Reklama

Reklama

"Adwokat": TWÓRCY O FILMIE

Zaczęło się od porannej kawy.

Cormac McCarthy pisał właśnie dwie powieści i pewnego dnia postanowił trochę od tego odpocząć. Nie miał na myśli wakacji, a pracę nad innym projektem - zabrał się za scenariusz.

Po stworzeniu wersji roboczej, wysłał ją do Nicha Wechslera, Steve'a Schwartza i Pauli Mae Schwartz - producentów, którzy pracowali przy ekranizacji "Drogi". "Uwielbiamy twórczość Cormaca. Scenariusz rzucił nas na kolana - był mocny, wciągający i trzymający w napięciu." - mówi Wechsler.

Rzeczywiście, nietrudno się dopatrzeć w "Adwokacie" podobieństw do powieści McCarthy'ego. "Niektórzy określili go jako "To nie jest kraj dla starych ludzi" na sterydach i coś w tym jest. Film zawiera wiele wątków i obserwacji charakterystycznych dla książek Cormaca - między innymi pogląd, że nie wszyscy ludzie są dobrzy z natury, a przede wszystkim spostrzeżenie, że często podejmujemy złe decyzje, a potem musimy sobie radzić z ich konsekwencjami." - mówi Steve Schwartz.

Reklama

Kiedy Ridley Scott wyraził zainteresowanie projektem, zorganizowano spotkanie między nim a McCarthym. "Podaliśmy sobie ręce i zaczęliśmy rozmawiać o filmie. Napisałem scenariusz, popijając kawę we własnym domu, a kilka miesięcy później znalazłem się na planie w Hiszpanii." - śmieje się pisarz.

Współpraca była im pisana. Ridley Scott od lat czytuje MacCarthy'ego i uważa go za wielkiego amerykańskiego pisarza. "Czytając scenariusz, miałem wrażenie, że sięgnąłem po opowiadanie. To rewelacyjna, świetnie napisana historia. Bohaterowie nie są papierowi, a wraz z rozwojem akcji coraz bardziej ma się poczucie, że to wszystko źle się skończy i nic nie można na to poradzić." - mówi reżyser.

Nie zabrakło typowego dla McCarthy'ego czarnego humoru. "Uważam, że nawet w najtrudniejszej sytuacji można dostrzec coś zabawnego, choć czasem to śmiech przez łzy. Bohaterowie naszego filmu są atrakcyjni i wydają się być ciekawi, ale praca wypełnia całe ich życie. To prowadzi do różnych śmiesznych sytuacji. Nie są doskonali, mają swoje wady i dlatego budzą zainteresowanie." - tłumaczy Scott.

"Cormac słynie z tego, że jego powieści są pełne barwnych dialogów. Cudownie patrzeć, jak aktorzy tchnęli w nie życie i możemy patrzeć zarówno na agresywne kłótnie jak i zabawne rozmowy." - mówi producentka Paula Mae Schwartz.

BYŁEŚ NIEGRZECZNY?

--Laura (Penelope Cruz) do tytułowego Adwokata

Kiedy oficjalnie potwierdzono, że Ridley Scott wyreżyseruje film według scenariusza Cormaca McCarthy'ego, w branży zawrzało. Twórcy zabrali się do kompletowania obsady. "Udało nam się zatrudnić fantastycznych aktorów, którzy tchnęli w bohaterów życie. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście." - mówi Wechsler.

Tytułową rolę zagrał Michael Fassbender. Przez cały film nie poznajemy personaliów głównego bohatera, jest po prostu Adwokatem. Decyduje się na ciemne interesy, by szybko zarobić dużą sumę pieniędzy. Prędko uświadamia sobie, że jedna zła decyzja pociąga za sobą szereg konsekwencji, z którymi trudno się uporać.

McCarthy opisuje Adwokata jako klasyczną postać tragiczną : "To porządny człowiek, który pewnego dnia postanawia zrobić coś złego. Wystarczy jeden błąd, by przekreślić dotychczasowe życie. Wielu ludzi błądzi, ale umierają ze spokojem, bo nigdy nie robili nic wbrew sobie. W przypadku Adwokata jest inaczej."

Ridley Scott od początku widział w głównej roli Fassbendera. Aktor udowodnił swoją wszechstronność, grając role w takich filmach jak "X-Men : Pierwsza klasa", "Wstyd" czy "Prometeusz". Pokazał, że nie boi się wyzwań - podjął się go i tym razem.

"Z przyjemnością wcieliłem się w Adwokata. Cormac wspaniale nakreślił tę postać, obdarzył ją złożoną osobowością, a jednocześnie pozostawił kilka niedomówień, co daje aktorowi pole do popisu. Scenariusz jest rewelacyjny." - mówi Fassbender i dodaje : "Pracowałem z Ridleyem przy "Prometeuszu" i od tamtej pory marzyłem o tym, by znów u niego wystąpić. To prawdziwy mistrz."

Największą zgubą Adwokata okazuje się jego pycha. "Wydaje mu się, że jest mądrzejszy niż w rzeczywistości. Kilkukrotnie ma okazję wyplątać się z interesu, ale uparcie powtarza, że wszystko gra, choć to nieprawda. Arogancja prowadzi go do zguby." - mówi aktor.

Główny bohater uświadamia sobie, co zrobił, gdy dochodzi do serii niefortunnych wydarzeń, mających wpływ na jego życie i życie jego narzeczonej, Laury (Penelope Cruz).

To jedyna w pełni niewinna bohaterka historii i kobieta, w której Adwokat jest naprawdę zakochany.

Głębię uczuć między bohaterami widać już w pierwszej scenie filmu. "Jest między nimi nieopisana chemia, co od początku jest jasne. Obdarzyli się wielką miłością." - mówi reżyser, a autor scenariusza dodaje : "Od dawna nie widziałem filmu, w którym bohaterowie uprawiają miłość, a nie po prostu uprawiają seks. Z jakiegoś powodu przestano pokazywać to na ekranie, a ja postanowiłem to przywrócić. Zobaczycie dwoje dorosłych ludzi, którzy szczerze okazują sobie miłość."

Drugą pełną emocji sceną jest ta, w której Adwokat i Laura jedzą kolację i mężczyzna prosi ukochana o rękę. "Pragnąłem, by była wzruszająca i nie pozostawiająca wątpliwości co do tego, jak są dla siebie ważni."

Niestety na przeszkodzie miłości stają ciemne interesy, w jakie wplątał się bohater. Laura jest dobra i ufna - widzi w ludziach tylko dobro. Nie brakuje jej inteligencji, ale półświatek okazuje się być miejscem, w którym nie kobieta nie potrafi funkcjonować. Decyzja Adwokata ma tragiczne skutki - oboje muszą stawić czoło trudnej sytuacji.

"On naprawdę ją kocha i uważa za najcenniejsze, co ma. Skutki jego działań uderzają w nich oboje." - mówi Fassbender.

"Jeśli dalej będziesz podążał drogą, na którą wszedłeś, będziesz musiał podjąć zaskakujące decyzje. Nie masz pojęcia, co cię czeka."

Reiner (Javier Bardem) do Adwokata

Javier Bardem, prywatnie mąż Penelope Cruz, wcielił się w Reinera - właściciela klubu nocnego, który namawia Adwokata do wzięcia udziału w szemranym interesie. To już drugi raz, gdy aktor współpracuje z Cormakiem McCarthym - wcześniej zagrał w ekranizacji powieści "To nie jest kraj dla starych ludzi", za rolę w której dostał Oscara.

Reiner żyje w dwóch światach : barwnej rzeczywistości nocnych klubów i bezlitosnym półświatku. Wydawałoby się, że czuje się w nim dużo lepiej niż Adwokat, ale kiedy plan zaczyna się sypać, obaj mężczyźni są zagrożeni.

Bardem opisuje scenariusz McCarthy'ego jako mocny i intrygujący. Z przyjemnością powtórzył współpracę z pisarzem. "Rzadko się zdarza, by przeciągłe dialogi malowały tak żywy obraz wydarzeń. Już po przeczytaniu kilku stron całkowicie wciągnąłem się w tę historię. To dla aktora wielkie szczęście, gdy może wypowiadać tak świetnie napisane kwestie. One pomogły mi zrozumieć mojego bohatera. Często wypowiada dwa słowa - "Nie wiem". To bardzo dobrze oddaje jego zagubienie. Reiner nie przyjmuje do wiadomości tego, co utrudniłoby mu życie." - mówi Bardem.

Ridley Scott słynie z tego, że w jego filmach nie brakuje silnych kobiet. Cameron Diaz wcieliła się w Malkinę - dziewczynę Reinera. Ma skłonności socjopatyczne, jest pozbawiona współczucia i zdolna do wszystkiego. Uważa, że wszystko jej się należy i nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć cel. Nie myśli o konsekwencjach swoich działań, nie ma wyrzutów sumienia i niczego nie żałuje.

"Malkina jest bardzo bystra, ale brakuje jej ludzkich odruchów. Interesują ją tylko własne dobro i sposoby na zdobycie tego, czego pragnie. To intrygująca postać, bo chociaż nie przejmuje się konsekwencjami swoich poczynań, doskonale zdaje sobie z nich sprawę." - mówi Cameron Diaz i dodaje : "Ona ciągle pragnie więcej. Czerpie przyjemność z niszczenia innych ludzi."

"W pewnym sensie przypomina Chigurha z "To nie jest kraj dla starych ludzi". Żadne z nich nie ma poczucia humoru - dla mnie to jedna z oznak tego, że ktoś jest psychopatą. Malkina czasem się uśmiecha, ale to nie jest szczery, ciepły uśmiech." - mówi pisarz.

Cameron Diaz zagrała większość scen z Bardenem. "Moja bohaterka znalazła kogoś, kto zrobi dla niej wszystko. Reiner tańczy tak, jak ona zagra." - mówi aktorka.

On pozwala jej zdominować swoje życie i wprowadza do swojego świata, a ona czerpie z niego, co tylko zechce i nie cofa się przed niczym, by zdobyć to, co jej się należy. Reiner robi wszystko, by ją uszczęśliwić, a ją satysfakcjonuje to, że tak się stara. Problem w tym, że Malkina nigdy nie będzie usatysfakcjonowana.

"Łączy ich skomplikowana relacja. Reinerowi się wydaje, że panuje nad własnym życiem, a prawda jest taka, że Malkina ma nad nim pełną kontrolę. Jej silny charakter fascynuje go, ale i przeraża." - mówi Bardem.

"Wydaje się panu, że są granice, których ludzie nie przekroczą, ale to nieprawda."

Westray (Brad Pitt)

Brad Pitt wcielił się w Westraya - mrocznego człowieka, który ostrzega Adwokata przed tym, co go czeka. Przystojny, uroczy i bystry Westray to niepoprawny kobieciarz pełen tajemnic.

"Nie wiemy o nim nic, poza tym, że współpracuje z kartelem, z którym dogadał się Adwokat. Zawsze elegancko ubrany i szarmancki Westray to współczesny dandys." - mówi reżyser.

"To ciekawa postać, a Brad obdarzył ją humorem i inteligencją." - dodaje Wechsler.

Brad Pitt pracował z Ridleyem Scottem przy swoim kinowym debiucie, czyli filmie ":Thelma i Louise". Z przyjemnością powtórzył współpracę, zwłaszcza, że jest miłośnikiem prozy Cormaka McCarthy'ego. "Uwielbiam jego książki i większość z nich przeczytałem więcej niż raz. Propozycja zagrania w tym filmie była dla mnie zaszczytem." - przyznaje aktor.

Zdjęcia trwały osiem tygodni - powstawały w Londynie i Hiszpanii, poprzedzono je dwutygodniowymi próbami.

Scenograf Arthur Max przyznaje, że styl pisania McCarthy'ego świetnie współgra ze stylem reżyserskim Ridleya Scotta : "Cormac świetnie opisuje przestrzenie, w których rozgrywa się akcja jego książek. Robi to sugestywnie, bez trudu można sobie wyobrazić te miejsca i znajdujące się w nich przedmioty. Ciężarówki, bentleye, meble art deco. Wszystko jest precyzyjnie nakreślone."

Wyzwaniem dla twórców było to, że zdjęcia powstawały w Londynie, gdy odbywały się tam Igrzyska Olimpijskie. Film kręcono w ponad dwudziestu pięciu lokalizacjach - niektóre z nich "zagrały" amerykańskie i meksykańskie lokale.

Mieszkanie w Clerkenwell zamieniono w teksański apartament Adwokata. Wystrój jasno wskazuje, że należy on do człowieka, lubiącego otaczać się pięknymi rzeczami. To nie jest mieszkanie przeciętnego teksańskiego prawnika, ale Adwokat nie jest taki jak inni.

"Ma złożoną osobowość. Pragnie zapewnić ukochanej dostatnie życie - po pierścionek zaręczynowy jedzie na drugi koniec świata. Nie jest pazerny. Naprawdę uważa, że on i Laura zasługują na to, co najlepsze." - mówi Max.

Scenograf dołożył starań, by pokazać, że główny bohater nie jest zwykłym prawnikiem, który po prostu popadł w długi. "To wynika z jego natury. Ma potrzebę życia ponad stan. Środowisko pracy narzuca pewien standard, który Adwokat próbuje osiągnąć. Ostrożnie podejmuje decyzje, które umożliwią mu realizację celu." - tłumaczy Max.

Skywood House to szklana geometryczna budowla, znajdująca się czterdzieści minut drogi od Londynu. Właśnie tam filmowcy stworzyli dom Rainera - człowieka, lubiącego podkreślać swoją zamożność i gust.

"Zależało nam na tym, by uciec od stereotypów dotyczących mieszkańców Środkowego Zachodu. Razem z Ridleyem i Cormakiem pilnowaliśmy, by nie przekroczyć granicy i uniknąć karykatur." - mówi Max.

Kiedy Adwokat wsiąka w półświatek, jego otoczenie się zmienia. "Kiedy tracimy kontrolę nad własnym życiem i zaczynają dominować w nim siły, na które nie mamy wpływu, czujemy się osamotnieni i oderwani od rzeczywistości. Przestajemy zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół i zapominamy, jak wygląda normalne życie." - mówi scenograf.

Pierwsze zdjęcia powstały na lotnisku Heathrow - nakręcono scenę przyjazdu Westraya do Londynu. Pojawienie się Brada Pitta, a potem Michaela Fassbendera, przykuło uwagę Londyńczyków.

Kolejne sceny nakręcono między innymi w Hoxton Bar and Grill - modnym lokalu we wschodnim Londynie. Ekipa pracowała w takich punktach miejscach jak lokale Ministry of Sound, Shoreditch czy Elephant and Castle.

Druga część zdjęć powstała w Hiszpanii, a konkretnie w parku krajobrazowym Bardenas. Mimo ostrzeżeń dotyczących częstych burz, nie zrezygnowano z pracy w tamtym rejonie. "Ridley od lat ma szczęście, jeśli chodzi o pogodę, więc zaryzykowaliśmy. To piękne miejsce, światło było niezwykłe. Hiszpania świetnie się sprawdziła w roli teksańskich i meksykańskich lokalizacji." - mówi Max.

W okolicy znajduje się też baza wojskowa, co pozwoliło na nakręcenie scen, rozgrywających się na amerykańsko-meksykańskiej granicy.

Autorka kostiumów Janty Yates dołożyła wszelkich starań, by stroje odzwierciedlały osobowości bohaterów. "Dobry kostium umożliwia aktorowi pełniejsze wczucie się w rolę i budowanie jej. Na szczęście Ridley dał nam dużo swobody i nie ograniczał nas przy projektowaniu ubrań." - mówi Yates.

Adwokat nosi idealnie skrojone garnitury od Armaniego. "Świetnie w nich wygląda i po prostu potrafi je nosić. Kiedy jego życie zaczyna się sypać, stopniowo zmienia się też jego styl." - mówi autorka kostiumów.

Stworzenie strojów dla Javiera Bardema było największym wyzwaniem. Przez większość filmu, Rainer ubiera się w projekty Versace. Bohater ma krzykliwy styl, nie rozstaje się z okularami przeciwsłonecznymi. Yates przyznaje, że inspirowała się kreacjami gwiazd, wypoczywających w Saint-Tropez.

Pracując nad ubraniami dla Malkiny, Yates współpracowała z Cameron Diaz, która słynie z zainteresowania modą. Bohaterka nosi ubrania autorstwa Pauli Thomas i Thomasa Wylde'a - domu mody założonego w 2006 roku. "To seksowne, eleganckie stroje w gotyckim klimacie. Patrząc na Cameron, która ma je na sobie, trudno nie westchnąć z zachwytu." - mówi Yates i dodaje : "Malkina ma wytatuowanego geparda, co symbolizuje jej naturę łowcy."

Penelope Cruz nosi eleganckie kostiumy od Armaniego. "Jego projekty są ponadczasowe. Laura to szykowna kobieta - zawsze wygląda nienagannie." - mówi Yates.

Styl Westraya był inspirowany legendarnym piosenkarzem country Hankiem Williamsem oraz aktorem Genem Autrym. Nie zabrakło indiańskiej biżuterii, dopasowanych ubrań i kowbojskich butów z krokodylej skóry. "Brad świetnie się czuł w tych strojach. Współpracowaliśmy z Armanim, Versace i Louboutinem." - mówi Yates.

Zdjęcia skończyły się w październiku 2012 roku. "Ridley daje jasne wskazówki, dzięki którym pracujemy nad filmem. Jest kreatywnym, mądrym twórcą i daje dużą swobodę na planie." - mówi Fassbender, a Cameron Diaz dodaje : "To prawdziwy mistrz. Pewny siebie, zdecydowany. Świetnie się z nim pracuje. Traktuje współpracowników z szacunkiem i potrafi wyegzekwować to, czego chce."

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Adwokat

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy