Reklama

"Fanatyk": KOMENTARZ REŻYSERA

„W filmie tym chciałem między innymi pokazać sposób, w jaki pewne rzeczy zamieniają się w swoje przeciwieństwa. Nie tylko żydowskie wychowanie Danny’ego – chłopca przekształca się w antysemityzm u Danny’ego – nastolatka, ale również antysemickie przemowy Danny’ego nabierają w jego ustach przeciwnych znaczeń.

Jednak chociaż Danny niewątpliwie jest skrajną postacią, moim zdaniem wielu z nas doświadcza podobnego rozdarcia jakie w nim widzimy, chociaż nie przeżywamy go aż tak dramatycznie. Mam nadzieję, że mój film przedstawia drogę wyzwolenia się z nienawiści do samego siebie, wyzwolenia z całą pewnością kontrowersyjnego.

Reklama

Niektórzy obawiali się, że Fanatyk zostanie „opacznie odebrany” lub „wykorzystany do niewłaściwych celów”. Wydaje mi się jednak, że każdy kto go obejrzy i naprawdę zrozumie, dwa razy się zastanowi zanim znienawidzi jakąś grupę ludzi – ponieważ będzie wiedział, że taka grupa potrafi się nienawidzić mocniej niż mógłby to robić ktoś z zewnątrz; będzie też wiedział, jak krótka jest droga od nienawiści do miłości. I – jak sądzę – nie będzie już taki pewny swego.”

HENRY BEAN

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Fanatyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama