"Dziewczyna z perłą": TWÓRCY
PETER WEBBER (reżyser)
Zagorzały kinoman. Swój pierwszy krótkometrażowy film, „The Zebra Man”, nakręcił tuż po ukończeniu szkoły filmowej. Jako montażysta filmowy nawiązał współpracę z producentami Andy’m Patersonem i Anandem Tuckerem przy reżyserskim debiucie tego ostatniego, „Saint-Ex”.
Zdobył uznanie jako twórca filmów dokumentalnych, a jego krąg zainteresowań obejmował zarówno twórczość Wagnera, jak życie morskiej fauny.
Dla potrzeb telewizji spróbował sił w fabule, reżyserując filmy „Schubert”, „Underground”, „The Stretford Wives” i kontrowersyjny miniserial „Men Only”.
„Dziewczyna z perłą” to jego debiut kinowy. Webber obiecuje, że jego następny film będzie rozgrywał się w samym sercu współczesnego Londynu.
ANDY PATERSON (producent)
Studiował na Oxfordzie, gdzie poznał reżysera Michaela Hoffmana (z którym potem zrobił pięć filmów), scenarzystkę Olivię Hetreed i aktora Hugh Granta. Razem nakręcili (za 40 tysięcy funtów) film „Privileged”, który zapoczątkował ich kariery.
Jako producent Paterson ma na swoim koncie „Hilary and Jackie” z Emily Watson, „Restoration” z Hugh Grantem, „Dansinn” i „The Seagull’s Laughter” (dwa ostatnie nakręcił razem z islandzkim reżyserem Augustem Gudmundssonem). Był także współproducentem nagrodzonego przez Brytyjską Akademię Filmową serialu dokumentalnego „Nagi Hollywood” (Naked Hollywood). Paterson założył Oxford Television Company, jedną z najbardziej liczących się sił brytyjskiej telewizji.
ANAND TUCKER (producent)
Zaczął od programów muzycznych dla BBC. W 1992 roku dołączył do Oxford Television Company. Nakręcił dla niej serię filmów dokumentalnych, w tym „The Vampire’s Life” (bohaterką filmu była pisarka Anne Rice, autorka „Wywiadu z wampirem”), wyróżniony nagrodą BAFTA dla najlepszego programu telewizyjnego poświęconego sztuce. Jako reżyser Tucker zadebiutował „Saint-Ex”. Jego kolejny film, „Hilary and Jackie”, przyniósł mu nominację do nagrody BAFTA i nagrodę British Independent Film dla najlepszego reżysera. Wkrótce Tucker wyreżyseruje „Shopgirl” ze Steve Martinem i Claire Danes.
JIMMY DE BRABANT (współproducent)
Stoi na czele Delux Productions z Luksemburga. Współpracował z Peterem Greenawayem przy „Pillow Book” i „Tulse Luper Suitcases”. Na swoim koncie ma także „Cień wampira” (Shadow of the Vampire)
OLIVIA HETREED (scenariusz)
Wykładała język angielski na Oxfordzie, była montażystką w telewizji (pracowała m.in. przy „Forget About Me” Michaela Winterbottoma).
Była autorką scenariuszy do prestiżowych produkcji stacji telewizyjnej ITV,
w tym „Ducha z Canterville” oraz „Pięcioro dzieci i coś”. Współpracowała także z BBC przy serialu „The Canterbury Tales”.
Obecnie przygotowuje dla Patersona i Tuckera adaptację powieści Johna Burnhama Schwarza „Reservation Road”.
TRACY CHEVALIER (autorka książki)
Urodziła się w Waszyngtonie. W 1984 roku przeprowadziła się do Anglii. Ukończyła wydział twórczego pisarstwa na University of East Anglia, gdzie jej wykładowcami byli Malcolm Bradbury i Rose Tremain. Swoją pierwszą powieść, „The Virgin Blue”, opublikowała w 1997 roku.
„Dziewczynę z perłą” napisała będąc w ciąży. Ukończyła ją na dwa tygodnie przed narodzinami swojego syna, w październiku 1998 roku.
Chevalier ma na swoim koncie jeszcze dwie powieści – „Falling Angels” (wyd. 2001) i „The Lady and the Unicorn” („Dama z jednorożcem” wydanie polskie 2004r.).
EDUARDO SERRA (zdjęcia)
Jego kariera trwa już ponad 20 lat. Serra ma na swoim koncie dwie nagrody na festiwlau Camerimage – za zdjęcia do „Dziewczyny z perłą” oraz do „Więzów miłości” (Jude) Michaela Winterbottoma, nagrodę BAFTA i nominację do Oscara
za „Miłość i śmierć w Wenecji” (The Wings of the Dove) Iaina Softleya, nominację do Cezara za „Męża fryzjerki” Patrice’a Leconte, nominację do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego za „Mapę ludzkiego serca” (Map of the Human Heart) Vincenta Warda oraz nagrodę na festiwalu w Wenecji za „Dziewczynę z perłą”.
Serra był także autorem zdjęć do „Niezniszczalnego” (Unbreakable) M. Nighta Shyamalana.
BEN VAN OS (scenografia)
Wieloletni współpracownik Petera Greenawaya. Zaprojektował scenografię m.in. do „Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek” (The Cook, the Thief, his Wife and her Lover) oraz do „Dzieciątka z Macon” (The Baby of Macon).
Pracował także przy „It’s All About Love” Thomasa Vinterberga i „Max” Menno Meyjesa. Za scenografię do „Orlando” Sally Potter był nominowany do Oscara.
KATE EVANS (montaż)
Wcześniej pracowała z Peterem Webberem przy mini serialu „Men Only” i „The Stretford Wives”. Była także montażystką „Perswazji” (Persuasion), „My Night with Reg”, „Titanic Town” i serialu „The Buddha Of Suburbia”.
JENNY SHIRCORE (charakteryzacja i fryzury)
Laureatka Oscara za charakteryzację do „Elizabeth” Shekhara Kapura. Inne jej filmy to „Niezauważalni” (Dirty Pretty Things) Stephena Frearsa, „Podwójny blef” (The Good Thief) Neila Jordana i „Notting Hill” Rogera Michella.
DIEN VAN STRAALEN (kostiumy)
Współpracowała już z Benem van Os przy „Orlando” Sally Potter, „Kucharzu, złodzieju, jego żonie i jej kochanku” (The Cook, the Thief, his Wife and her Lover) oraz „Dzieciątku z Macon” (The Baby of Macon) Petera Greenawaya. Projektowała kostiumy także do „Pillow Book” i „Ksiąg Prospera” (Prospero’s Book) Greenawaya.
ALEXANDRE DESPLAT (muzyka)
W ciągu ostatnich 15 lat skomponował muzykę do ponad 50 filmów, seriali telewizyjnych i przedstawień teatralnych.
Urodzony w Paryżu, Desplat zaczął uczyć się gry na pianinie w wieku sześciu lat. Doszły potem do tego lekcje gry na trąbie i flecie. Studiował w paryskim Konserwatorium pod okiem Claude’a Ballifa.
Ma na swoim koncie dwie nominacje do Cezara - za ”Un Hero Tres Discret”
i „Sur Mes Levres”.