Reklama

"Efekt domina": O ABCHAZJI

Po rozpadzie Związku Radzieckiego świat świętował koniec komunizmu, jednak w tym samym czasie wiele byłych republik dawnego imperium walczyło o niepodległość i na nowo wyznaczało swoje granice.

Doprowadziło to do lawiny konfliktów politycznych i etnicznych, z których nie wszystkie zostały do dnia dzisiejszego rozwiązane. Tyczy się to też Abchazji, małej kaukaskiej republiki położonej na wybrzeżu Morza Czarnego. Do 1992 roku kraj ten należał do Gruzji. Kiedy Gruzja odmówiła akceptacji abchaskich roszczeń niepodległościowych, wybuchła krwawa wojna domowa.

Reklama

Abchazja wspomagana przez Rosję wygrała wojnę, jednak nigdy nie odbudowała powojennych strat. Wciśnięta między Rosję i Gruzję, Abchazja stała się politycznym zakładnikiem kaukaskiego konfiktu. Oficjalnie jest częścią Gruzji, ale ekonomicznie i militarnie jest całkowicie uzależniona od Rosji.

Abchazja niegdyś była najpiękniejszą riwierą Morza Czarnego, najbardziej luksusowym kurortem ZSRR. Dziś jest zapomnianą i zniszczoną wojnią domową republiką, której mieszkańcy od 20 lat żyją w politycznej i ekonomicznej izolacji.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Efekt domina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy