Reklama

Reklama

"Alex i Emma": ROZDZIAŁ 2

„Miłość jest zagadką – dlaczego jedno spojrzenie, jeden przypadkowy dotyk, zapach perfum, może rozpalić coś tak silnego, że niemal bolesnego“.

Reiner wie doskonale, jak ważna dla komedii romantycznej jest tzw. chemia pomiędzy odtwórcami głównych ról. „Zawsze chodzi o jedno – by znaleźć właściwą parę“, tłumaczy. „W moich komediach romantycznych, facet zawsze jest trochę postrzelony, a dziewczyna bardziej rozsądna, a film opowiada o wpływie, jaki wywierają na siebie nawzajem“.

Dla Kate Hudson jako Emmy idealnym partnerem okazał się wszechstronnie utalentowny aktor Luke Wilson, któremu przypadła rola romantycznego Alexa Sheltona. „Widziałem Luke’a w „Bottle Rocket“ oraz „Genialnym klanie“ i uważam, że facet jest naprawdę zabawny“, mówi Reiner. „Ma błyskotliwą osobowość, jest przystojny i budzi sympatię. Od razu wiedziałem, że będzie znakomitym partnerem dla Kate“.

Reklama

Angażując tę dwójkę, Reiner był poruszony. „Kate jest niewiarygodnie zabawna i śliczna, Luke jest czarujący, seksowny i nieco zwariowany – znakomicie się nawzajem uzupełniają“.

„Między nimi naprawdę iskrzyło“, cieszy się Greisman. „Wychodzili znacznie poza scenariusz. Ale tak właśnie jest, kiedy przed kamerą spotyka się dwoje wspaniałych ludzi“.

Wilson miał wyjątkową okazję zagrać dwie role – pisarza Alexa Sheldona i bohatera jego powieści, Adama Shipleya. „Adam to tak naprawdę wersja retro Alexa“, wyjaśnia Wilson. „Adam zakochuje się w wizerunku, który sobie stworzył, ignorując jednocześnie miłą dziewczynę, której naprawdę na nim zależy. Alex jest graczem, podejmuje ryzyko, którego podejmować nie powinien. Jest dobrym człowiekiem, ale nie aż tak dobrym, jakim mógłby być“.

Wilson i Hudson przyjaźnią się od lat. Zawsze mieli nadzieję, że w końcu uda im się razem zagrać. Kiedy tylko Wilson przeczytał scenariusz „Alexa i Emmy“, wiedział, że wreszcie znalazł właściwy film. „Inteligentne dialogi, świetne żarty i ciekawi bohaterowie“, mówi. „Projekt zawierał trzy głowne elementy, których zawsze szukam: świetny scenariusz, wspaniały reżyser i aktor, z którym chcę pracować“.

Hudson była równie podekscytowana możliwością zagrania u boku Wilsona. „Stale sobie powtarzaliśmy: „Czy nie byłoby cudownie, gdybyśmy mogli kiedyś zagrać razem? I oto pojawiła się taka możliwość. Muszę tylko dodać, że rzeczywista praca z Wilsonem przerosła moje wyobrażenia“.

Hudson także spodobał się oryginalny pomysł scenariusza i kreatywny sposób, w jaki podszedł do niego Reiner. „Rob nie nakręcił typowej komedii romantycznej. Namiętność i pożądanie dotykają bohaterów drugoplanowych. Relacje między Alexem i Emmą bazują na lekkim ekscentryźmie ich obojga, na wzajemnym zrozumieniu“.

Praca z tak doświadczonym reżyserem, jak Reiner, była dla aktorki prawdziwym błogosławieństwem. „Ufam Robowi całkowicie. Nie czułam żadnej presji, mogłam więc dobrze się bawić i czerpać przyjemność z kręcenia filmu. Pracując z Robem nie trzeba się martwić: „O Boże, czy to było zabawne?“, bo on zawsze mówi, czy było, czy nie. Przychodzi i mówi: „Wiesz, to nie było śmieszne“ albo „Wyszło wspaniale!“.

Hudson ma jeszcze jeden powód, by wysoko cenić Reinera: „Stań przy mnie“ to jeden z moich ulubionych filmów“, wyznaje. „Chyba właśnie po nim zaczęłam się interesować chłopcami – wtedy spodobali mi się Keifer (Sutherland) i River (Phoenix), którzy zagrali w tamtym filmie złych chłopaków“.

Tuż po swoim przyjeździe na St. Charles, Adam natychmiast zakochuje się od pierwszego wejrzenia we wspaniałej i wymuskanej Polinie Delacroix, która go zatrudniła (Emma uważa taki punkt wyjścia dla intrygi za nieco powierzchowny, ale Alex zbywa ten zarzut).

Rola francuskiej łamaczki męskich serc Poliny przypadła Sophie Marceau, gwieździe kina francuskiego. Aktorka także świetnie się czuła, pracując z Reinerem. „Komedia to trudny gatunek. Jeżeli film nie jest zabawny to prawdziwa katastrofa. Ale Rob wie, jak robić zabawne komedie. Koncentruje się dokładnie na efekcie, który chce osiągnąć. Praca z nim to czysta przyjemność, ponieważ łatwo się z nim porozumieć, a jednocześnie ma pełną kontrolę nad tym, co dzieje się na planie“, mówi.

„Od początku myśleliśmy o Sophie“, ujawnia Greisman. „Jest idealna do roli pięknej kobiety z towarzystwa, która uwielbia życie w luksusie“.

„Polina szuka mężczyzny z pieniędzmi bo jest przyzwyczajona do życia w luksusie, a rodzinna fortuna rozeszła się “, opowiada Marceau.

Lato przemija, a Alex ma coraz większą obsesję na punkcie Poliny. Kobieta lubi droczyć się z biednym pisarzem, ale doskonale wie, że w końcu wyjdzie za mąż za Johna Shaw, mężczyznę, który pożyczył jej 500 tysięcy dolarów – sumę, której zwrotu nie będzie żądał od swojej przyszłej żony.

„Shaw jest bardzo bogaty“, mówi David Paymer, któremu przypadła rola dzianego rywala Adama, „a Polina to kobieta o bardzo kosztownych potrzebach. Ma więc znaczącą przewagę nad Adamem“.

Przed „Alexem i Emmą“, Paymer pracował z Reinerem przy „Miłość w Białym Domu“. „Rob zawsze powierza mi niezwykłe role“, mówi aktor.

Sam Reiner zagrał Wirtschaftera, pozbawionego serca wydawcę Alexa. Praca z samym sobą była dla reżysera czystą przyjemnością „Łatwo mnie reżyserować“, komplementuje sam siebie. „Nie tracę czasu na zbędne gadanie“.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Alex i Emma

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy