentalnym.
OWEN WILSON (trener Skip) to nie tylko aktor, ale i scenarzysta. Pochodzi z Teksasu, obecnie mieszka w Los Angeles.
Do najnowszych filmów z jego udziałem należy "Drillbit Taylor" Stevena Brilla wyprodukowany przez Judda Apatowa, a także "Pociąg do Darjeeling" z Adrianem Brodym i Jasonem Schwartzmanem oraz "Noc w muzeum" Shawna Levy'ego z Benem Stillerem i Robinem Williamsem.
W 2006 roku wystąpił w hicie "Polowanie na druhny" z Vince'em Vaughnem, a dwa lata wcześniej w "Podwodnym życiu ze Steve'em Zissou Wesa Andersona. Pracował już z Andersonem przy "Genialnym klanie", do którego obaj napisali scenariusz (nominacja do Oscara), a także "Trzech facetach z Teksasu" ("Bottle Rocket") i "Rushmore" (zagrał w nich i był współtwórcą scenariusza). Był także koproducentem nagrodzonego Oscarem "Lepiej być nie może".
Na koncie ma udział w takich filmach, jak "Telemaniak", "Armagedon", "The Minus Man", "Kowboj z Szanghaju", "Poznaj mojego tatę", "Zoolander" czy "Starsky & Hutch".
JARVIS COCKER (Petey) jest przede wszystkim muzykiem - poświęcił muzyce większość swojego życia. W latach 1978-2002 był wokalistą zespołu Pulp, który zadebiutował pierwszą płytą w 1983 roku.
Jest jednym z najpopularniejszych brytyjskich muzyków. Po zawieszeniu działalności Pulp przeniósł się do Paryża; w 2006 roku wydał płytę solową zatytułowaną "Jarvis". Zdarza mu się pisać piosenki dla innych muzyków - między innymi dla Marianne Faithfull, Charlotte Gainsbourg, Nancy Sinatry i zespołu Air.
Napisał trzy piosenki do filmu "Harry Potter i Czara Ognia"; wystąpił w nim jako członek zespołu Fatalne Jędze.
W 2008 roku wygłosił na Brighton Festival wykład dotyczący pisania tekstów piosenek. W maju 2009 roku pojawił się jego długo-oczekiwany drugi album "Further Compilations".