"Daybreakers. Świt": OBSADA
Nominowany do nagród Tony i Oskara za kreacje aktorskie i scenariusze Ethan Hawke (Edward Dalton) zasłynął w świecie dzięki śmiałym i ambitnym projektom. Hawke jest artystą bardzo wszechstronnym - twórca znakomitych kreacji aktorskich znany jest również jako pisarz, scenarzysta i reżyser.
Ostatnio widzowie mogli podziwiać Ethana Hawke'a w kilku filmach - między innymi w New York, I Love You oraz Brooklyn's Finest. Pierwszy z nich wszedł do kin w październiku ubiegłego roku - to zbiorowy projekt, złożony z dwunastu krótkich filmów połączonych uniwersalnym motywem - miłość w pięciu nowojorskich dzielnicach. Po zakończeniu produkcji New York, I Love You Hawke odnowił współpracę z Antoine'em Fuquą - razem zrealizowali obraz Brooklyn's Finest, opowieść o życiu trzech brooklińskich gliniarzy. Film jest swoistą mapą kilku dni z życia policjantów i pokazuje cienie związane z tym zawodem - w szczególności dotyka problemu korupcji. Prócz wyzwań, jakie stawia przed nim kino, Ethan Hawke podjął się ostatnio wyreżyserowania sztuki Sama Sheparda A Lie of the Mind dla The New Group, zespołu kierowanego przez artystów zaangażowanych w ogromne produkcje teatralne.
Od czasu debiutu w Odkrywcach Hawke zagrał główne role w ponad czterdziestu filmach. Wśród nich wymienić trzeba takie, jak: Stowarzyszenie umarłych poetów, Tato, Biały kieł, Kraina wód, Alive, dramat w Andach, W kręgu miłości, Orbitowanie bez cukru, Gattaca - szok przyszłości, Wielkie nadzieje, Hamlet, Atak na posterunek, Złodziej życia, Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz oraz What Doesn't Kill You. W 2002 roku aktor otrzymał nominację do Oskara oraz do nagrody Screen Actors Guild za drugoplanową rolę w obrazie Fuquy Dzień próby, gdzie wystąpił obok Denzela Washingtona.
Ethan Hawke wielokrotnie współpracował z Richardem Linklaterem - artyści spotkali się na planie Fast Food Nation, Taśmy, Życia świadomego i Braci Newton. Ich najważniejszym wspólnym dziełem pozostaje jednak dobrze przyjęty przez krytykę obraz Przed wschodem słońca oraz jego sequel Przed zachodem słońca - w obu partnerką Hawke'a była Julie Delpy. Cała trójka napisała wspólnie scenariusz drugiego z tych filmów, za który w 2004 roku otrzymali nominacje do Oskara oraz nagrody Writers Guild Award i IFP Spirit Award.
Ethan Hawke po raz pierwszy stanął po drugiej stronie kamery na planie dramatu Chelsea Walls, który był jego reżyserskim debiutem. Film opowiada pięć równoległych historii, których akcja toczy się w hotelu Chelsea. W rolach głównych wystąpili Uma Thurman, Kris Kristofferson, Rosario Dawson, Natasha Richardson i Steve Zahn. Ponadto Hawke wyreżyserował krótkometrażowy obraz Straight to One z udziałem Josha Hamiltona - opowieść o młodej zakochanej parze, mieszkającej w hotelu Chelsea.
W 1996 roku Hawke napisał swą pierwszą powieść, The Hottest State, opublikowaną przez Little Brown; niedawno doczekała się dziewiętnastego wydania. Jeszcze w trakcie studiów zaadaptował książkę na potrzeby kina i wyreżyserował filmową wersję The Hottest State oraz muzyczne klipy do tego obrazu. W 2002 roku druga powieść Hawke'a, Ash Wednesday, została opublikowana przez przez wydawnictwo Knopf. Prócz powieści artysta w kwietniu tego roku napisał dla prestiżowego magazynu "Rolling Stone" pogłębiony reportaż poświęcony ikonie wielkiego ekranu, Krisowi Kristoffersonowi.
Wielbiciele mogli również podziwiać Ethana Hawke'a na deskach teatru. Wystąpił między innymi w Henryku IV (razem z Richardem Eastonem), w Buried Child (Steppenwolf), Czajce (Broadway) oraz Hurlyburly. Za rolę w tym ostatnim spektaklu otrzymał nominację do nagrody Lucille Lortel Award dla najwybitniejszego aktora oraz nominację do nagrody Drama League Award za wyjątkowe wykonanie (The New Group). Hawke zagrał również w The Coast of Utopia Toma Stopparda, za którą to kreację uhonorowany został nominacją do nagrody Tony oraz nominacją do nagrody Drama League Award (Lincoln Center). Ostatnio wziął udział w The Bridge Project - były to spektakle Wiśniowy sad i Zimowa opowieść. Za te role był nominowany do nagrody Drama Desk Award Nomination (Brooklyn Academy of Music and The Old Vic). Reżyserskim debiutem teatralnym Hawke'a stałą się wystawiona w 2007 roku w tetrze off-broadwayowskim czarna komedia Jonathana Marca Shermana Things We Want - była to światowa premiera tej sztuki.
W 1979 roku Willem Dafoe (Lionel 'Elvis' Cormac) otrzymał niewielki epizod w filmie Michaela Cimino Brama nieba, który zapoczątkował jego błyskotliwą karierę. Pierwszą wielką kreacją aktora na srebrnym ekranie była rola w obrazie Kathryn Bigelow The Loveless. Od tej pory Dafoe wystąpił w ponad sześćdziesięciu filmach. W Hollywood były to między innymi Spiderman, Angielski pacjent, Gdzie jest Nemo?, Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2, Stan zagrożenia, Białe piaski, Mississippi w ogniu i Ulice w ogniu, a w niezależnym kinie Rozrachunek, Gniazdo os, Basquiat - taniec ze śmiercią, Święci z Bostonu oraz Amerian Psycho. Aktor uczestniczył także w wielu produkcjach realizowanych poza Stanami Zjednoczonymi - warto tu wymienić chociażby Manderlay Larsa von Triera, Chinkę Yim Ho, Boże skrawki Yurka Bogayevicza, Tak daleko, tak blisko Wendersa czy obraz Tom i Viv Briana Gilberta.
Willem Dafoe wybiera bardzo różnorodne projekty i szuka okazji do zawodowych spotkań z wybitnymi reżyserami. Współpracował między innymi z Wesem Andersonem (Podwodne życie ze Steve'em Zissou), Martinem Scorsese (Aviator, Ostatnie kuszenie Chrystusa), Paulem Schraderem (Auto Focus, Prywatne piekło, Margines życia, Facet do towarzystwa), Davidem Cronenbergiem (eXistenZ), Ablem Ferrarą (Hotel New Rose), Davidem Lynchem (Dzikość serca), Williamem Friedkinem (Żyć i umrzeć w Los Angeles) oraz Oliverem Stone'em (Urodzony 4 lipca, Pluton).
Aktor dwukrotnie zdobył nominację do Oskara (Pluton, Cień wampira) oraz do nagrody Złoty Glob za drugi z tych obrazów. Wśród wielu nominacji i nagród, które otrzymał, znajdują się między innymi LA Film Critics Award oraz Independent Spirit Award.
Jeśli chodzi o nowsze projekty Willema Dafoe, warto wymienić filmy takie, jak: Wizja mordercy, Wakacje Jasia Fasoli, Adam zmartwychwstały Paula Schradera, Plan doskonały Spike'a Lee, Jak zostać gwiazdą Paula Weitza, reżyserowana przez Nobuhiro Suwę jedna z części Zakochaego Paryża oraz Wdowa Giady Colagrande. W przypadku tego ostatniego tytułu aktor był również współscenarzystą.
Niedawno widzowie mogli oglądać Willema Dafoe w Antychryście Von Triera. Wśród ostatnich projektów z jego udziałem warto wymienić także Świetliki w ogrodzie (z Julią Roberts), Miral Juliana Schnabla, My Son, My Son Wernera Herzoga, Farewell Christiana Cariona, Fantastycznego Pana Lisa Wesa Andersona, A Woman Giady Colagrande, The Dust of Time Theo Angelopoulosa, Go Go Tales Abla Ferraray oraz Asystenta wampira Paula Weitza.
Willem Dafoe jest ponadto jednym z członków-założycieli The Wooster Group, eksperymentalnego nowojorskiego zespołu teatralnego. Aktor współpracował z tą grupą od 1977 do 2005 roku - zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą.
Claudia Karvan (Audrey Bennett) należy do najbardziej cenionych i podziwianych aktorek telewizyjnych i filmowych w Australii. Wśród jej zawodowych dokonań wymienić trzeba Przypływ uczuć Gillian Armstrong (z Judy Davis), Cień pawia Phillipa Noyce'a, The Heartbreak Kid (za tę ostania rolę otrzymała nagrodę Film Critics Circle Award dla najlepszej aktorki), Bohatera z okładki (z Hugh Jackmanem) i Long Weekend (z Jimem Caviezelem).
Karvan zagrała również w wielu australijskich serialach telewizyjnych. Należy do nich popularny, zrealizowany dla Foxtel/Southern Star Love My Way, którego byłą autorką, producentką i gwiazdą. Serial przyniósł aktorce nagrody Silver Logie Award oraz Australian Film Institute Award. Claudia Karvan otrzymała również nagrodę AFI Award za najlepszą telewizyjną rolę kobiecą i nagrodę Silver Logie dla najwybitniejszej aktorki za rolę w tym programie.
Michael Dorman (Frankie Dalton) po raz pierwszy pojawił się na telewizyjnym ekranie w głośnym australijskim serialu W pogoni za szczęściem. Za te rolę aktor uhonorowany został nagrodą Logie Award Nomination dla najpopularniejszego talentu. W sierpniu 2005 roku wystąpił jako jedna z australijskich gwiazd w programie "Stars Of Tomorrow".
Wśród ważnych projektów z udziałem Dormana wymienić trzeba: rolę u boku nagrodzonej Emily Barclay w poruszającej czarnej komedii Szatański plan, obraz Acolytes z udziałem Joela Edgertona oraz 50 Ways of Saying Fabulous. Aktor wystąpił również w wielu filmach krótkometrażowych, między innymi w A Love Story czy Stuffed Bunny. Pracował także dla telewizji na planie Small Claims (z Claudią Karvan), a za film telewizyjny dla ABC Cisza (z Richardem Roxburghem) nominowany był do nagrody AFI.
Mogąca pochwalić się zniewalającym urokiem i ekranowym magnetyzmem Isabel Lucas (Alison Bromley) należy do czołówki młodego pokolenia hollywoodzkich aktorek.
Lucas niedawno wystąpiła w wyreżyserowanym przez Michaela Baya filmie Transformers: Zemsta upadłych (jej partnerami byli Shia LaBeouf i Megan Fox). Projekt Dreamworks/Paramount Pictures jest kontynuacją głośnego filmu przygodowego z 2007 roku i od premiery w czerwcu tego roku zarobił już ponad pięćset milionów dolarów.
Aktorka pracowała ostatnio na planie realizowanego przez Dana Bradleya remake'u Czerwonego świtu. To historia grupy nastolatków, którzy spontanicznie organizują powstanie w odpowiedzi na najazd chińskich i rosyjskich żołnierzy na ich miasto.
Na małym ekranie Lucas można zobaczyć w miniserialu HBO The Pacific, dziesięciogodzinnej epickiej opowieści o życiu trzech żołnierzy piechoty morskiej, służących na Pacyfiku podczas drugiej wojny śiatowej. Isabel Lucas gra rolę Gwen, ukochanej Sida Phillipsa (Ashton Holmes). Producentami serialu są Tom Hanks, Steven Spielberg i Gary Goetzman - zespół uhonorowany w 2001 roku nagrodą Emmy za zrealizowaną dla HBO Kompanię braci.
Aktorka ukończyła niedawno produkcję australijskiego filmu Kin, chwytającej za serce i zarazem zabawnej komedii romantycznej będącej dość niezwykłym portretem rodzinnym. To opowieść o krewnych, których związki miłosne uzyskują bardzo zróżnicowane odcienie - od dewiacji po desperację. Lucas gra Anę Petrov, piękną młodą Rosjankę, która opuszcza swój kraj i decyduje się pozostać w Australii ze swym ukochanym.
Aktorka wystąpiła ponadto w filmie The Waiting City Claire McCarthy, natchnionej mistyką historii miłosnej opowiadającej o podróży do Indii młodej pary, która zamierza zaadoptować dziecko. W rolach głównych pojawili się także Radha Mitchell i Joel Edgerton.
Największą popularność Isabel Lucas przyniosły prawdopodobnie występy w sławnym australijskim programie telewizyjnym Home and Away - w 2004 roku otrzymała nagrodę Australian TV Week Logie Award dla najbardziej utalentowanej aktorki.
Lucas jest aktywną obrończynią praw zwierząt i wspiera Whaleman Foundation oraz Sea Shepherd Conservation Society. Badania prowadzone przez te organizacje poświęcone są ochronie środowiska oceanicznego. Aktorka angażuje się również w działania instytucji non-profit OzQuest. Od 2006 roku spędza dwa miesąca jako wolontariuszka-pracownica socjalna w Namibii.
Isabel Lucas prowadzi obecnie życie podzielone pomiędzy Los Angeles a jej rodzinnym domem w australijskim Melbourne.
Od momentu nowozelandzkiego debiutu w Śpiących psach Rogera Donaldsona oraz przełomowej roli w Mojej wspaniałej karierze, gdzie partnerował Judy Davis Sam Neill (Charles Bromley) wystąpił w ponad osiemdziesięciu filmach kinowych i telewizyjnych. Za swe aktorskie zasługi został uhonorowany między innymi orderami Imperium Brytyjskiego i Nowej Zelandii.
Największą popularność przyniosły Neillowi prawdopodobnie role w wielokrotnie nagradzanym Fortepianie (za te kreację aktor otrzymał nagrodę AFI) i w przebojowym Parku jurajskim. Wśród innych projektów z jego udziałem warto wymienić filmy takie, jak Wimbledon, Całkiem obcy, Szemrany interes, Krzyk w ciemności czy Śmierć w Brunswick (nagroda AFI dla najlepszego aktora). Sam Neill był ponadto nominowany do Emmy i Złotego Globu za tytułową rolę w miniserialu Merlin. Otrzymał również nominację do tej drugiej nagrody za kreację w wojennym dramacie Pod wiatr (z Judy Davis) oraz za portret brytyjskiego szpiega, Sidneya Reillya w filmie Reilly: The Ace Of Spies. Za tę ostatnią rolę został również uhonorowany nagrodą BAFTA dla najlepszego aktora. Inne znane filmy z udziałem Sama Neilla to Doktor Żywago, Na koniec świata, Dynastia Tudorów, Crusoe oraz Jessica.
Aktor kręci obecnie serial telewizyjny Happytown, w którym wciela się w postać tajemniczego obcego, mieszkającego w małym sielskim miasteczku, dręczonym serią zagadkowych morderstw i porwań. Film wyemitowany będzie wkrótce w telewizji ABC.