Reklama

"Aleja Gówniarzy": MIEJSKI FILM DROGI

"Aleja Gówniarzy" to miejski film drogi. Operując konwencjami tego gatunku pokazuje dwójkę bohaterów próbujących się odnaleźć w ciągu jednej nocy. Rama kompozycyjna filmu (od zmierzchu do świtu) pozwala opowiedzieć o mieście, które ma szansę stać się metaforą Polski B.

Tematem filmu jest niedojrzłość - pojmowana tu jako ucieczka przed zobowiązaniami. Ta postawa jest złudzeniem podtrzymywanym przez bohaterów, którzy przez to ranią się nawzajem. A skutkiem tego jest samotność.

"Aleja Gówniarzy" porusza problem emigracji. Każdy z bohaterów pojmuje tę emigrację inaczej.

Reklama

Marcin i Kasia chcą wyjechać ze swojego miasta do stolicy, ponieważ brakuje im odwagi, żeby uciec gdzieś dalej.

Jan oszukuje samego siebie oddalając się na wewnętrzną emigrację w świecie, który zbudował sobie w enklawie swojego apartamentu i pracowni.

Radek ucieka w świat marzeń o Kosmitach, którzy kiedyś zabiorą go do lepszego świata.

Igor buduje wokół siebie barierę masek i pozorów.

Każdy szuka szczęścia na własną rękę, w wyniku czego traci możliwość komunikacji z innymi.

Łódź jest tu metaforą Polski - tak jak w pierwszych padających w filmie słowach "Jest szara, smutna? Jedyne co jest tu atrakcją to ulica Piotrkowska".

Jeśli w miejsce słowa Łódź wstawimy słowo Polska, a Piotrkowską zastąpimy Warszawą to wszystko zyska nowy kontekst. :

Oś fabularną filmu stanowi poszukiwanie zagubionego przez Marcina telefonu komórkowego. W trakcie poszukiwań do Marcina dociera, że nie szuka telefonu, tylko swojej byłej dziewczyny - Kasi.

Jest to więc nietypowa love story opisująca ludzi zranionych, którzy już nie są ze sobą, lecz próbują do siebie wrócić. Nie potrafią jednak ze sobą rozmawiać.

O ich relacji wiemy z retrospekcji nakręconych telefonem komórkowym (12 minut filmu zostało zrealizowane na tym nośniku).

To pierwszy w Polsce film wykonany z wykorzystaniem tej technologii.

Na ścieżce dźwiękowej "Alei" znajdują się utwory wyłącznie łódzkich wykonawców (to jedyna szansa, żeby mit sceny muzycznej Łodzi - zwanej polskim Manchesterem wreszcie się ziścił) - są tam min. Cool Kids of Death, NOT, L.Stadt, O.S.T.R., Mikrowafle.

W kwietniu dostępna będzie płyta CD z soundtrackiem.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Aleja Gówniarzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama