"Aleksander": AKTORZY
Colin Farrell (Aleksander)
Debiutował w 1998 r. rolą w miniserialu „Falling for a Dancer”. Potem zagrał w serialu „Ballykissangel”, w reżyserskim debiucie Tima Rotha „The War Zone” oraz w „Przyzwoitym przestępcy” u boku Kevina Spacey’a (2000).
Pierwszym filmem amerykańskim Farrella była „Kraina tygrysów” (2000) Joela Schumachera, a następnie wystąpił w „Bandytach” jako Jasse James.
Potem mogliśmy go podziwiać w: „Rekrucie” u boku Ala Pacino, „Wojnie Harta” u boku Bruce’a Willisa, „Raporcie mniejszości” Stevena Spielberga, „Intermission”, „SWAT. Jednostka specjalna” z Samuelem L. Jacksonem, „Daredevil”z Benem Affleckiem, „Telefon” Joela Schumachera.
W USA odbyła się już premiera nowego filmu z udziałem Farrella: „Dom na końcu świata”. Trwają zdjęcia do kolejnych dwóch filmów z jego udziałem: „Ask the Dust” i „The New World”.
Angelina Jolie (Olimpias)
Angelinę Jolie trzykrotnie wyróżniono Złotym Globem, dwukrotnie - nominacjami do nagrody Emmy ("Gia", "George Wallace"). Za film „Przerwana lekcja muzyki" została uhonorowana Oscarem za drugoplanową rolę kobiecą.
Wystąpiła m.in. w filmach: „60 sekund", „Kolekcjoner kości", „Gra w serca" , za który otrzymała nagrodę Krajowej Rady Amerykańskich Krytyków Filmowych dla Najlepszej Nowej Aktorki, „Zmęczenie materiału" „Bez granic”, „Tomb Raider" i „Grzeszna miłość".
Za role w telewizyjnych filmach „Gia" i „George Wallace" otrzymała Złote Globy.
Niedługo obejrzymy ją w komedii sensacyjnej „Pan i pani Smith”. Jest córką Jona Voighta, studiowała m.in. w Lee Strasberg Theatre Institute.
Val Kilmer ( Filip II)
Mając siedemnaście lat Val Kilmer był najmłodszym studentem w historii wydziału dramatycznego słynnej Juillliard School w Nowym Yorku. Rozpoczął swoją karierę na deskach Broadwayu w 1983 roku w sztuce „Slab Boys" w której główne role zagrali: Sean Penn i Kevin Becon. Jest współautorem sztuki „How It All Began", która była wystawiona w 1981 roku podczas nowojorskiego festiwalu szekspirowskiego w 1981.
Val Kilmer rozpoczął swoją karierę ekranową od filmu komediowego „Ściśle tajne". Kilmer w „Batmanie Forever" wcielił się w postać miliardera Bruce'a Wayna oraz w jego mroczne alter-ego: Batmana. Zagrał również postać Jima Morrisona w filmie „The Doors", Elvisa Presley'a w „Prawdziwym romansie", Doca Holliday'a w „Tombstone".
Następnie przyszły role w „Prawdziwym geniuszu" i w „Willow". Kolejne jego role to: „Wyspa doktora Moreau", „Duch i mrok", „Święty", „Dotyk miłości", „Czerwona planeta", „Pollock", „Łowcy umysłów”.
Anthony Hopkins (Ptolemeusz)
Anthony Hopkins otrzymał Nagrodę Akademii za rolę w „Milczeniu owiec”, a następnie był do tej nagrody nominowany za „Okruchy dnia”, „Nixon” i „Amistad". W 1993 roku wystąpił ponadto w filmie Richarda Attenborough „Cienista dolina”, otrzymując za tę rolę liczne nagrody krytyków w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
W 1960 roku Hopkins rozpoczął pracę w Manchester Library Theater na stanowisku asystenta kierownika sceny. Niedługo później otrzymał stypendium do London’s Royal Academy of Dramatic Art, którą ukończył ze srebrnym medalem. W 1965 roku, aktor został zaproszony na przesłuchania do sztuki reżyserowanej przez Laurence Olivera i dwa lata później wystąpił w „Dance of Death” tegoż reżysera.
Anthony Hopkins zadebiutował w filmie w 1967 roku w „Lew w zimie” z Katharine Hepburn i Peterem O’Toole. Inne filmy z jego udziałem to: „Powrót do Howards” , „Dracula”, „Wichry namiętności”, „Droga do Wellville”, „Picasso - twórca i niszczyciel” , „Maska Zorro” Martina Campbella, „Amistad” Stevena Spielberga, „Człowiek słoń” Davida Lyncha, „O jeden most za daleko” i wiele innych. W 1995 roku Hopkins zadebiutował jako reżyser filmową adaptacją sztuki Czechowa „Wujaszek Wania” - „August”, do którego napisał także muzykę.
Pozostałe role Hopkinsa to postaci wykreowane w filmach „Nixon”, „Tytus Andronikus", „Instynkt", epizodyczna rólka w filmie „Mission Impossible II", gdzie wcielił się w postać komandora Swanbecka, „Hannibal" i „Czerwony smok" , kontynuacje „Milczenia owiec". Ostatnio widzowie mogli go podziwiać z Nicole Kidman w filmie „Piętno”.
31 grudnia 1992 roku królowa Elżbieta II nadała Anthony’emu Hopkinsowi tytuł szlachecki.
Jared Leto (Hefajstion)
Wystąpił m.in. w filmach: „Ulice strachu”, “Przerwana lekcja muzyki", “Podziemny krąg", “Cienka czerwona linia", “Skrawki życia", “Switchback", "Prefontaine", "Requiem dla snu", “American Psycho", "Sunset Strip", “Czarne i białe”, „Azyl" oraz w serialu TV "Moje tak zwane życie" u boku Claire Danes.
Rosario Dawson (Roksana)
Rosario Dawson zdobywa coraz większe uznanie. W ostatnich latach wystąpiła w filmach: „Faceci w czerni II", „25 godzina", „Pluto Nash" przy boku Eddiego Murphiego. Rodowita mieszkanka Nowego Jorku, Dawson zadebiutowała w bardzo wysoko ocenionym dramacie, który zszokował uczestników Festiwalu Filmowego w Cannes, filmie „Dzieciaki" w reżyserii Larry'ego Clarka. Zagrała także duże role w takich filmach jak: „Gra o honor", „Light it Up", „Tam gdzie ty" i „Josie i kociaki".
Christopher Plummer (Arystoteles)
Wybitny aktor teatralny i filmowy. Wystąpił w ponad 80 filmach, wśród których były: „Stage Struck" , „Hamlet”, „Dźwięki muzyki", „Milczący wspólnik", „Waterloo", "Bitwa o Anglię", „Upadek Cesarstwa Rzymskiego", „Powrót Różowej Pantery", „Dolores", „As przestworzy”, „Jezus z Nazaretu”, „Naoczny świadek”, „Ptaki ciernistych krzewów”, „Gdzie serce twoje”,„Wilk", „Dwanaście małp", „Informator”, „Drakula 2000.
Role teatralne - wśród których jest m.in. „Barrymore" na Broadwayu w roku 1997 - przyniosły mu liczne nagrody, m.in. Tony (dwukrotnie), New York Drama Desk Award (trzykrotnie), Theater Award i Outer Critics' Circle Award (dwukrotnie).
Występował w National Theatre pod kierunkiem Laurence'a Oliviera i Royal Shakespeare Company pod kierunkiem Petera Halla. Trzykrotnie wyróżniono go nagrodą Emmy za role telewizyjne. W roku 1968 otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej Elżbiety II.