"Duża ryba": O FILMOWCACH
TIM BURTON (reżyser) zrealizował ostatnio Planetę małp (Planet of the Apes), projekt, który przygotował wspólnie z producentem Richardem D. Zanuckiem, byłym szefem studia 20th Century Fox, który doprowadził do realizacji oryginalnego filmu w l968 roku. W Planecie małp (Planet of the Apes) w reżyserii Burtona wystąpili Mark Wahlberg, Tim Roth, Helena Bonham Carter, Michael Clarke Duncan i Kris Kristofferson. Film był przebojem lata 2001 roku.
Wcześniejszy film Burtona, Jeździec bez głowy (Sleepy Hollow) powstał na podstawie klasycznej powieści Washingtona Irvinga. W rolach głównych wystąpili Johnny Depp, Christina Ricci, Miranda Richardson i Michael Gambon. Film był nominowany do trzech nagród Akademii®, łącznie z tymi za Najlepsze Kostiumy i Zdjęcia. Otrzymał Oskara® za Najlepszą Scenografię, a także nagrodę BAFTA za kostiumy i scenografię.
Podczas, gdy Jeździec bez głowy (Sleepy Hollow) zrealizowany był w gotyckim stylu XVIII wieku, wszystkie pozostałe filmy Burtona są równie dobrze znane dzięki wyimaginowanemu światu, w którym rozgrywają się opowiadane historie. Filmy Burtona to Pee-Wee’s Big Adventure, Sok z żuka (Beetlejuice), Batman, Edward Nożycoręki (Edward Scissorhands), Powrót Batmana (Batman Returns), Tim Burton's The Nightmare Before Christmas, Ed Wood i Mars atakuje! (Mars Attacks!).
Burton zaczął bardzo wcześnie rysować. Uczęszczał do Cal Arts Institute pod patronatem Disneya i wkrótce potem dołączył do wytwórni jako animator. Zadebiutował krótkim filmem animowanym Vincent, którego narratorem był Vincent Price. Film odniósł sukces i zdobył liczne nagrody. Następnym projektem Burtona był film krótkometrażowy Frankenweenie, którego tematem była mit Frankensteina.
W 1985 roku, Burton zrealizował swój pierwszy film Pee-wee's Big Adventure. Film okazał się przebojem kasowym, a reżyser zyskał pochwały dzięki swojej oryginalnej wizji. Sok z żuka (Beetlejuice, l988), komedia z Michaelem Keatonem, Geeną Davis, Alekiem Baldwinem i Winoną Ryder była kolejnym sukcesem.
W 1989 roku, Burton wyreżyserował przebój Batman z Jackiem Nicholsonem, Michaelem Keatonem i Kim Basinger. Po triumfie Batmana, Narodowe Stowarzyszenie Właścicieli Kin (NATO) przyznało Burtonowi tytuł Reżysera Roku. Film otrzymał także Oskara® za Najlepszą Scenografię.
Edward Nożycoręki (Edward Scissorhands) z Johnny Deppem, Winoną Ryder i Diane Wiest, był jednym z największych przebojów sezonu świątecznego 1990 roku. W 1992 roku, Burton jeszcze raz zajął się mrocznym światem Gotham City w filmie Powrót Batmana (Batman Returns). Zagrali w nim Michelle Pfeiffer jako Kobieta-Kot i Danny DeVito jako Pingwin.
W 1994 roku, Burton wyprodukował i wyreżyserował Eda Wooda z Johnny Deppem w tytułowej roli. Film zdobył nagrodę Akademii® dla Najlepszego Aktora w Roli Drugoplanowej (Martin Landau jako Bela Lugosi) oraz za Najlepszą Charakteryzację.
Burton zrealizował także film animowany Tim Burton's The Nightmare Before Christmas – oryginalną opowieść świąteczną. Wyprodukował też film Cabin Boy (1993) i przebój 1995 roku Batman Forever, a także obraz James and the Giant Peach, oparty na powieści dla dzieci autorstwa Roalda Dahla.
Burton wyprodukował i wyreżyserował film Mars atakuje! (Mars Attacks!), komedię science fiction, której scenariusz powstał na bazie oryginalnej serii kart Topps. Wystąpiły w nim takie gwiazdy jak Jack Nicholson, Glenn Close, Danny DeVito i Annette Bening.
Burton wydał także książkę dla dzieci z własnymi rysunkami do filmu The Nightmare Before Christmas. Jego kolejna książka z rysunkami i rymowankami, The Melancholy Death of Oyster Boy and Other Stories, została doceniona przez New York Times.
Burton przygotowuje się do realizacji filmu Charlie and the Chocolate Factory.
JOHN AUGUST (scenarzysta) napisał i był jednym z producentów filmu Go, który miał premierę w l999 roku na festiwalu filmowym w Sundance. Wkrótce potem przyniósł do wytwórni Columbia Pictures powieść Big Fish, A Story of Mythic Proportions i przez kilka kolejnych lat pracował nad jej adaptacją filmową. Przez ten cały czas utrzymywał kontakt z autorem powieści Danielem Wallace, który służył pomocą i sugestiami.
Dorobek Augusta obejmuje także Charlie’s Angels: Full Throttle, Charlie’s Angels oraz Titan A.E. Wkrótce na ekrany wejdzie Barbarella oraz ekranowa adaptacja Tarzana Edgara Rice Burrougha.
Urodzony w Boulder, Colorado, August ukończył wydział dziennikarstwa na Drake University w Iowa. Obecnie mieszka w Los Angeles i pełni funkcję doradcy Sundance Screenwriting Institute. Pisze także do cotygodniowej kolumny poświęconej scenopisarstwu w IMDb (Internet Movie Database) - “Ask a Filmmaker” - indie.imdb.com.
DANIEL WALLACE (autor powieści), który napisał powieść Big Fish, A Novel of Mythic Proportions, urodził się w Alabamie, gdzie rozgrywa się akcja filmu. Ten stan jest także miejscem akcji jego drugiej powieści Ray in Reverse oraz niedawno wydanej przez Houghton Mifflin The Watermelon King. Poza tym, Wallace opublikował ponad 30 opowiadań w różnych magazynach. Przed poświęceniem się pisaniu, Wallace był ilustratorem. Jego projekty ciągle pojawiają się na kartkach pocztowych, koszulkach i magnesach. Ostatnio ukończył ilustracje do powieści O Great Rosenfeld! , w której po raz pierwszy słowa i obrazy tworzą niezwykłą opowieść. Wallace pisze obecnie scenariusz dla Universal Pictures zatytułowany Timeless.
W ubiegłym roku, autor prowadził wykłady z twórczego pisania na University of North Carolina w Chapel Hill, gdzie mieszka od 20 lat z synem Henry’m i żoną Laurą.
RICHARD D. ZANUCK (producent) pracował wcześniej z Burtonem podczas realizacji przeboju Planeta małp (Planet of the Apes). Ostatnio z Deanem Zanuckiem i reżyserem Samem Mendesem, Zanuck wyprodukował film Droga do zatracenia (Road to Perdition) z Tomem Hanksem i Paulem Newmanem, który zdobył sześć nominacji do nagrody Akademii® i zdobył jedną z nich za Najlepsze Zdjęcia (dla nieżyjącego Conrada Halla).
Razem z Lili Fini Zanuck, zdobył Oskara® dla Najlepszego Filmu za Wożąc panią Daisy (Driving Miss Daisy). Był to drugi film zrealizowany pod szyldem The Zanuck Company. W ciągu lat, wiele z jego filmów zostało uhonorowanych Oskarami® - Żądło (The Sting), Szczęki (Jaws), The Verdict i Cocoon, miedzy innymi. W 1991 roku Akademia uhonorowała Zanucka i jego długoletniego partnera Davida Browna prestiżową nagrodą Irvinga G. Thalberga. Richard Zanuck i jego ojciec, legendarny Darryl F. Zanuck, jako jedyni spokrewnieni ze sobą filmowcy otrzymali nagrodę Thalberga i Oskary® dla Najlepszego Filmu.
Zanuck spędził wiele lat ucząc się wszelkich aspektów produkcji filmowej od swojego ojca, w czasie, gdy ten pełnił funkcję prezesa 20th Century Fox. Własną karierę rozpoczął jako asystent produkcji w filmach Island in the Sun i The Sun Also Rises. Kiedy miał 24 lata wyprodukował swój pierwszy film Compulsion, który był pokazany w 1959 roku na festiwalu filmowym w Cannes i zdobył nagrody aktorskie dla Orsona Wellesa, Deana Stockwella i Bradforda Dillmana. Zanuck wyprodukował później Sanctuary i film George’a Cukora The Chapman Report.
W 1962 roku, w wieku 28 lat, Zanuck został szefem Twentieth Century Fox. Stał się tym samym najmłodszym szefem studia w historii. W ciągu ośmiu lat jego pracy dla wytwórni, studio otrzymało 159 nominacji do Oskara® i trzy nagrody dla Najlepszego Filmu - The Sound of Music, Patton oraz Francuski łącznik (The French Connection). Inne przeboje wyprodukowane przez studio to Butch Cassidy and the Sundance Kid, M*A*S*H oraz oryginalny film Planeta małp (Planet of the Apes).
Zanuck został także wiceprezydentem Warner Bros., gdzie on i jego partner David Brown nadzorowali produkcję takich hitów jak Egzorcysta (The Exorcist) czy Płonące siodła (Blazing Saddles).
Wraz z założeniem w 1971 roku Zanuck/Brown Company, powstała jedna z najbardziej wpływowych i niezależnych firm produkcyjnych. Już od początku swego istnienia Zanuck/Brown Company była odpowiedzialna za tak ważne filmy jak debiut Stevena Spielberga The Sugarland Express, Szczęki (Jaws), Żądło (The Sting) – siedem Oskarów® i The Verdict - pięć nominacji do nagrody Akademii®. Razem z Lili Fini Zanuck, firma Zanuck/Brown wyprodukowała nagrodzony film Rona Howarda Cocoon oraz jego sequel Cocoon: The Return. Zanuck i Brown ostatnio zrealizowali wspólnie przebój z 1998 roku Deep Impact.
W 1988 roku, Zanuck założył firmę The Zanuck Company, która zadebiutowała produkcją filmu Wożąc panią Daisy (Driving Miss Daisy). Nominowany do dziewięciu Oskarów®, film zdobył cztery nagrody w tym dla Najlepszego Filmu oraz Złoty Glob, nagrodę National Board of Review i nagrodę producenta roku od Gildii Producentów Amerykańskich. Kolejnymi produkcjami The Zanuck Company były między innymi Rush, Mulholland Falls oraz True Crime.
Zanuck wyprodukował też Rules of Engagement oraz Reign of Fire.
BRUCE COHEN I DAN JINKS (producenci) zdobyli w 2000 roku nagrodę Akademii® dla Najlepszego Filmu za American Beauty w reżyserii Sama Mendesa z Kevinem Spacey i Annette Bening w rolach głównych. American Beauty, które otrzymało pięć Oskarów®, było pierwszym filmem wyprodukowanym przez firmę Jinks/Cohen Company. Za wyprodukowanie American Beauty, duet otrzymał także Złoty Glob, BAFTA, nagrodę Chicago Film Critics, Broadcast Film Critics, London Film Critics, Producers Guild oraz National Board of Review.
Drugim filmem Jinks/Cohen Company był Do diabła z miłością (Down With Love), utrzymana w stylu lat 60-tych komedia z Renée Zellweger i Ewanem McGregorem w reżyserii Peyton Reed.
Ostatnio wyprodukowali film Revolution Studios The Forgotten, thriller z Julianne Moore w reżyserii Joe Rubena. JINKS/COHEN Company pracuje obecnie nad kolejnymi projektami dla różnych wytwórni filmowych oraz nad musicalem Livin’ Dolls dla Disneya i ABC, z muzyką i tekstami Marca Shaimana i Scotta Whitmana (Hairspray.)
Jinks prowadził wcześniej przez pięć lat firmę producenta Martina Bregmana. W tym czasie wyprodukował przebojową komedię Nothing To Lose z Martinem Lawrence i Timem Robbinsem, do której scenariusz napisał i którą wyreżyserował Steve Oedekerk. Jinks był także producentem wykonawczym filmu The Bone Collector z Denzelem Washingtonem i Angeliną Jolie. Był także zaangażowany w produkcję Carlito’s Way z Alem Pacino, The Shadow z Alekiem Baldwinem, oraz Matilda z Danny’m DeVito. Absolwent New York University Tisch School of the Arts, Jinks rozpoczynał karierę w teatrze w Nowym Jorku.
Cohen wyprodukował przebój The Flintstones oraz jego prequel The Flintstones in: Viva Rock Vegas. Inne filmy w jego dorobku to Pułapka na myszy (Mousehunt), To Wong Foo, Thanks for Everything, Julie Newmar, Alive w reżyserii Franka Marshalla. Absolwent Yale University, Cohen rozpoczynał karierę jako stażysta DGA podczas realizacji filmu Stevena Spielberga Kolor purpury (The Color Purple). Wkrótce potem został pierwszym asystentem reżysera przy filmie Marshalla Arachnophobia oraz producentem stowarzyszonym w filmie Spielberga Hook.
ARNE L. SCHMIDT (producent wykonawczy) znany jest jako jeden z czołowych producentów przemysłu filmowego. Ostatnio brał udział w realizacji przeboju XXX z Vinem Dieselem i Samuelem L. Jacksonem. Kręcony na lokalizacjach w Czechach, Austrii i USA, thriller akcji został wyreżyserowany przez Roba Cohena.
Od l986 roku, kiedy wyprodukował hit RoboCop, w reżyserii Paula Verhoevena, Schmidt zgromadził na swoim koncie imponującą listę filmów - We Were Soldiers Randalla Wallace, Throw Momma From the Train Danny’ego DeVito, The Package, The Butcher’s Wife, Josh and S.A.M., Awakenings, The Great Outdoors, Little Giants , Reakcja łańcuchowa (Chain Reaction) – oparta na jego własnym pomyśle, Stay Tuned oraz Rules of Engagement Williama Friedkina.
Urodzony w Cleveland, Ohio, Schmidt uczęszczał na UCLA, a następnie wziął udział w programie szkoleniowym Gildii Reżyserów Amerykańskich. Dzięki temu przez pewien okres czasu pracował jako asystent tak uznanych reżyserów jak John Schlesinger - The Day of the Locust, Michael Cimino - Thunderbolt and Lightfoot, Richard Attenborough - Magic, Samuel Fuller - The Big Red One, Francis Ford Coppola - One From the Heart, Wim Wenders - Hammett, Karel Reisz - Who’ll Stop the Rain?, John Milius - Red Dawn, Michael Crichton - Runaway, Zucker/Abrahams/Zucker - Airplane!, John Hughes - Ferris Bueller’s Day Off.
PHILIPPE ROUSSELOT AFC/ASC (zdjęcia) jest nagrodzonym Oskarem® autorem zdjęć, który ostatnio pracował z Denzelem Washingtonem przy realizacji debiutu reżyserskiego aktora Antwone Fisher. Wcześniej pracował z Washingtonem przy Remember the Titans.
Rousselot otrzymał Oskara®, kiedy pracował dla reżysera Roberta Redforda przy filmie A River Runs Through It. Urodzony we Francji autor zdjęć był nominowany do Oskara® za dwa inne filmy Henry & June oraz Hope and Glory. Jego dorobek obejmuje ponad to Planetę małp (Planet of the Apes) Tima Burtona, Skandalista Larry Flynt (The People vs. Larry Flynt), Mary Reilly, Wywiad z wampirem (Interview With the Vampire), Flesh & Bone, Sommersby, Niebezpieczne związki (Dangerous Liaisons) oraz Diva.
DENNIS GASSNER (scenografia) zdobył Oskara® za projekty do filmu Barry’ego Levinsona Bugsy z Warrenem Beatty i Annette Bening. W tym samym roku był nominowany do nagrody Akademii® za film braci Coen Barton Fink. Ostatnio otrzymał nagrody BAFTA za film Petera Weira The Truman Show z Jimem Carrey oraz Droga do zatracenia (Road to Perdition). Dodatkowo, Gassner otrzymał nominację do nagrody BAFTA za pracę w filmie braci Coen Bracie, gdzie jesteś? (O Brother, Where Art Thou?). Inne filmy, przy których współpracował z Coenami to Człowiek, którego nie było (The Man Who Wasn’t There), The Hudsucker Proxy i Miller’s Crossing. Jego dorobek obejmuje także takie tytuły jak Waterworld, Hero, The Grifters, Field of Dreams, Earth Girls Are Easy, Like Father, Like Son, Wisdom oraz The Hitcher.
CHRIS LEBENZON, A.C.E. (montaż) pracował uprzednio z Timem Burtonem podczas realizacji Planety małp (Planet of the Apes), Jeźdźca bez głowy (Sleepy Hollow), Mars atakuje! (Mars Attacks!), Eda Wooda, Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas oraz Powrotu Batmana (Batman Returns). Inne filmy w jego dorobku to XXX oraz Radio z Cubą Goodingiem, Jr. i Edem Harrisem.
Lebenzon był dwukrotnie nominowany do nagrody Akademii® za filmy Karmazynowy przypływ (Crimson Tide) i Top Gun - oba w reżyserii Tony’ego Scotta. Z tym właśnie reżyserem pracował też nad filmami Wróg publiczny (Enemy of the State), The Last Boy Scout, Szybki jak błyskawica (Days of Thunder), Revenge, i Gliniarz z Beverly Hills 2 (Beverly Hills Cop 2). Pozostałe filmy w dorobku Lebenzona to Pearl Harbor, Midnight Run, Weeds, Weird Science, Wolfen, 60 sekund (Gone in 60 Seconds), Armageddon i Con Air.
Pochodzący z północnej Kalifornii, Lebenzon ukończył Stanford University na wydziale sztuki zanim zaczął zawodową karierę w przemyśle filmowym.
COLLEEN ATWOOD (kostiumy) otrzymała ostatnio nagrodę Akademii® za Najlepsze Kostiumy do filmu Chicago. Wcześniej była już trzykrotnie nominowana – Jeździec bez głowy (Sleepy Hollow) Tima Burtona, Beloved Jonathana Demme oraz Little Women Gillian Armstrong. Inne filmy w jej dorobku to Mars atakuje! (Mars Attacks!), Edward Nożycoręki (Edward Scissorhands), Ed Wood, Married to the Mob, Milczenie owiec (The Silence of the Lambs), Philadelphia, That Thing You Do! – debiut reżyserski Toma Hanksa, The Mexican, Gattaca, Wyatt Earp, The Juror, Lorenzo’s Oil, Rush, Torch Song Trilogy, Love Field oraz Someone to Watch Over Me.
DANNY ELFMAN (muzyka) jest jednym z najbardziej wszechstronnych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. Skomponował muzykę do 10 filmów Tima Burtona - Pee-wee’s Big Adventure, Sok z żuka (Beetlejuice), Batman (nagroda Grammy), Edward Nożycoręki (Edward Scissorhands), Powrót Batmana (Batman Returns), Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas (nominacja do Grammy), Mars atakuje! (Mars Attacks!), Jeździec bez głowy (Sleepy Hollow) oraz Planeta małp (Planet of the Apes). Kolejnym filmem będzie Charlie and the Chocolate Factory.
Elfman skomponował muzykę do nagrodzonego Oskarem® musicalu Chicago, a także filmu Spider-Man™, Spider-Man 2 oraz Buntownik z wyboru (Good Will Hunting – nominacja do Oskara®), Faceci w czerni (Men in Black – nominacja do Oskara®), The Hulk, Czerwony smok (Red Dragon), Faceci w czerni II (Men in Black II), Dowód życia (Proof of Life), Family Man, A Simple Plan, Dolores Claiborne, Dick Tracy, Darkman, Sommersby, Dead Presidents, Black Beauty, Za wszelką cenę (To Die For) oraz Mission: Impossible.