"Aniołki Charliego: Zawrotna szybkość": AKTORZY
CAMERON DIAZ wraca ponownie na ekran jako Natalie Cook, jeden z Aniołków Charliego. Diaz debiutowała na dużym ekranie w wieku 21 lat, rolą famme fatale Tiny Carlyle w filmie z udziałem Jima Carrey’a “Maska”.
Jej kolejnym przedsięwzięciem zawodowym był nieduży, niezależny obraz “The Last Supper”, z udziałem Annabeth Gish, Rona Eldarda, Janathana Pennera i Courtney B. Vance.
Trzecim ważnym filmem w karierze Diaz była ekscentryczna love story “Feeling Minnesota”, w reżyserii i na podstawie scenariusza Stevena Baigelmana, z udziałem Keanu Reevesa i Vincenta D’Onofrio. Kolejnym przedsięwzięciem aktorki była rola zimnej nowojorskiej intrygantki w filmie Edwarda Burnsa “She’s the One”. Po niej Diaz pojawiła się u boku Harvey’a Keitela i Craiga Sheffera w thrillerze “Head Above Water”. W 1996 roku aktorka otrzymała tytuł ‘Gwiazdy Jutra’ - 'ShoWest’s Female Star of Tomorrow' - przyznawaną przez zrzeszenie amerykańskich właścicieli teatrów (National Association of Theatre Owners). Latem 1997 roku, w doborowej obsadzie filmu “Mój chłopak się żeni”, obok Julii Roberts, Dermota Mulroney’a i Ruperta Everetta, znalazła się również Diaz. Ta niezwykle popularna komedia stała się jednym z najlepiej zarabiających filmów roku, aktorce zaś przyniosła nagrodę Blockbuster Entertainment, przyznaną Ulubionej Komediowej Aktorce Drugoplanowej.
Kolejnym przedsięwzięciem ekranowym aktorki był film “A Life Less Ordinary” Danny’ego Boyle’a, w którym u boku Ewana McGregora zagrała zepsutą, nieszczęśliwą bogaczkę, zakochującą się w dozorcy.
Tytułowa rola w komedii “Sposób na blondynkę” przyniosła Diaz nagrodę krytyków nowojorskich dla najlepszej aktorki (New York Film Critics Circle Award). Otrzymała również liczne nominacje, m.in. do Złotego Globu, nagród American Comedy, the Netherlands’ Rembrandt Award, Blockbuster Entertainment Award i MTV Movie Award.
Filmografia aktorki wzbogaciła się kolejno o tytuły: “Very Bad Things” Petera Berga, “Być jak John Malkovich” z Johnem Cusackiem, Catheriene Keener i Johnem Malkowichem. Ten ostatni z tytułów, wyreżyserowany przez Spike’a Jonze’a przyniósł aktorce nominacje do Złotego Globu, Gildii Aktorów filmowych i British Academy Award.
W filmie Olivera Stone’a “Any Given Sunday” aktorka zagrała u boku Ala Pacino, Jamiego Foxxa, Dennisa Quaida, LL Coola J, Jamesa Woodsa i Anne Margaret. Kolejnym projektem ekranowym z jej udziałem był film “Invisible Circus”, oparty na słynnej powieści Jennifer Egan. Na małym ekranie zagrała w produkcji stacji Showtime “Things you Can’t Tell Just By Looking At Her” Rodrigo Garcii, z udziałem Glenn Close, Calisty Flockhart, Amy Brenneman i Holly Hunter.
Cameron Diaz użyczyła swojego głosu Księżniczce Fionie w oryginalnej wersji przebojowego filmu “Shrek”. Ta animowana produkcja, przy której pracowali również Mike Meyers, Eddie Murphy i John Lithgow była jednym z największych przebojów kinowych 2001 roku, ustanawiającym nowe rekordy popularności i pojawiającym się na wielu listach krytyków jako jeden z najlepszych filmów roku. Diaz będzie miała okazję powrócić do swojej roli już wkrótce, rusza bowiem produkcja drugiej części Shreka - “Shrek 2”. Film wejdzie na ekrany latem 2004 roku.
W zeszłym roku aktorka zagrała w słynnym obrazie Martina Scorsese “Gangi Nowego Jorku”, w którym partnerowali jej Leonardo DiCaprio, Liam Neeson i Daniel Day-Lewis. Wcześniej wcieliła się w jedną z głównych ról w filmie Camerona Crowe’a “Vanilla Sky”. Zagrali w nim również Tom Cruise, Penelope Cruz, Jason Lee i Kurt Russell. Jej występ w tym filmie dostrzeżony został przez krytyków i przyniósł jej nominacje do nagród Złotego Globu, AFI, SAG oraz nagrodę dla aktorki drugoplanowej przyznawaną przez Boston Society of Film Critics. Aktorka zagrała również w komedii “The Sweetest Thing”, z udziałem Christiny Applegate i Selmy Blair.
DREW BARRYMORE zobaczymy ponownie jako Dylan Sanders, ‘Aniołka’ wykreowanego przez aktorkę w pierwszej części filmu. Odnosząca sukcesy już we wczesnym dzieciństwie, Barrymore fascynuje widownię kinową już od prawie dwudziestu lat. Od czasu wczesnego debiutu ekranowego, wyjątkowy talent i ekranowa charyzma zapewniły aktorce uznanie krytyków i rzesze wielbicieli, zaś filmom z jej udziałem sukces kasowy.
Widzowie ostatnio mogli oglądać Barrymore w “Confessions of Dangerous Minds” w reżyserii George’a Clooney’a oraz w epizodycznej roli w filmie “Donnie Darko”. Drugi z wymienionych filmów powstał pod szyldem firmy Flower Films, wspólnego przedsięwzięcia produkcyjnego Barrymore i Nancy Juvonen. W filmie zagrali Jake Gyllenhaal i Jena Malone, a obraz otrzymał trzy nominacje do Independent Spirit Award.
Wcześniej aktorka zagrała w “Riding in Cars With Boys” w reżyserii Penny Marshall. Obecnie pracuje nad produkcją “Fifity Firts Kisses”, z udziałem Adama Sandlera, romantycznej komedii firmowanej przez Flower Films i firmę producencką Sandlera, Happy Madison Productions.
“Duplex”, film w którym Barrymore zagrała obok Bena Stillera, wejdzie na ekrany kin pod koniec tego roku. Film powstał jako wspólne przedsięwzięcie Flower Films i Red Hour Films - firmy producenckiej Stillera.
Trzydziesta produkcja w filmografii aktorki - komedia romantyczna “Ten pierwszy raz”, była pierwszym projektem, przy którym Barrymore pokazała swoje umiejętności również jako producentka. Film wyreżyserowany został przez Raja Gosnella i był pierwszym sukcesem Flower Films Barrymore i Juvonen. Obraz zarobił na całym świecie ponad 100 milionów dolarów. Zagrała w nim doborowa gwiazdorska obsada - David Arquette, Molly Shannon, John C. Reilly i Michael Vartan.
Aktorka zagrała również z Anjelicą Huston w przeboju kinowym “Długo i szczęśliwie”, w reżyserii Andy’ego Tennanta, który przyniósł wpływy box-office’u w wysokości ponad 100 milionów dolarów na całym świecie.
Inne tytuły z jej udziałem to: szalona komedia romantyczna “Miłość i frytki” w reżyserii Deana Parisota, z Lukem Wilsonem, Jakem Busey’em i Catherine O’Hara’; komedia “Od wesela do wesela” z Adamem Sandlerem, musicalowy "Wszyscy mówią kocham cię" Woody Allena z udziałem Edwarda Nortona, Tima Rotha, Alana Aldy, Julie Roberts i Goldie Hawn. Niezapomnianą rolę zagrała Drew Barrymore w niezwykle popularnym thrillerze “Krzyk” Wesa Cravena, w którym partnerowali jej Courtney Cox, Neve Campbell i Skeet Ulrich.
Barrymore debiutowała w dzieciństwie w 1980 roku filmem “Odmienne stany świadomości” z Williamem Hurtem. Niezmiennie jest jednak kojarzona z rolą Gertie z filmu “E.T.”. Kreacja ta przyniosła młodziutkiej aktorce nagrodę Youth in Film oraz nominację BAFTA dla najbardziej obiecującej młodej aktorki. Kolejne tytuły w karierze Barrymore to: “Firestarter” Stephena Kinga, “Irreconcilable Differences” (nominacja do Złotego Globu dla aktorki drugoplanowej) oraz specjalnie dla niej napisany “Cat’s Eye” Stephena Kinga, w którym wcieliła się w pięć różnych ról.
Filmografia aktorki to również takie tytuły jak: “Gun Crazy” (kolejna nominacja do Złotego Globu), “Bluszcz”, “Bad Girls”, “Boys on the Side”, “Mad Love”, “Batman Forever”, “Tipperary” i “Doppelgaanger”.
Na małym ekranie Barrymore zagrała w: “The Amy Fisher Story”, “15 and Getting Straight”, “Suddenly Love”, “Bogie”, “Babes in Toyland”, “Conspiracy of Love” i serialu “2000 Malibu Road”.
LUCY LIU w filmie “Aniołki Charliego 2: Zawrotna szybkość” powraca na ekran w roli Alex Munday. Liu jest mieszkanką Nowego Jorku. Uczęszczała tam na Uniwersytet Nowojorski (NYU), później kontynuowała naukę na wydziale Orientalistyki (języki i kultura Azji) Uniwersytetu Michigan. Na ostatnim roku nauki w tej szkole zdecydowała się wziąć udział w przesłuchaniach do produkcji teatru studenckiego, wystawiającego adaptację “Alicji w krainie czarów” w reżyserii Andre Gregory’ego. Mając nadzieję na otrzymanie roli drugoplanowej, Liu nie marzyła nawet o roli tytułowej, która przypadła po przesłuchaniach właśnie jej. Tak też rozpoczęła się kariera aktorki.
Niezwykłą popularność, uznanie i rzesze wielbicieli przyniosła Liu rola w pierwszej części “Aniołków Charliego”. W 2000 roku zagrała również u boku legendy kina akcji Jackie Chana w przeboju komediowym “Shanghai Noon”. Jej filmografia to również takie tytuły jak: “Payback” z udziałem Mela Gibsona i “Play it to the Bone”, z Antonio Banderasem i Woody Harrelsonem. Ostatnio można było zobaczyć aktorkę w “Chicago” oraz “Ballistic: Ecks vs. Sever”. Na liście jej osiągnięć zawodowych są również filmy: “Hotel” Mike’a Figgisa i “Cypher” z Jeremym Northamem. Wkrótce będzie można ją oglądać w “Kill Bill” Quentina Tarantino. Dodatkowo, aktorka podpisała niedawno umowę na produkcję wykonawczą i jedną z głównych ról w nowej, filmowej wersji “Charlie Chana”.
Widownia telewizyjna z pewnością pamięta Liu jako niezapomnianą Ling Woo z serialu “Ally McBeal”. Ta niezwykle popularna rola przyniosła aktorce uznanie krytyki i wyrazy uwielbienia ze strony fanów serialu. W 1999 roku aktorka otrzymała nominację do Nagrody Emmy (najlepsza drugoplanowa rola komediowa w serialu), w kolejnym roku zaś nominację do Screen Actors Guild Award. Wystąpiła gościnnie w produkcji HBO “Seks w wielkim mieście”, użyczyła swojego głosu w serialach animowanych “Simpsonowie”, “Futurama”, “King of the Hill” oraz wchodzącym niedługo na ekrany kin “Mulan 2”.
BERNIE MAC gra w filmie postać Jimmy’ego Bosley’a. Zaczynał swoją karierę w niewielkich komediowych klubach Chicago, aby wkrótce wyrosnąć na jednego z najbardziej wziętych komików w kraju, którego występy przyciągają tłumy wielbicieli. Ten jak najbardziej zasłużony sukces przyczynił się do zainteresowania jego osobą również w innych dziedzinach show biznesu.
Obecnie widzowie Ameryki mogą oglądać go w każdy środowy wieczór w komedii familijnej „The Bernie Mac Show”, wyświetlanej przez stację telewizyjną Fox. Show miał swój debiut jesienią zeszłego roku i od tego czasu zyskał sobie miano „Jednego z Dziesięciu Najlepszych Show Telewizyjnych 2001 roku” w rankingach Time, Entertainment Weekly i TV Guide. Oprócz tych tytułów, serial zebrał również kilka prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym między innymi: nominację do Nagrody Emmy dla Najlepszego Aktora Serialu Komediowego, Nagrodę Peabody i dwa wyróżnienia Stowarzyszenia Krytyków Telewizyjnych (jako najlepszy serial i najlepszy aktor komediowy) oraz NAACP Image Award. Pokazując fikcyjną wersję Maca, show w niezwykle zabawny, humorystyczny sposób przedstawia aktora i jego zmagania z będącymi dla niego zupełną nowością ojcowskimi obowiązkami.
Na dużym ekranie Bernie Mac zagrał również w dwóch innych produkcjach fabularnych tego roku. Obok Chrisa Rocka wystąpił w komedii „Head of State”, grając starszego brata ubiegającego się o fotel prezydencki kandydata (Rock), a także w wyreżyserowanym przez Terry’ego Zwigoffa „Bad Santa”, w którym pojawił się u boku Billy’ego Boba Thorntona.
Wielbiciele kina mogli oglądać aktora w filmie „Ryzykowna Gra” Stevena Soderbergha, przebojowym remake’u wytwórni Warner Bros, z doborową obsadą: George Clooney, Brad Pitt i Matt Damon. Film okazał się ogromnym sukcesem i zarobił na całym świecie ponad 350 milionów dolarów.
Nie ograniczający się nigdy do jednego medium, Mac jest autorem książki zatytułowanej "I Ain’t Scared of You" ("Nie boję się ciebie"), wydanej w zeszłym roku przez MTV/Pocket Books. Porusza w niej w charakterystyczny dla siebie dowcipny sposób między innymi takie tematy jak seks, religia, higiena osobista, sława i wiele innych. Wiosną tego roku wyszła jego kolejna książka "Maybe You Never Cry Again" (Regan Books/Harper Collins), w której Mac opisuje dorastanie w Chicago i trudności w dochodzeniu na szczyty popularności.
Urodzony i wychowany w Chicago, debiutował na małym ekranie w komediowym serialu HBO „Russell Simmons’ Def Comedy Jam", który zyskał mu ogromną popularność i przyniósł kolejne role, m.in. w fabularnym obrazie Damona Wayansa „Mo’ Money”. Jego filmografia to również takie tytuły jak: komedia Eddiego Murphy’ego/Martina Lawrence’a „Życie”, „House Party 3”, „How to be a Player” oraz „Sądny dzień”.
CRISPIN GLOVER powraca na ekrany wraz z „Aniołkami” jako Thin Man. Chociaż Glover nigdy nie zaliczał się do grona typowych aktorów pierwszoplanowych, to jednak zapracował sobie na zasłużoną opinię jednej z najbardziej intrygujących osobowości świata filmu. Glover zgromadził do tej pory na swoim koncie ponad trzydzieści tytułów, w tym: „River's Edge”, „Powrót do przyszłości”, „Dzikość serca”, „The Doors” (w roli Andy’ego Warhola), „Skandalista Larry Flynt”, „Siostra Betty oraz rolę w pierwszej części „Aniołków Charliego”. Jest autorem kilku książek ("Oak Mot", "Rat Catching", "What It Is ad How it is Done"), a także scenicznym performerem ("The Big Slide Show").
Glover jest reżyserem i producentem dwóch filmów fabularnych, znajdujących się obecnie na etapie postprodukcji - „What Is It?” (na podstawie własnego scenariusza) oraz „Everything is Fine!”
JUSTIN THEROUX, grający w „Aniołkach” rolę Seamusa O’Grady’ego jest utalentowanym aktorem filmowym i scenicznym. Obok Naomi Watts i Laury Eleny Harring zagrał ostatnio w filmie Davida Lyncha „Mulholland Drive”. Wkrótce można będzie go zobaczyć we wspólnym przedsięwzięciu Bena Stillera i Drew Barrymore „Duplex”, a także u boku Audrey Tautou w filmie Amosa Kolleka „Nowhere to Go but Up”. Jego filmografia to między innymi takie tytuły jak: „American Psycho” Mary Harrons, „I Shot Andy Warhol”, Zoolander”, „The Broken Hearts Club” i „Romy and Michele’s High School Reunion”.
DEMI MOORE w filmie „Aniołki Charliego 2: Zawrotna szybkość” gra rolę Madison Lee. Prawdziwym fanom kina Demi Moore nie trzeba przedstawiać, jest bowiem jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek hollywoodzkich. Ostatnio widzowie mieli możliwość oglądać ją na ekranach w produkcji Paramount „Passion of Mind”, film wszedł do dystrybucji w 2000 roku.
Początkiem prawdziwej, międzynarodowej kariery Moore był film z udziałem Patricka Swayze i Whoopi Goldberg „Uwierz w ducha”. Rola w nim przyniosła Moore nominację do Nagrody Złotego Globu. Od tamtego czasu aktorka zgromadziła na swoim koncie imponująca liczbę ciekawych i różnorodnych tytułów, w tym: „Striptease”, gdzie zagrała z Burtem Reynoldsem, „The Juror” z Aleckiem Baldwinem, nowa wersja „Szkarłatnej litery” z udziałem Gary’ego Oldmana i Roberta Duvalla, „Disclosure” z Michaelem Douglasem, „Niemoralna propozycja”, w której zagrali również Robert Redford i Woody Harrelson, „Ludzie honoru” z Tomem Cruisem i Jackiem Nicholsonem, „Żona rzeźnika” z Jeffem Danielsem oraz „Nothing But Trouble” z Danem Aykroydem, Chevym Chasem i Johnem Candym.
Oprócz kariery aktorskiej Moore z sukcesem zajmuje się produkcją filmową. Działając pod szyldem swojej firmy producenckiej Moving Pictures, udało jej się wyprodukować i wypromować sporą liczbę ciekawych tytułów, w tym: „G.I. Jane”, w którym również zagrała główną rolę u boku Viggo Mortensena; nominowany do nagrody Emmy telewizyjny (dla HBO) „If These Walls Could Talk” z udziałem Sissy Spacek i Cher, „Now and Then” z Melanie Griffith, Rosie O’ Donnell i Ritą Wilson oraz „Mortal Thoughts” z Brucem Willisem. Demi Moore zaangażowana jest również od strony produkcji w franszyzowy projekt „Austin Powers”, którego trzy kolejne części wyprodukowała wraz z Jennifer i Suzanne Todd.
Moore debiutowała na dużym ekranie w 1984 roku u boku Michaela Caine’a w filmie „Blame It on Rio”. Jej wczesna filmografia to również takie tytuły jak: „No Small Affair” z Jonem Cryerem, „Ognie Św. Elma” Joela Schumachera, „One Crazy Summer” z Johnem Cusackiem, „Mądrość” na podstawie scenariusza i w reżyserii Emilio Esteveza, „About Last Night” z udziałem Roba Lowe’a, „Siódmy znak”, w którym zagrał Michael Biehn oraz „Nie jesteśmy aniołami” z Seanem Pennem i Robertem DeNiro.
JOHN CLEESE w filmie "Aniołki Charliego 2: Zawrotna szybkość" gra ojca Alex, Mr. Munday’a. Jego prawdziwie eklektyczna kariera rozpoczęła się w połowie lat 60. od występów w brytyjskiej telewizji w „The Frost Report" i „At Last the 1948 Show."
W 1969 roku, Cleese był współzałożycielem i jednym z filarów "Latającego Cyrku Monty Pythona”. Pracując z tym samym zespołem aktor wyprodukował sztandarowe już tytuły, z charakterystycznym absurdalnym humorem - „A teraz coś z zupełnie innej beczki” (1971), „Monty Python i Święty Graal” (1974), „Żywot Briana” (1979) oraz „Sens życia” (1983).
Cleese zagrał ostatnio jako "Q" w najnowszym filmie z serii Jamesa Bonda „Die Another Day”. Po raz pierwszy pojawił się w serii przygód brytyjskiego agenta służb specjalnych w „Świat to za mało”. W zeszłym roku wcielił się w rolę szalonego Nicka w filmie „Harry Potter i kamień filozoficzny”, postać tę sportretował również w sequelu, „Harry Potter i komnata tajemnic”.
W bogatej filmografii aktora są między innymi takie tytuły jak: „Rat Race”, „The Out of Towners”, „Rybka zwana Wandą” (Cleese był współautorem scenariusza filmu, który przyniósł mu nagrodę BAFTA), „Fierce Creatures”, „Księga Dżungli”, „Mary Shelley’s Frankenstein”, „Splitting Heirs”, „Erik the Viking”, „Clockwise”, „Silverado”, „Privates on Parade”, „Time Bandits” oraz „The Great Muppet Caper”.
Widzom małego ekranu, również w Polsce, John Cleese nieodmiennie kojarzy się z komediowym serialem telewizyjnym „Hotel Zacisze”. Za rolę w sitcomie „Cheers" aktor uhonorowany został nagrodą Emmy. Wystąpił także w telewizyjnej wersji „Poskromienia złośnicy” produkcji BBC w sezonie Szekspirowskim oraz w „Whoops Apocalypse" dla LWT.
Cleese jest współtwórcą firmy Video Arts (założonej w 1972), która z czasem stała się liderem w branży szkoleniowych programów biznesowych nagrywanych na video. Chociaż Cleese z czasem zrezygnował ze swojego udziału w prowadzeniu firmy, nadal występuje w tych programach. W oparciu o podobną formułę w 1993 roku powstała nowa firma Videos for Patients, założona z Dr Robem Buckmanem, mająca na celu usprawnienie komunikacji pomiędzy pacjentami i lekarzami. Do dzisiaj w tej serii wideo powstało 45 tytułów.
Wraz z Dr Robinem Skynnerem, Cleese jest współautorem bestsellerowej publikacji z dziedziny psychologii „Żyć w rodzinie i przetrwać” /"Families and How to Survive Them"/ wydanej w 1983 roku. Ciesząca się niezwykłą popularnością książka z czasem zarejestrowana została w formie dźwiękowej dla stacji radiowej BBC Radio 4. Kolejna jej część „Żyć w tym świecie i przetrwać” /"Life and How to Survive It"/, ukazała się na rynku wydawniczym w 1993.