"Czarownica": O OBSADZIE
Nicole Kidman (Isabel Bigelow)
Po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę amerykańskich widzów w 1989 roku rolą w świetnie przyjętym thrillerze psychologicznym Martwa cisza (Dead Calm). Za rolę Wirginii Woolf w filmie Godziny (The Hours) w reżyserii Stephena Daldry – adaptacja nagrodzonej Pulitzerem powieści Michaela Cunninghama - Kidman zdobyła nagrodę Akademii® dla Najlepszej Aktorki. Za tę rolę otrzymała także Złoty Glob, nagrodę BAFTA, Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. Została również nominowana do nagrody Gildii Aktorów Filmowych.
W 2004 roku, Kidman wystąpiła w prowokacyjnym filmie Larsa von Triera, Dogville, u boku Chloë Sevigny, Jeremy’ego Daviesa, Paula Bettany, Lauren Bacall i Stellana Skarsgårda. Zagrała ponadto w thrillerze psychologicznym Birth, z Lauren Bacall, Danny’m Huston i Anne Heche, z reżyserii Jonathana Glazera (Sexy Beast). Za rolę w Birth otrzymała nominację do Złotego Globu (siódma nominacja aktorki).
W grudniu 2003 roku, Kidman otrzymała nominację do Złotego Globu za kreację w filmie Wzgórze nadziei (Cold Mountain) w reżyserii Anthony’ego Minghelli.
Inne filmy w dorobku aktorki to innowacyjny musical w reżyserii Baza Luhrmanna - Moulin Rouge (Złoty Glob dla aktorki i nominacja do Oskara®), thriller psychologiczny Alejandro Amenabara Inni (The Others) – nominacja do Złotego Globu, Za wszelką cenę (To Die For) Gusa Van Santa – kolejny Złoty Glob dla aktorki za rolę Susan Stone oraz nominacja do BAFTA, Piętno (The Human Stain) Roberta Bentona, Dziewczyna na urodziny (Birthday Girl), Oczy szeroko zamknięte (Eyes Wide Shut) Stanleya Kubricka, Totalna magia (Practical Magic), The Peacemaker; Portret damy (The Portrait of a Lady) Jane Campion, Szybki jak błyskawica (Days of Thunder); Billy Bathgate (nominacja do Złotego Globu); Malice; Gra o życie (My Life); Za horyzontem (Far and Away) Rona Howarda, Batman Forever Joela Schumachera, Żony ze Stepford (The Stepford Wives).
W 1998 roku, Kidman zadebiutowała na londyńskiej scenie w dokonanej przez Davida Hare adaptacji sztuki The Blue Room w reżyserii Sama Mendesa.
Urodzona na Hawajach, Kidman przeniosła się z rodzicami do Australii, gdzie dorastała. Jej ojciec jest wykładowcą na wydziale biochemii, a matka pielęgniarką. Kidman uczęszczała na lekcje baletu, a w wieku 14 lat zadebiutowała w filmie australijskim pt. Bush Christmas. Dzięki roli w mini-serii Vietnam, z dnia na dzień została gwiazdą australijskiej telewizji. Kolejnym ważnym serialem, w którym zagrała już po swoim udziale w Martwej ciszy (Dead Calm) był serial zatytułowany Bangkok Hilton.
W ubiegłym roku, przed rozpoczęciem zdjęć do Czarownica, Kidman wystąpiła w politycznym thrillerze Tłumaczka (The Interpreter) u boku Seana Penna w reżyserii Sydneya Pollacka. Wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnego projektu Kidman - Fur, w którym zagra słynną fotograficzkę Diane Arbus. W jednej z głównych ról wystąpi Robert Downey, Jr, a film wyreżyseruje Steven Shainberg.
Will Ferrell (Jack Wyatt)
Wystąpił ostatnio w filmie Woody Allena Melinda and Melinda; komedii Kicking and Screaming z Robertem Duvallem, komedii The Wedding Crashers z Vincem Vaughnem i Owenem Wilsonem, a także niezależnych filmach The Wendell Baker Story w reżyserii Luke’a Wilsona i Andrew Wilsona oraz Winter Passing.
W ubiegłym roku aktor zagrał w Anchorman: The Legend of Ron Burgundy, do którego to filmu napisał scenariusz wspólnie z jednym ze scenarzystów Czarownica - Adamem McKay. Wcześniej, Ferrell był gwiazdą komedii bożonarodzeniowej Elf Jona Favreau oraz przeboju Old School z Luke Wilsonem i Vincem Vaughnem.
Inne filmy w dorobku Ferrella to adaptacja musicalu The Producers z Nathanem Lane, Matthew Broderickiem, Stranger Than Fiction, Talladega Nights wytwórni Columbia Pictures, The Ladies Man z Timem Meadowsem, Superstar z Molly Shannon, A Night at the Roxbury z Chrisem Kattanem, Zoolander z Benem Stillerem i Owenem Wilsonem oraz Jay and Silent Bob Fight Back Kevina Smitha. Aktor użyczył także głosu w animowanym filmie Curious George.
Ferrell zyskał sławę dzięki regularnym występom w przebojowym programie NBC “Saturday Night Live.” W czasie 7 lat spędzonych na planie programu, aktor otrzymał nominacje do dwóch nagród Emmy.
Will Ferrell zadebiutował na dużym ekranie w komedii Austin Powers: International Man of Mystery, w której wystąpił razem z kolegą z “Saturday Night Live” Mike’m Myersem.
Shirley MacLaine (Iris Smythson)
Wystąpiła w ponad 50 filmach i jest autorką 9 bestsellerów. Aktorka ma na swoim koncie Oskara® i dwa Złote Globy.
W wieku l9 lat, MacLaine została dublerką Carol Haney w wystawianej na Broadwayu sztuce “The Pajama Game.” Kiedy Haney zwichnęła kostkę, Shirley zastąpiła ją i z dnia na dzień stała się gwiazdą. Hollywoodzki producent Hal Wallis, który widział jej występ, natychmiast podpisał z nią kontrakt.
MacLaine zadebiutowała na dużym ekranie w l955 roku w filmie Alfreda Hitchcocka Kłopoty z Harrym (The Trouble With Harry). Kolejne jej filmy to Artists and Models, W 80 dni dookoła świata (Around the World in 80 Days), The Sheepman, The Matchmaker, Hot Spell, Garsoniera (The Apartment), Ask Any Girl, Career, Ocean’s Eleven, Can-Can, All in a Night’s Work, Two Loves, The Children’s Hour, My Geisha, Two for the Seesaw, What A Way to Go!, John Goldfarb, Please Come Home, The Yellow Rolls-Royce, Gambit, Woman Times Seven, The Bliss of Mrs. Blossom, Sweet Charity, Two Mules for Sister Sara, Desperate Characters, The Possession of Joel Delaney, Being There, A Change of Seasons, Loving Couples, Cannonball Run II, Czułe słówka (Terms of Endearment), Madame Sousatzka, Stalowe magnolie (Steel Magnolias), Waiting For the Light, Pocztówki znad krawędzi (Postcards From the Edge), Used People, Wrestling Ernest Hemingway, Guarding Tess, Mrs. Winterbourne, Evening Star oraz Bruno, który to film aktorka także wyreżyserowała.
W trakcie swojej kariery aktorka wyprodukowała ponadto i wzięła udział w realizacji nominowanego do Oskara® filmu dokumentalnego The Other Half of the Sky: A China Memoir. Nominacje do nagrody Akademii® otrzymała za role w filmach Some Came Running, Garsoniera (The Apartment), Irma La Douce, The Turning Point, Sweet Charity oraz Czułe słówka (Terms of Endearment) - Oskar® w kategorii Najlepsza Aktorka 1984 roku. Kolejny film dokumentalny, który wyprodukowała - The Other Side of the Sky – także został nominowany do Oskara®.
MacLaine otrzymała ponadto dwie nagrody Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie, a w 1999 roku, Złotego Niedźwiedzia za osiągnięcia życia. Za rolę w filmie Garsoniera (The Apartment) została uhonorowana przez jury festiwalu w Wenecji oraz przez Brytyjską Akademię Filmową. Włoską nagrodę Davida Donatello, otrzymała za film Irma La Douce i za Czułe słówka (Terms of Endearment). W 1988 roku, aktorka otrzymała drugą nagrodę dla Najlepszej Aktorki na Festiwalu Filmowym w Wenecji za rolę w filmie Madame Sousatzka.
Michael Caine (Nigel Bigelow)
Udowodnił swój wszechstronny talent aktorski w ponad 100 filmach, dzięki którym stał się uznaną i uwielbianą międzynarodową gwiazdą. Rok 2000 okazał się być jednym z ważniejszych w jego życiu. Został nagrodzony uhonorowany swoją drugą już statuetką Oskara® za rolę w filmie Wbrew regułom (The Cider House Rules), a królowa brytyjska Elżbieta II uhonorowała go tytułem szlacheckim.
Jego kariera filmowa skrzy się od pamiętnych kreacji. Za rolę w filmie Edukacja Rity (Educating Rita) otrzymał Złoty Glob i nagrodę BAFTA, za rolę w Alfie - nagrodę Nowojorskich Krytyków Filmowych. Inne filmy w jego dorobku to Dirty Rotten Scoundrels (Złoty Glob), O mały głos (Little Voice), Sleuth (nominacja do Oskara®), The Quiet American, Hannah and Her Sisters (pierwszy Oskar®), Zatrute pióro (Quills), Miss Agent (Miss Congeniality), Austin Powers’ Goldmember i Second Hand Lions. Wkrótce będzie go można zobaczyć w filmie Batman Begins w roli major domusa Alfreda.
Caine jest także autorem autobiografii What’s it all About? oraz zbioru bardzo popularnych pogadanek, jakie wygłaszał w BBC zatytułowanego Acting on Film.
Punktem zwrotnym w karierze Caine’a był rok 1963, kiedy w wieku 30 lat wcielił się w postać arystokraty, porucznika Gonville Bromheada w filmie Zulu. Wkrótce potem zagrał Harry’ego Palmera w The Ipcress File. W 1965 roku, rola londyńskiego podrywacza Alfiego przypieczętowała sukces aktora. Pod koniec lat 60-tych, Caine zagrał m.in. w filmie Gambit z Shirley MacLaine. Inne filmy, w których wtedy wystąpił to The Man Who Would Be King, Dressed to Kill, Blame it on Rio i Sweet Liberty, między innymi. Do telewizji powrócił w 1986 roku, po prawie 20-letniej nieobecności. Zagrał w czterogodzinnym mini-serialu “Jack the Ripper”. Serial otrzymał najwyższe notowania w historii brytyjskiej telewizji.
W 1992 roku, podczas uroczystości związanych z urodzinami królowej Elżbiety II, Caine otrzymał Order Brytyjskiego Imperium.
Jason Schwartzman (Richie)
Zadebiutował na dużym ekranie w 1999 roku rolą ekscentrycznego studenta Maxa Fischera, w komedii Rushmore w reżyserii Wesa Andersona (The Royal Tenenbaums). Jego kreacja została uhonorowana nominacją do nagrody dla Najbardziej Obiecującego Aktora przyznawanej przez Chicagowskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych. Od tego czasu wystąpił w kilku kolejnych produkcjach.
Schwartzman wystąpił ostatnio w komedii Davida O.Russella I Heart Huckabees z Dustinem Hoffmanem, Naomi Watts, Judem Law i Lilly Tomlin, a także ukończył zdjęcia do produkcji Shopgirl, filmowej adaptacji powieści Steve’a Martina, w której wystąpił u boku Martina i Claire Danes. Niedawno rozpoczęły się też przygotowania do realizacji projektu Columbia Pictures Marie Antoinette z Kirsten Dunst. Film wyreżyseruje Sofia Coppola.
Schwartzman zadebiutował na małym ekranie w świetnie przyjętej komedii “Cracking Up”, do której scenariusz napisał Mike White. U boku Schwartzmana wystąpiła Molly Shannon. Inne filmy w dorobku aktora to Spun z Brittany Murphy, Patrickiem Fugit, Johnem Leguizamo i Meną Suvari - Spun miał premierę na Festiwalu Filmowym CineVegas w czerwcu 2002 roku, C.Q. – debiut reżyserski Romana Coppoli, Simone z Alem Pacino i Catharine Keener oraz komedia Slackers
Kristin Chenoweth (Maria Kelly)
Jest utalentowaną piosenkarką i nagrodzoną Tony’m aktorką. Czarownica jest jej pierwszym pełnometrażowym filmem, a wkrótce będzie ją można oglądać w nowej wersji Różowej Pantery (The Pink Panther) ze Stevem Martinem w roli Inspektora Clouseau. W trakcie zdjęć do Czarownica, aktorka pojawiała się także w wielokrotnie nagradzanym serialu telewizyjnym “Prezydencki poker” (The West Wing).
Inne filmy z udziałem Chenoweth, które będzie można wkrótce oglądać na ekranach kinowych to Stranger Than Fiction w reżyserii Marka Forstera (Finding Neverland) z Ferrellem, Emmą Thompson i Maggie Gyllenhaal, filmowa wersja powieści Augustena Burroughsa Running With Scissors w reżyserii Ryana Murphy (Nip/Tuck) z Annette Bening, komedia RV z Robinem Williamsem i biografia piosenkarza Dusty’ego Springfielda.
Klasycznie wyedukowana piosenkarka dobrze się czuje zarówno w muzyce pop, standardach i utworach musicalowych. Chenoweth rozpoczęła solową karierę, nagrywając płytę "Let Yourself Go" dla Sony Classical. Jej ostatni album “As I Am,” został wydany w kwietniu tego roku przez wytwórnię płytową Sony Classical/Integrity.
Chenoweth wystąpiła ostatnio w broadwayowskiej produkcji musicalu “Wicked”, w którym zagrała rolę Glindy Dobrej Czarownicy i otrzymała nominację do nagrody Tony. Jej dorobek obejmuje także rolę w “Candide” Leonarda Bernsteina oraz kreację zepsutej, bogatej dziewczyny w niezależnym musicalu Asphalt Beach, do którego scenariusz napisał i który wyreżyserował Peter Spears – gwiazda zeszłorocznego festiwalu filmowego Sundance (Ernest & Bertram).
Chenoweth wystąpiła ostatnio na 22. dorocznym koncercie “Capitol Fourth” transmitowanym przez stację PBS, a późną wiosną można ją było oglądać w filmowej wersji sztuki Meredith Wilson “The Music Man”. Zagrała rolę bibliotekarki Marian u boku Matthew Brodericka.
Chenoweth pojawia się regularnie w “Ulicy Sezamkowej” (Sesame Street) jako pani Kluseczka. Wystąpiła też w filmie DVD nagranym z udziałem Elmo, jednego z bohaterów “Ulicy Sezamkowej“ – “Elmo’s World: Happy Holidays!”.
W zeszłym roku, Chenoweth otrzymała świetne recenzje za występy w koncertach organizowanych w Lincoln Center, a zatytułowanych “5th American Songbook” oraz “City Center Encores! 10th Anniversary Bash”. W Londynie, Chenoweth wystąpiła w produkcji teatralnej “Divas at Donmar” w reżyserii Sama Mendesa. Pojawiła się też w produkcji musicalu “Funny Girl” zorganizowanego w Nowym Jorku przez Actor’s Fund.
Chenoweth zadebiutowała na Broadwayu w sztuce Moliera “Scapin” z Billem Irwinem w jednej z głównych ról. Kolejne produkcje sceniczne, w których wzięła udział to musical “Steel Pier” (1997) – nagroda Theatre World, “You’re a Good Man, Charlie Brown” – rola Sally w sezonie 1998-99 (nagrody Tony, Drama Desk i Outer Critics Circle dla Najlepszej Aktorki w Musicalu).
Heather Burns (Nina)
Powtórzyła ostatnio rolę Miss Rhode Island w filmie Miss Agent 2 (Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous) z Sandrą Bullock. Aktorka już wcześniej współpracowała z Bullock w filmie Marka Lawrence Dwa tygodnie na miłość (Two Weeks Notice). Kariera Burns rozwija się w zawrotnym tempie od czasu, kiedy zagrała w jednej ze scen w filmie Nory Ephron Masz wiadomość (You’ve Got Mail).
Aktorkę będzie można wkrótce oglądać w wyprodukowanym przez Johna Malkovicha filmie Kill the Poor w reżyserii Alana Taylora, w Lobster Farm z Jane Curtin i Danny’m Aiello oraz Perception z Piper Perabo, Sethem Meyersem i Ajay Naidu w rolach głównych.
Na małym ekranie, Burns pojawia się regularnie w serialu Toma Fontany i Barry’ego Levinsona “The Beat” z Markiem Ruffalo w roli głównej.
Burns ukończyła Szkołę Aktorską Atlantic Theater Company, a także nowojorską Tisch School of the Arts, aby wrócić na scenę w sztukach - “All Things Considered” w reżyserii Davida Pittu i “Writer’s Block” Woody’ego Allena. Burns dwukrotnie pracowała ze dramatopisarzem Kennethem Lonerganem w “Lobby Hero” w reżyserii Marka Brokawa na deskach Playwrights Horizons i John Houseman Theatre, oraz w produkcji londyńskiego West Endu - “This is our Youth” wyreżyserowanej przez Lawrence’a Boswella z Freddie’m Prinzem Jr i Chrisem Kleinem w rolach głównych.