"9": TWÓRCY
SHANE ACKER (Reżyser, historia)
Urodzony w Wheaton w Illinois, absolwent architektury i animacji na University of California, Los Angeles. Samodzielnie stworzył (czyli napisał scenariusz, wyreżyserował i animował) nominowany do Oscara krótkometrażowy film "9", a wcześniej dwuminutowy "The Hangnail" i jednominutowy "The Astounding Talents of Mr. Grenade". Pracował jako animator na planie "Powrotu Króla", ostatniej części "Władcy pierścieni" Petera Jacksona. Krótkometrażowe "9" pokazano na kilkunastu festiwalach filmowych, w tym Sundance, Cinequest, Comic-Con w San Diego, a zostało uhonorowane na festiwalach w New Port Beach, Indianaoplis, Melbourne i na Florydzie.
PAMELA PETTLER (Scenariusz)
Ceniona za niezwykłą kreatywność i nietypowe poczucie humoru scenarzystka filmów z gatunku fantasy i animacji. Współpracowała m.in. z Timem Burtonem ("Gnijąca panna młoda"), Timurem Bekmambetowem, Robertem Zemeckisem ("Straszny dom"), Ridleyem Scottem, Samem Raimi, Dougiem Limanem oraz Stevenem Spielbergiem.
JIM LEMLEY (Produkcja)
Wyprodukował w zeszłym roku "Wanted - Ścigani" Timura Bekmambetowa, który w kinach na całym świecie zarobił blisko 350 milionów dolarów. Był producentem wykonawczym oscarowego dramatu Juliana Schnabla "Motyl i skafander", który otrzymał dwa Złote Globy, w tym za najlepszy film obcojęzyczny. Pierwsze kroki stawiał w firmie Icon Productions, produkując "Mavericka" Richarda Donnera "Wieczną miłość" i "Annę Kareninę" Bernarda Rose'a oraz zdobywcę wielu Oscarów - "Braveheart - Waleczne serce" Mela Gibsona
i "Byliśmy żołnierzami" Randalla Wallace'a. Jako niezależny producent objął pieczę nad "Tristanem i Izoldą" Kevina Reynoldsa oraz "Red Eye" Wesa Cravena.
TIM BURTON (Produkcja)
Znany na całym świecie i ceniony za niezwykłą wyobraźnię oraz przywiązanie
do malowniczych szczegółów reżyser, który szlify animacyjne zdobywał w Cal Arts Institute, Następnie pracował w studiu Disneya, gdzie wyreżyserował swój debiut - "Vincent". Kolejne filmy odnosiły coraz większe sukcesy finansowe oraz prestiżowe: "Wielka przygoda Pee Wee Hermana", "Sok z żuka", "Batman" (Oscar za scenografię), "Edward Nożycoręki", "Powrót Batmana", "Ed Wood" (Oscar za charakteryzację i dla Martina Landau), "Marsjanie atakują", "Jeździec bez głowy" (kolejny Oscar za scenografię), "Planeta małp", "Duża ryba", "Charlie i fabryka czekolady" oraz nagrodzony Złotym Globem za najlepszą komedię/musical i rolę Johnny'ego Deppa "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street". Ponadto wyprodukował popularne animacje "Miasteczko Halloween" Henry'ego Selicka i "Gnijąca panna młoda". Wkrótce obejrzymy jego adaptację "Alicji w krainie czarów".
TIMUR BEKMAMBETOW (Produkcja)
Urodzony w Kazachstanie reżyser hitu "Wanted - Ścigani", który wcześniej nakręcił najbardziej dochodowe filmy w historii rosyjskiej kinematografii - "Straż nocna" i "Straż dzienna", do których napisał też scenariusze. Studiował w moskiewskim Instytucie Energetyki, a następnie poświęcił się nauce teatrologii w Instytucie Ostrowskiego w Taszkiencie. Po kilkuletniej służbie wojskowej poświęcił się reżyserii reklam telewizyjnych,
a w 2000 roku nakręcił film fabularny "The Arena" (wyprodukowany z Rogerem Cormanem). W 2007 roku wyreżyserowany przez niego "Irony of Fate 2" stał się jednym z największych przebojów w historii rosyjskiego box office'u. Jego firma produkcyjna, zajmująca się także przygotowywaniem efektów specjalnych - Brazelevs Films, współpracuje obecnie ze studiem Universal, przygotowując rosyjskie filmy fabularne, z których jako pierwszy premierę będzie mieć "Black Lightening" Aleksandra Wojtińskiego.
NICK KENWAY (Montaż)
Urodzony w Surrey, w Anglii, osiadł wraz z rodziną w Australii. Jest absolwentem filozofii i teatrologii na University of Newcastle Przed montażem "9" Kenway pracował przez 8 lat dla studia Walta Disneya przy filmach takich jak "Dzwoneczek" czy "Mój brat niedźwiedź 2". W Australii nadzorował również montaż takich filmów jak "Piotruś Pan: Wielki powrót" i "Król Lew 3: Hakuna Matata", a także przygotowywał filmy dokumentalne i reklamówki. Wcześniej pracował także jako edytor scenariuszy i tworzył storyboardy.
DANNY ELFMAN (Muzyka ilustracyjna)
Jeden z najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej ostatnich 25 lat. Otrzymał nominacje do Oscara za utwory napisane do filmów Gusa Van Santa "Obywatel Milk" i "Buntownik z wyboru" oraz "Dużej ryby" Tima Burtona i "Facetów w czerni" Barry'ego Sonenfelda. Jego charakterystyczne, mroczne nuty można znaleźć na ścieżkach dźwiękowych takich przebojów jak "Wielka przygoda Pee Wee Hermana", "Sok z żuka", "Batman" , "Edward Nożycoręki", "Charlie i fabryka czekolady", "Miasteczko Halloween" (pierwsza nominacja do Złotego Globu) i "Chicago". Telewidzowie doskonale rozpoznają jego tematy muzyczne do największych przebojów ostatnich lat - seriali "Simpsonowie" i "Gotowe
na wszystko". Ośmiokrotnie zdobywał nominacje do nagród Emmy.