"Chopin - Pragnienie Miłości": CHOPIN NA EKRANIE
1934 – La Chanson de l'adieu; Niemcy
Reż.: Albert Valentin, Geza von Bolvary
Biografia kompozytora (Jean Servais), zrealizowana równolegle w wersji niemieckojęzycznej (jako „Abschiedswaltzer” – z Wolfgangiem Liebeneinerem w roli Chopina). Przyjaźń artysty z nauczycielem i mentorem Józefem Elsnerem (Marcel Vallee), miłość do Konstancji Gładkowskiej (Janine Crispin), wyjazd z Polski, związek z George Sand (Lucienne Le Marchand).
1945 – Pieśń wspomnień („A Song to Remember”); USA
Reż.: Charles Vidor
Zgrabnie nakręcona, choć nie mająca wiele wspólnego z faktami, hollywoodzka wersja życia Fryderyka Chopina (nominowany do Oscara Cornel Wilde), koncentrująca się na romansie kompozytora z George Sand (Merle Oberon). W roli profesora Elsnera – Paul Muni, pamiętny Al Capone w „Człowieku z blizną” Howarda Hawksa (1931). „Pieśń wspomnień” nominowana była do Oscara w sześciu kategoriach.
1946 – Bohemian Rapture; Czechosłowacja
Reż.: Vaclav Krska
Wybitny czeski skrzypek i kompozytor Josef Slavik (Jaromir Spal) rywalizuje
z Fryderykiem Chopinem (Vaclav Voska) o względy pięknej hrabiny Anny Zasmuckiej (Viasta Fabianova). Film luźno oparty na faktach. Slavik i Chopin poznali się
i zaprzyjaźnili w Wiedniu, w grudniu 1830 roku.
1952 – Młodość Chopina; Polska
Reż.: Aleksander Ford
Opis pięciu lat życia młodego Chopina (Czesław Wołłejko) – od 1825 roku do chwili wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku. Miłość do Konstancji Gładkowskiej (Aleksandra Śląska), fascynacja muzyką ludową i obyczajami wsi polskiej, kontakty
z artystami i rewolucyjną młodzieżą warszawską, pożegnanie ojczyzny.
1962 – Preludio, A Vida de Chopin; Brazylia
Reż.: Geraldo Vietri
Serial telewizyjny poświęcony życiu genialnego kompozytora (Claudio Marzo). Na pierwszym planie perypetie sercowe Fryderyka: romanse z Marią Wodzińską (Rita Cleos) i George Sand (Laura Cardoso).
1971 – Jutrzenka: un Invierno en Mallorca; Hiszpania
Reż.: Jaime Camino
Wierna adaptacja powieści George Sand (Lucia Bose) „Zima na Majorce”. Chopin (Christopher Sandford), Sand i jej dzieci – Maurycy i Solange-spędzają – zimę
w opuszczonym klasztorze Kartuzów w Valdemosie, zmagając się z niesprzyjającą aurą i niezbyt przyjaźnie usposobionymi mieszkańcami okolicy.
1974 – Notorious Woman; Wielka Brytania
Reżyseria: Waris Hussein
Rzetelnie zrealizowany miniserial telewizji BBC poświęcony życiu George Sand (Rosemary Harris). W roli Chopina – George Chakiris, zdobywca Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w „West Side Story”. W obsadzie – między innymi – Jeremy Irons.
1982 – Ein Winter auf Mallorca; Niemcy
Reż.: Imo Moszkowicz
Film telewizyjny opisujący pobyt Chopina (Krystian Martinek), Sand (Eleonore Weisgerber), Solange (Barbara Klatt) i Maurycego (David Schroder) na Majorce. Ekranizacja powieści Answalda Krugera i Marii Matray „Die Liebenden”.
1990 – Improwizacja („Impromptu”); Francja/USA
Reż.: James Lapine
W posiadłości księżnej d’Antan (Emma Thompson) zjawia się doborowe towarzystwo artystów: Fryderyk Chopin (Hugh Grant), Eugene Delacroix (Ralph Brown), Alfred De Musset (Mandy Patinkin), Franz Liszt (Julian Sands) i George Sand (Judy Davis). Sand intensywnie adoruje Chopina. Sytuacja komplikuje się, kiedy do akcji wkracza zazdrosny kochanek pisarki – Felicien Mallefille (Georges Corraface).
1990 – Błękitna nuta („La note bleue”); Francja
Reż.: Andrzej Żuławski
Opis 36 godzin spędzonych przez Chopina w Nohant, tuż przed zerwaniem z George Sand (Marie-France Pisier). W postać Chopina wcielił się znakomity pianista Janusz Olejniczak. W roli Solange Sand – Sophie Marceau.
1993 – Chopin – Bilder einer Trennung; Francja/Niemcy
Reż.: Klaus Kirschner
Kolejna odsłona tej samej historii. Dzieje związku George Sand (Nina Hoger, Hannelore Hoger) i Fryderyka Chopina (Stefan Wolff-Schonburg).