"Daratt": PRASA O FILMIE
Używając prostego stylu opowieści, który nasila się z każdą kolejną sceną "Darrat" wprowadza widza w mikroświaty dwóch bohaterów. Ten dramat, rozgrywający się w powojennym Czadzie oferuje głęboką refleksję nad poczuciem niesprawiedliwości i chęcią zemsty.
Film odniósł sukces na Vienna's New Crowned Hope kwalifikując się jako jeden z siedmiu filmów spoza kultury zachodniej, by uświetnić obchody 250. rocznicy Mozarta. "Darrat" jest tematycznie powiązany z "La clemenza di Tito", która także mówi o przebaczeniu i pojednaniu.
Film opowiada o następstwach 40-letniej wojny domowej w Czadzie i dotyczy dość często pojawiającego się tematu - jak po wojnie domowej dawni wrogowie mają żyć razem? Gdy nienawiść wciąż jest żywa i tylko czeka na odpowiedni moment, by wybuchnąć.
Nowy rząd Czadu udzielił amnestii zbrodniarzom wojennym. Niezdolny do zaakceptowania tej niesprawiedliwości stary, niewidomy mężczyzna, wysyła swego 16-letniego wnuczka Atima do stolicy, by zabił Nassarę - mężczyznę, który zamordował ojca Atima, zanim ten jeszcze przyszedł na świat.
Chłopak uzbrojony w pistolet należący kiedyś do ojca dociera do stolicy i odnajduje Nassarę, który jest teraz właścicielem piekarni. Jednak gdy staje twarzą w twarz z piekarzem, odsuwa w czasie wypełnienie swej misji. Nieoczekiwanie Nassara bierze Atima pod swe skrzydła i chyba mimowolnie zaczyna traktować go jak syna, którego nigdy nie miał.
Przekonując samego siebie, że zabije piekarza później, Atim coraz bardziej przyzwyczaja się do Nassary i jego młodej żony oczekującej dziecka.
Finał filmu jest gwałtowny, szybki i nieoczekiwany. Wymaga czasu dostrzeżenie sumienia w młodym gniewnym bohaterze i jego pełnym nienawiści spojrzeniu; paradoksalnie, szczera twarz łajdaka i jego pewność siebie już bardziej budzą sympatię. Ta niepewność pomiędzy dobrem a złem pomaga zobaczyć ukryte pod maską twardości, etykę i moralność bohaterów.
"Variety"