"Cześć Tereska": REALIZATORZY
Robert Gliński
Reżyser i scenarzysta. urodził się 17 IV 1952 roku. Studiował architekturę na politechnice warszawskiej (1971-75), potem reżyserię w szkole filmowej w Łodzi (1975-80). W czasie studiów zrealizował pierwszy film dokumentalny "Nadobnisie i koczkodany"(dla TVP 1979), potem powstały kolejne dokumenty "My się nie boimy" (dla wdr-koln 1981), "Dwójka bez sternika" (1982), "Ja, żyd..."(1987). Jego pierwszy film fabularny "Niedzielne igraszki" powstał w 1983, był zatrzymany przez cenzurę na cztery lata, potem otrzymał szereg nagród na festiwalach filmowych w Polsce, a także za granicą - Złoty Dukat, nagroda Fipresci, nagroda katolicka na festiwalu w Mannheim 1987 roku. Został też wybrany przez Museum of Modern Art w Nowym Yorku do prezentacji w cyklu New Directors/New Films. Drugi film fabularny "Łabędzi śpiew" zostaje nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1988). Kolejny film fabularny "Wszystko co najważniejsze" zdobywa Grand Prix Złote Lwy dla najlepszego filmu polskiego w roku 1992, nagrodę dziennikarzy, nagrodę za zdjęcia i dźwięk na XVIIi Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Rok później reprezentuje Polskę w walce o Oskary. Następne filmy fabularne "Matka swojej matki"(1996) oraz "Kochaj i rób co chcesz"(1998) były znacznymi sukcesami frekwencyjnymi w Polsce.
Robert Gliński reżyseruje również w teatrze. wystawił m.in : "Henryka IV" Pirandello, "Mein kampf" Taboriego, "Łysą śpiewaczkę" Ionesco w teatrach warszawskich. Zrealizował też kilkanaście przedstawień teatru telewizji m.in. "Kochanek" Pintera, "Opowieść wigilijna" Dickensa, "Maria Stuart" Schillera, "Księga raju" Mangera.
Petro Aleksowski
Operator filmowy i telewizyjny. Urodzony 2 stycznia. Skończył wydział Fotografii Artystycznej w liceum sztuk plastycznych w Gdynii. Absolwent wydziału Realizacji Tv łódzkiej PWSFTviT. Autor zdjęć do licznych filmów dokumentalnych i telewizyjnych. Zdjęcia do "Cześć tereska" są jego debiutem fabularnym.