"Bliżej": AKTORZY
JULIA ROBERTS (Anna)
Należy dziś do grona największych gwiazd współczesnego kina. Na ekrany kin wejdzie niedługo najnowszy film z jej udziałem „Ocean’s 12: Dogrywka” /Ocean’s Twelve/ Stevena Soderbergha, widzowie mogli ją również oglądać niedawno w takich produkcjach jak: “Uśmiech Mony Lisy” /Mona Lisa Smile/ oraz debiucie reżyserskim George’a Clooney’a „Niebezpieczny umysł” /Confessions of a Dangerous Mind/.
Roberts uhonorowana została najważniejszymi nagrodami przemysłu filmowego – Oscarem® oraz Złotym Globem za tytułową rolę w filmie wyreżyserowanym przez Soderbergha „Erin Brockovich”. Dodatkowo zagrała w doborowej obsadzie George Clooney, Matt Damon, Andy Garcia i Brad Pitt crime story Soderbergha „Ocean’s 11: Ryzykowna gra” /Ocean’s Eleven/.
“Erin Brockovich” była kolejnym dużym sukcesem aktorki, po wcześniejszych hitach kinowych takich jak “Notting Hill” w reżyserii Rogera Michella, w którym zagrała z Hugh Grantem, „Uciekająca panna młoda” /Runaway Bride/, w którym partnerował jej Richard Gere oraz „Pretty Woman” w reżyserii Garry’ego Marshalla. Niedawno aktorka pojawił się także w filmach “The Mexican” z Pittem i Jamesem Gandolfinim oraz „Ulubieńcy Ameryki” /America’s Sweethearts/ z Billym Crystalem, Catherine Zetą-Jones, John Cusackiem i Hankiem Azarią.
Roberts ma w swoim bogatym dorobku wiele superprodukcji hollywoodzkich. Po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę w filmie “Stalowe magnolia” /Steel Magnolias/, który przyniósł jej pierwszą w karierze nominację do Nagrody Akademii®. Kolejny film z jej udziałem – “Pretty Woman”, okazał się absolutnym przebojem i jednocześnie najlepiej zarabiającym filmem 1990 roku. Przyniósł on też Roberts drugą nominację do Oscara®. Po tym sukcesie posypały się propozycje współpracy, czego efektem były niezapomniane kreacje aktorki w “Linia życia” /Flatliners/, „Sypiając z wrogiem” /Sleeping with the Enemy/, „Za wcześnie umierać” /Dying Young/, „Raport Pelikana” /The Pelican Brief/ oraz „Miłosna rozgrywka” /Something to Talk About/.
Roberts zagrała później razem z Liamem Neesonem w filmie Neila Jordana “Michael Collins” oraz muzycznej komedii romantycznej Woody’ego Allena „Wszyscy mówią kocham cię” /Everyone Says I Love You/. w 1997 roku pojawiła się w absolutnym przeboju komediowym „Mój chłopak się żeni” /My Best Friend’s Wedding/ w reżyserii P.J. Hogana, a także thrillerze Richarda Donnera „Teoria spisku” /Conspiracy Theory/ z Melem Gibsonem. Zagrała także z Susan Sarandon i Edem Harrisem w dramacie Chrisa Columbusa „Mamuśka” /Stepmom/.
W sumie filmy z udziałem aktorki zarobiły na całym świecie ponad $2.5 miliardów dolarów.
JUDE LAW (Dan)
Należy dziś do grona najbardziej wziętych aktorów. Urodzony w Londynie już w wieku 12 lat występował na deskach National Youth Music Theatre. W wieku lat 17 Law znalazł się w obsadzie brytyjskiego serialu telewizyjnego “Families.” Wkrótce rozpoczął karierę sceniczną, występując w sztuce George’a Bernarda Shaw “Pygmalion”, a także w kilku innych produkcjach wystawianych na West Endzie oraz przez National Theater w Londynie.
Na Broadway’u debiutował u boku Kathleen Turner i Eileen Atkins w "Indiscretions," sztue, która przyniosła mu nagrodę Theater World, a także nominację do Tony za wybijającą się kreację aktorską w roli drugoplanowej. Te samą rolę – Michaela, Jude zagrał później w produkcji londyńskiej, zdobywając tym samym nagrodę im. Iana Charlesona dla najlepszego debiutanta.
Pierwszym filmem fabularnym aktora był brytyjski obraz z 1992 roku – „Żuraw” /The Crane/, po którym Law zagrał także w „Zakupach ‘crash and carry’” /Shopping/. Kolejne role związane były już z przemysłem filmowym Hollywood, a filmografia aktora wzbogaciła się o takie tytuły jak: “Gattaca”, „Północ w ogrodzie dobra i zła” /Midnight in the Garden of Good and Evil/, „Wilde” i „eXistenZ”. Za brawurową rolę Dickiego Greenleafa w filmie Anthony’ego Minghelli “Utalentowany pan Ripley” /The Talented Mr. Ripley/, Law nominowany był zarówno do Złotego Globu, jak i Oscara®, w kategorii drugoplanowej roli męskiej. Kolejne duże projekty filmowe z udziałem aktora to: “Wróg u bram” /Enemy at the Gates/, „Droga do zatracenia” /Road to Perdition/ oraz „ Sztuczna inteligencja” /Artificial Intelligence: AI/.
Kreacja Law jak żołnierza amerykańskiej wojny secesyjnej w filmie „Wzgórze nadziei” /Cold Mountain/ przyniosła mu drugą nominację do Oscara®, tym razem w kategorii roli pierwszoplanowej. W 2004 roku, oprócz Bliżej” („Closer”), Law zagrał także w kilku innych produkcjach – “Sky Captain i świat jutra” /Sky Captain and the World of Tomorrow/, “Alfie”, “Lemony Sniket: Seria niefortunnych zdarzeń” /Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events/, “The Aviator” i “I Heart Huckabee's”.
Wkrótce wejdzie na ekrany kinowa wersja filmu Evelyn Waugh “Znowu w Brideshead” /Brideshead Revisited/, z udziałem Paula Bettany’ego i Jennifer Connelly oraz najnowsza produkcja Columbia Pictures’ “All the King’s Men” z Seanem Pennem.
NATALIE PORTMAN (Alice)
Udowodniła jak ogromnym talentem aktorskim dysponuje już we wczesnej młodości, kiedy to w niezwykle dojrzały sposób zagrała rolę 10 letniej ‘asystentki’ seryjnego mordercy (Jean Reno) w filmie Luca Bessona „Leon zawodowiec” /The Professional/. Ten spektakularny debiut zachęcił do współpracy innych reżyserów, wynikiem czego były kolejne role młodej aktorki w: filmie Michaela Manna „Heat”, a także „Beautiful Girls”, wyreżyserowanym przez Woody’ego Allena „Wszyscy mowią kocham cię” /Everyone Says I Love You/ oraz obrazie Tima Burtona „Marsjanie atakują” /Mars Attacks/. Portman z czasem stała się gorącym nazwiskiem Hollywood, od kiedy jako królowa Amidala pojawiła się w kolejnych częściach kosmicznej trylogii George’a Lucasa „Gwiezdne wojny” – „Star Wars: Episode I —The Phantom Menace” (trzeci w historii kina najlepiej zarabiający film), „Star Wars: Episode II — Attack of the Clones” oraz wchodzącym wkrótce na ekrany „Star Wars: Episode III”.
Na Broadway’u aktorka debiutowała tytułową rolą we wznowieniu sztuki “Pamiętnik Anny Frank” /The Diary of Anne Frank/, bardzo dobrze przyjętej przez krytykę.
W filmografii aktorki są również takie tytuły jak: “Where the Heart Is”, “Anywhere But Here” “Wzgórze nadziei” /Cold Mountain/, a także niedawny obraz Zacha Braffa „Garden State”.
CLIVE OWEN (Larry)
Zyskał sobie w pełni zasłużoną sławę grając w filmie Mike’a Hodgesa „Krupier” /Croupier/. Urodzony w Coventry, Warwickshire, w Angii, uczęszczał na zajęcia do Royal Academy of Dramatic Art. Przez kilka lat jakie upłynęły od początku swojej kariery Owen zdążył już zgromadzić w swoim artystycznym dorobku imponującą liczbę tytułów, w tym m.in.: „Gosford Park”, „Beyond Borders”, „Tożsamość Bourne’a” /The Bourne Identity/, „Green Fingers” oraz „Bent”. Ostanio można go było zobaczyć w thrillerze Hodgesa “I’ll Sleep When I’m Dead” oraz tytułowej roli w epickim obrazie “Król Artur” / King Arthur/, w którym partnerowała mu Keira Knightley.
Owen przez wiele lat prowadził owocną współpracę z telewizją po obu stronach Atlantyku. Zagrał m.in. role w serialach “Chancer,” “Sharman,” “Split Second” oraz przeboju stacji BBC “Second Sight.”
Owen pojawił się ostatnio także w serii kilku internetowych mini-filmów nakręconych dla wytwórni BMWfilms.com, których producentem wykonawczym był David Fincher. Aktor zagrał w tym projekcie rolę pojawiającą się w każdym odcinku. Reżyserami tych krótkometrażowych projektów byli między innymi Ang Lee, John Frankenheimer, Guy Ritchie i Wong Kar-Wai.
Owena oglądać będzie można wkrótce w filmie “Sin City” w reżyserii Roberta Rodrigueza.