"American Pie - Wesele": AKTORZY
JASON BIGGS (Jim)
Latem 1999 roku, stosunkowo mało znany Jason Biggs stał się jednym z najpopularniejszych aktorów Hollywood dzięki roli “Jima” w przebojowej komedii wytwórni Universal "American Pie". Od premiery filmu Biggs jest jednym z najbardziej poszukiwanym przez reżyserów młodych aktorów w Hollywood.
Biggs ostatnio ponownie wystąpił w roli “Jima” w filmie "American Pie 2", ale pracował także intensywnie nad kilkoma innymi projektami. Wkrótce wchodzące na ekrany filmy z jego udziałem to romantyczna komedia Woody Allena z Christiną Ricci "Anything Else", adaptacja bestsellerowej biografii Elizabeth Wurtzel "Prozac Nation" - także z Ricci oraz komedia Kevina Smitha "Jersey Girl". Wcześniej aktor wystąpił w "Twardej lasce" oraz "Frajerze".
W zeszłym roku, Biggs zagrał na Broadwayu u boku Kathleen Turner i Alicii Silverstone w scenicznej adaptacji filmu "Absolwent" (The Graduate).
Dorobek telewizyjny aktora to role w serialach "Drexel’s Class" oraz "Ochrona doskonała". Rola Pete'a Wendella w dramacie telewizyjnym "As the World Turns" przyniosła mu kilka nominacji łącznie z nominacją do nagrody Emmy dla Młodego Aktora w Serii Dramatycznej.
Za rolę w "American Pie", Jason został nominowany do dwóch nagród MTV (Najlepsza Rola Komediowa, Najlepsza Przełomowa Rola Męska), oraz nagrody Blockbuster i magazynu Movieline.
Pochodzący z Hasbrouck Heights w stanie New Jersey aktor rozpoczął karierę już jako pięciolatek, biorąc udział w reklamach oraz pokazach mody. W wieku 13 lat zadebiutował na Broadwayu u boku Judda Hirscha w świetnie przyjętej przez krytyków sztuce "Conversations with My Father".
ALYSON HANNIGAN (Michelle)
W zawodzie, w którym na ekranie pojawiają się co jakiś czas dziesiątki młodych, niewiele różniących się między sobą aktorów, bardzo trudno znaleźć wykonawcę, który jest unikalny sam w sobie. Alyson Hannigan jest jednym z niewielu wyjątków.
Alyson, doświadczona wykonawczyni stawiała swoje pierwsze kroki przed kamerą w wieku 4 lat, posiada mocno trzymającą się rzeczywistości indywidualność, urok, spore poczucie humoru oraz inteligencję.
Alyson zakończyła ostatnio pracę nad rolą Willow Rosenberg w serialu TV "Buffy, postrach wampirów" (Buffy the Vampire Slayer). W tym kultowym serialu telewizyjnym, Alyson gra najlepszą przyjaciółkę Buffy, z typowym dla siebie zacięciem komediowym. Określa swoje telewizyjne alter ego jako “bystrą i zabawną specjalistkę od komputerów, która jest naprawdę świetną przyjaciółką.”
Urodzona w Waszyngtonie, Alyson przeniosła się wraz z rodzicami do Atlanty w wieku dwóch lat. Karierę rozpoczynała właśnie w Atlancie występując w reklamach, spotach telewizyjnych takich firm jak McDonalds, Six Flags Amusement Parks oraz Oreo Cookies. W wieku 11 lat przeniosła się do Los Angeles mając nadzieję na pracę w telewizji i filmie.
Kiedy miała 13 lat nastąpiła przełomowa w jej karierze rola córki Dana Aykroyda w filmie "Moja macocha jest kosmitką" (My Stepmother Is an Alien). Wkrótce potem nastąpiła seria gościnnych ról w popularnych seriach TV - "Gdzie diabeł mówi dobranoc" (Picket Fences), Roseanne, "Dotyk anioła" (Touched By an Angel), "Almost Home", "Free Spirit". Aktorka zagrała także w jednej z głównych ról w dwóch produkcjach HBO: "Switched at Birth" i "Bob Saget, In Dream State", oraz w filmach telewizyjnych sieci ABC i CBS.
W wolnym czasie Alyson prowadzi aktywny tryb życia. Uwielbia piłkę nożną i „surfowanie w sieci”. Uprawia także kick-boxing. Jeszcze w college’u wybrała zajęcia z karate i baletu. Aktorka poświęca także sporo czasu swoim dwóm psom i pięciu kotom. Ale głównie, jak sama mówi, pierze i ciągle stara się z tym nadążyć.
W przyszłości Alyson ma nadzieję na kontynuować występy w telewizji i filmie. „Aktorstwo to jedyna rzecz, na której się znam. Tylko to zawsze chciałam robić” - mówi. Ma także nadzieję, że kupi w końcu naprawdę olbrzymią pralkę.
JANUARY JONES (Cadence)
Nowa twarz ekranu January Jones wystąpiła ostatnio u boku Adama Sandlera i Jacka Nicholsona w przeboju "Dwóch gniewnych ludzi" (Anger Management). Wcześniej można ją było oglądać we "Włamaniu na śniadanie" (Bandits) z Billy’m Bobem Thornton’em, Brucem Willisem i Cate Blanchett w reżyserii Barry’ego Levinsona oraz "Full Frontal: Wsztstko na wierzchu" w reżyserii Stevena Soderbergha.
Jones właśnie zakończyła zdjęcia do filmu "Dirty Dancing: Havana Nights", który wejdzie na ekrany kin w 2004 roku.
THOMAS IAN NICHOLAS (Kevin)
Wiedział, że chce zostać aktorem, kiedy w wieku siedmiu lat rozpoczynał karierę wcielając się w postać młodego Tony’ego Danzy w filmie "Who’s the Boss?." Od czasu debiutu zagrał wiele gościnnych oraz głównych ról w seriach telewizyjnych, m.in. w ostatnim sezonie serii "Ich pięcioro" (Party of Five). Zagrał także w takich popularnych filmach familijnych jak "Rookie of the Year", "Dzieciak na dworze króla Artura" (A Kid in King Arthur’s Court) oraz A Kid in Aladdin’s Palace.
W 2002 roku wystąpił w "Halloween: The Homecoming" u boku Busta Rymesa, Tyry Banks, Seana Patricka Thomasa i Jamie Lee Curtis, a także w "Żyć szybko, umierać młodo" (The Rules of Attraction) z Jamesem Van Der Beek, w reżyserii Rogera Avary. Na ekranach telewizyjnych widzieliśmy niedawno film "Porwanie Sinatry" (Stealing Sinatra), w którym Thomas gra rolę Franka Sinatry, Jr. (u boku Williama H. Macy i Davida Arquette) - gdzie można było usłyszeć Thomasa śpiewającego.
Thomas tak jak grę aktorską kocha muzykę. Pisze teksty, śpiewa, gra na gitarze i pracuje nad swoim solowym projektem. Thom nigdy nie przestaje podejmować nowych wyzwań w świecie muzyki. Dla potrzeb roli Todda w "Ich pięcioro" nauczył się grać na skrzypcach. W 1998 roku, jego zespół “the T.I.N. men,” wydał pierwszą płytę "Something More".
W listopadzie 2002 roku, Thomas Ian Nicholas zadebiutował jako reżyser swojego pierwszego filmu "L.A. D.J.". Scenariusz do niego napisał wspólnie z bratem Timem. Zagrali także główne role.
Thomas zamierza zabawiać nas zarówno na małym jak i dużym ekranie., przed kamera i po jej drugiej stronie. Pragnie także tworzyć muzykę.
SEANN WILLIAM SCOTT (Steve Stifler)
Wystąpił ostatnio u boku Yun-Fat Chowa w "Kuloodpornym mnichu" (Bulletproof Monk). Główną postacią filmu opartego na kultowym komiksie pod tym samym tytułem jest tybetański mistrz sztuk walki (Chow), który staje się mistrzem ulicznego kieszonkowca (Scott). Seann pojawił się także w świetnym epizodzie w przebojowej komedii "Old School", u boku Willa Ferrella.
Jesienią 2003 roku, na ekrany wejdzie thriller akcji "The Rundown", z The Rockiem i Christopherem Walkenem w rolach głównych. Film wyreżyseruje Peter Berg ("Gorzej być nie może"). Scott gra Travisa, syna króla podziemnego światka, który zaginął na terenie Amazonii, podczas poszukiwań bezcennego dzieła sztuki. Beck (The Rock), zostaje wysłany, aby go odnaleźć. Pomimo wrogości, jaką do siebie czują - i miłości do tej samej kobiety (Rosario Dawson) - muszą połączyć siły w walce z czarnym charakterem (Walken) z firmy zajmującej się wydobyciem złota, który poszukuje tego samego skarbu.
Latem 2001 roku, Scott powtórzył klasyczną już rolę Stiflera w przeboju "American Pie 2". Film miał najlepsze otwarcie kinowe wszechczasów w kategorii filmów od 18 lat, zarabiając ponad 300 milionów USD na całym świecie. Poza niezapomnianą epizodyczną rolą w "Jay i Cichy Bob kontratakują" (Jay and Silent Bob Strike Back), Scott pojawił się w komedii sci-fi "Ewolucja" (Evolution) w reżyserii Ivana Reitmana z Julianne Moore, Davidem Duchovnym i Orlando Jonesem.
Pierwszą ważną rolą Scotta była rola szalonego i wiecznie napalonego Steve’a Stiflera w pierwszej z trzech komedii Universalu "American Pie", w reżyserii Chrisa i Paula Weitzów.
Po filmie "American Pie" przyszła "Ostra jazda" (Road Trip), historia czwórki przyjaciół, którzy wyruszają w drogę, aby odzyskać taśmę wideo, która przez pomyłkę została wysłana do dziewczyny jednego z nich; oraz komedia "Stary, gdzie moja bryka?" (Dude, Where’s My Car?) z Ashtone Kutcherem; a także thriller "Oszukać przeznaczenie" (Final Destination). W październiku 2001 roku, otrzymał przywilej prowadzenia programu Saturday Night Live a ostatnio razem z Justinem Timberlake poprowadził ceremonię wręczenia nagród filmowych MTV 2003.
Scott przeszedł długą drogę od 1995 roku, kiedy to pracował na dwie zmiany w miejscowym kinie, jednocześnie kończąc szkołę w Cottage Grove, Minnesota. Czerpiąc inspirację z wszystkich filmów, które mógł obejrzeć za darmo, zdecydował, że jego przyszłość to aktorstwo. O semestr wcześniej ukończył naukę, pozostawił za sobą bezpieczny żywot z rodzicami i sześciorgiem rodzeństwa i wyjechał do Los Angeles, gdzie mieszka do dzisiaj.
EDDIE KAYE THOMAS (Finch)
To młody aktor, który czuje się jak u siebie zarówno na dużym ekranie, jak i w telewizji i na zawodowej scenie. Pochodzący z Nowego Jorku aktor grał już zawodowo w wieku 7 lat.
Thomas jest prawdopodobnie najlepiej znany dzięki roli Fincha, którą kontynuował w serii filmów "American Pie".
W jego dorobku znajdują się filmy realizowane przez duże studia filmowe oraz niezależne produkcje. Wkrótce będzie można go oglądać w dwóch wkrótce wchodzących na ekrany niezależnych filmach: "Neo Ned" w reżyserii Vana Fishera i "Harold and Kumar" Danny’ego Leinera. Poza udziałem w "American Pie 2", Thomas zagrał ostatnio w debiucie Petera Jonesa (w ramach projektu Greenlight) "Stolen Summer", u boku Aidana Quinna, Bonnie Hunt, Kevina Pollaka i Briana Dennehy; thrillerze "Tabu" (Taboo), z Nickiem Stahlem; komedii "Sheer Bliss"; komedii Toma Greena "Luźny gość" (Freddie Got Fingered), z Greenem, Ripem Tornem i Marisą Coughlan; a także w komediodramacie "More Dogs Than Bones".
Inne filmy w jego dorobku to "Czarne i białe" (Black and White), "Furia: Carrie 2" (The Rage: Carrie II_, "Harvest", "Illtown" i "Zazdrośnik" (Mr. Jealousy).
Wśród filmów i seriali telewizyjnych, w których zagrał lub pojawił się gościnnie znajdują się "Off Centre" Disneya; "Twilight Zone", "Felicity" oraz "Law & Order"; a także "One Life to Live", wystąpił też w programach The Late Show with David Letterman oraz Late Nite with Conan O’Brien.
Począwszy od scenicznego debiutu w wieku siedmiu lat, Thomas pojawił się na Broadwayu w "Dzienniku Anny Frank" (w reżyserii Jamesa Lapine), produkcji Petera Hall "Four Baboons Adoring the Sun" (debiut aktora na Broadwayu) oraz "Smelling a Rat" Mike’a Leigh. Inne jego role teatralne to "Talking Pictures" w Signature Theater, "La Miseria" w LaMama, "Ryszard III", i "Hounded and Possessed" w Wings Theatre Company.
FRED WILLARD (Harold)
Urodzony i dorastający w Shaker Heights, Ohio, Fred Willard rozpoczynał karierę spędzając rok w osławionym Second City w Chicago.
Improwizowany występ Willarda w roli Bucka Laughlina w "Best in Show" przyniósł mu nagrodę Boston Society of Film Critics dla Najlepszego Aktora w Roli Drugoplanowej oraz nagrodę American Comedy za najzabawniejszą rolę drugoplanową. Otrzymał ponad to nominacje do nagród New York Film Critics, National Film Critic’s Society oraz American Film Institute.
Fred pojawił się uprzednio w filmie Christophera Guesta, "Waiting for Guffman" - nominacja do nagrody American Comedy Award oraz Gildii Aktorów Ekranowych dla Najzabawniejszego Aktora Drugoplanowego. Dorobek aktora obejmuje także - "Oto Spinal Tap" (This Is Spinal Tap), "Roxanne", "Powiedz tak" (The Wedding Planner), "Super zioło" (How High) oraz "A Mighty Wind" Christophera Guesta.
Willard otrzymał nominację do nagrody Emmy za rolę kochanka Martina Mulla w serialu "Roseanne". Obaj wystąpili wcześniej w innowacyjnej satyrze poświęconej kultowemu talk show "Fernwood 2-Night", która była prezentowana na kanale Nick At Nite i znalazła swoje miejsce w Muzeum Radia i Telewizji, a także była pokazana na Festiwalu Sztuki Komediowej HBO w Aspen. Fred pojawia się w serialach "Ally McBeal", "The Simpsons", "Szaleję za tobą" (Mad About You), a także ostatnio w "Wszyscy kochają Raymonda" (Everybody Loves Raymond). Aktor 50 razy wziął udział w The Tonight Show prowadzonym przez Jaya Leno.
W dorobku teatralnym Willarda znajdują się następujące produkcje teatralne - "Little Murders", w reżyserii Alana Arkina, "Arf", w reżyserii Richarda Benjamina, "Call Me Madam", musicale "Promises, Promises" (z Jasonem Alexandrem) i "Anything Goes" (z Rachel York), a także "Isn’t It Romantic" Wendy Wasserstein i "Elvis and Juliet", którą to sztukę napisała jego żona Mary. Ostatnio ukończył pracę nad „spektaklem jednego aktora” pt. "Fred Willard: Alone at Last!" (tak naprawdę występuje w nim 12 osób) i otrzymał nagrody Los Angeles Artistic Director dla Najlepszej Komedii i Najlepszej Produkcji Teatralnej.
EUGENE LEVY (ojciec Jima)
W kinie jest najprawdopodobniej najlepiej znany jako ojciec Jima, roli, którą stworzył w klasycznych już komediach "American Pie" i "American Pie 2". Wystąpił także (również w roli współautora) w trzech filmach Christophera Guesta "Best In Show", "Waiting For Guffman" oraz "A Mighty Wind". Inne filmy w jego dorobku to "Dumb and Dumberer", "Magiczne buty" (Like Mike), "Bohaterowie z przypadku" (Almost Heroes), "Ojciec narzeczonej 2" (Father of the Bride 2), "Mężowie i żona" (Multiplicity), "Była sobie zbrodnia" (Once Upon A Crime), oraz ostatnio przebój "Wszystko się wali" (Bringing Down the House), ze Stevem Martinem i Queen Latifah w rolach głównych.
Aktor-weteran rozpoczynał karierę jako aktor i scenarzysta w serii komediowej "SCTV", w której występował przez osiem sezonów, kreując takie niezapomniane postaci jak Earl Camembert, Bobby Bittman, Alex Trebel czy Stan Schmenge. Na jego filmografię telewizyjną składają się m.in. "Hiller and Diller", "Szaleję za tobą" (Mad About You), "Drew Carey Show", "Don’t Get Me Started" Billy’ego Crystala , "Bride of Boogedy", "The Last Polka", "The Enigma of Bobby Bittman" (film ten napisał i wyreżyserował), "Maniac Mansion" (także producent), oraz "Sodbusters" (film ten napisał i wyreżyserował) dla Showtime. Ostatnio został zaangażowany do nowej serii telewizji Fox "Greg the Bunny".
MOLLY CHEEK (matka Jima)
Znana zarówno widzom kinowym jak i telewizyjnym i teatralnym, kontynuuje karierę w tych trzech mediach. Cheek jest chyba najlepiej znana dzięki roli mamy Jima w filmach "American Pie".
Jej dorobek filmowy obejmuje "April’s Shower", "Smoke Signals", "Stepmonster, "The Purple People Eater" oraz "The Intruder". Wkrótce będzie można zobaczyć ją w kolejnej części międzynarodowego przeboju kasowego: "Spider-Man II".
Na ekranie można ją było oglądać w takich serialach jak "Splitsville"; "Lost at Home"; "That Was Then"; "Providence; "Sabrina, nastoletnia czarownica" (Sabrina, The Teenage Witch); "Diagnoza: Morderstwo" (Diagnosis: Murder); "Ellen"; "Krok za krokiem" (Step By Step); "Murder She Wrote"; "St. Elsewhere"; "Więzy rodzinne" (Family Ties); "Go Fish", "1973", "Home of the Brave", "Harry i Hendersonowie" (Harry and the Hendersons), "Beanpole", "It’s Gary Shandling’s Show", "No Place Like Home", "Jessie", "Chicago Story" i "The Yeagers". Filmy telewizyjne z jej udziałem to "A Summer to Remember", "Breaking Up Is Hard to Do", "Torn Between Two Lovers", "To Find My Son" i "Mark, I Love You".
W teatrze, aktorka wzięła udział w następujących spektaklach - "Mirage A’ Trois" w Santa Monica Playhouse, "The Max Factor" w Drury Lane Theatre, "Sunrise Over Manhattan" w Westbeth Music Center oraz "Encounter with Murder.
DEBORAH RUSH (Mary)
Robiąca wrażenie kariera Deborah Rush ukazuje jej zdolność do sprawnego manewrowania między komicznymi i dramatycznymi rolami. Jej ponad 20-letnia obecność w przemyśle filmowym zaowocowała długą listą filmów, programów telewizyjnych i spektakli teatralnych, w jakich zagrała.
Ostatnio można ją było oglądać u boku Jennifer Aniston w świetnie przyjętym przez krytyków filmie "The Good Girl" oraz "Bad Company" Joela Schumachera z Anthony’m Hopkinsem i Chrisem Rockiem. Inne filmy w jej dorobku to "Troje do tanga" (Three to Tango), z Matthew Perry’m, Neve Campbell, Dylanem McDermottem; "Masz wiadomość" (You’ve Got Mail) Nory Ephron z Tomem Hanksem i Meg Ryan; komedia "Przodem do tyłu" (In & Out), z Kevinem Kline, a także "Reckless", "Passed Away, "My Blue Heaven", "Family Business", "Diablica" (She-Devil), "Big Business", "Compromising Positions", "Purpurowa róża z Kairu" (Purple Rose of Cairo), "Zelig", "10" i "Heaven".
Na małym ekranie można ją było oglądać w gościnnych rolach w "Madigan Men", "Law & Order: Special Victims Unit", "Strangers with Candy", "Law & Order", "Spin City" i "Klient" (The Client).
Rush wystąpiła na Broadway w sztukach "The Sisters Rosenzweig", "Hay Fever" i "Noises Off" (nagroda Drama Desk i nominacja do nagrody Tony). Inne spektakle, w których wystąpiła zarówno w Nowym Jorku, jak i na deskach regionalnych teatrów to "Tonight at 8:30"; "Arms and the Man"; "Lips Together, Teeth Apart"; a także sztuki Szekspira "Dwaj panowie z Werony" (Two Gentlemen of Verona), "Sen nocy letniej" (A Midsummer Night’s Dream), "Poskromienie złośnicy" (The Taming of the Shrew), "Mizantrop" (The Misanthrope) Moliera, "Alicja w krainie czarów" (Alice in Wonderland) oraz "Three Short Plays" Wallace Shawna.