"25. godzina": REŻYSER I EKIPA
SPIKE LEE (reżyser)
Jest jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych reżyserów współczesnego kina amerykańskiego. To także producent, aktor i scenarzysta, urodzony w Atlancie 20.03.1957 roku. Jego ojciec był muzykiem jazzowym, matka – nauczycielką. Studiował w Nowym Jorku, w Tisch School. Zrealizowany w roku 1986 debiut kinowy "She's Gotta Have It" (TVP: ”Nola, mężczyźni i seks”) przyniósł mu nagrodę na festiwalu w Cannes. Jego pozycję umocnił drugi film "School Daze". Za swój trzeci film "Do the Right Thing" otrzymał nominację do Oscara za scenariusz. Za dokument ”4 Little Girls” dostał nominację do Oscara. Spike Lee jest współproducentem swoich filmów (w ramach założonej przez siebie wytwórni "40 Acres and a Mule", nazwanej tak od przydziału, jaki dostawali wyzwoleni czarni niewolnicy: 40 akrów i muła), co zapewnia mu pełną kontrolę nad wszystkimi etapami realizacji. Spike Lee jest ponadto cenionym twórcą teledysków (m.in. dla Michaela Jacksona, Chaki Khan, Milesa Davisa, Tracy Chapman i Public Enemy) oraz filmów reklamowych (m.in. Levi's Button-Fly 501, AT&T, Taco Bell i American Express). Jest także autorem sześciu książek, które poświęcił realizacji swoich filmów.
Filmografia (jako reżyser):
1977 – Last Hustle in Brooklyn (kr.m)
1980 – Answer (kr.m), Joe’s Bed – Stuy Barbershop: We Cut Heads (śr.m)
1986 – She’s Got to Have It (TVP: Nola i mężczyźni, także montaż)
1988 – School Daze (wideo: "Szalona buda", TVP: ”Szkolna gorączka”)
1989 – Do the Right Thing (TVP: “Rób, co należy”), Making “Do the Right Thing” (dok.)
1990 – Mo’ Better Blues (wideo: “Czarny blues”, TVP: “Mo’ Better Blues”)
1991 – Jungle Fever (TVP: ”Malaria”)
1992 – Malcolm X (wideo, TVP: “Malcolm X”)
1994 – Crooklyn (wideo, TVP: “Crooklyn”)
1995 – Clockers (wideo, TVP: “Clockers”), nowela w filmie “Lumierč i spółka”
(Lumiere et compagnie)
1996 – Get on the Bus (wideo, TVP: “Autobus”) , “Dziewczyna numer 6” (Girl 6)
1997 – 4Little Girls (dok.)
1998 – “Gra o honor” (He Got Game), Freak (TV), Pavarotti and Friends for the Children of Liberia (TV)
1999 – “Mordercze lato” (Summer of Sam), Pavarotti and Friends 99 for Guatemala and Kosovo (TV)
2000 – The Original Kings of Comedy (dok.), Bamboozled
2001 – Huey P. Newton Story (TV), Come Rain or Come Shine (dok.)
2002 – Jim Brown All American (dok.), “Dziesięć minut później: Trąbka”, nowela : “Zostaliśmy obrabowani” (Ten Minut Older: Trumpet : We Wuz Robbed), “25. godzina” (25 th Hour)
2003 - S.F.C. (TV, w realizacji)
DAVID BENIOFF (scenarzysta)
Urodził się w 1970 roku w Nowym Jorku. Pracował jako dziennikarz, publikował artykuły i opowiadania w magazynach ”GQ”, ”Seventeen” i ”Zoetrope” oraz antologiach ”The Ex-Files” i ”Best American Voices 2000”. Zadebiutował jako scenarzysta filmowy scenariuszem do filmu ”25. godzina” opartym na własnej powieści, wydanej także w Polsce przez wydawnictwo Jawa (2003).
Filmografia:
2002 – “25.godzina” (25th Hour)
2003 – “Troja” (w realizacji), “Stay” (w realizacji)
RODRIGO PRIETO (operator)
Meksykański operator, któremu rozgłos przyniosły zdjęcia do głośnego filmu ”Amores perros” w reżyserii Alejandra Gonzaleza Iñarritu, za które otrzymał liczne nagrody, w tym Złotą Żabę na festiwalu Camerimage. Jest też autorem zdjęć do filmów ”Grzeszna miłość”, ”Ricky Six”, ”8. mila” i ”Frida”.
Filmografia:
1991 – EL Jugador
1992 - Objetos perdidos, Anatomia de una violación
1993 – Perfume, efecto inmediato, Un instante para morir, Dama de noche
1995 – Sobrenatural
1996 – Edipo alcadle
1998 – Un Embrujo, Fibra óptica
2000 - Amores perros (“Amorres perros”), Ricky 6
2001 – “Grzeszna miłość” (Original Sin), Ten Tiny Love Stories
2002 – Frida (“Frida”), 8 Mile (“8 Mila”), “25.godzina” (25th Hour)
2003 – Comandante, 21 Grams, Persona Non Grata, Alexander (w produkcji), Viva Frankenstein (w produkcji)
TERENCE BLANCHARD (kompozytor)
Jest autorem muzyki do filmów: “Malcolm X” (video, TVP: “Malcolm X”), “Get on the Bus” (video, TVP: ”Autobus”), “Mordercze lato”, “Bamboozled”, “4 Little Girls” i “Jim Brown: All-American” - w reżyserii Spike’a Lee - oraz “0Barbershop”, People I Know, “Grzeszna miłość”, “Glitter” (video: “Glitter”), “Love and Basketball, “Następny piątek”, “Eve’s Bayou” (TVP: “Rozlewisko namiętności”) i “Gia” (TV). Za muzykę do “25. godziny” otrzymał nominację do Złotego Globu w kategorii: najlepsza oryginalna muzyka filmowa. Jest cenionym kompozytorem, muzykiem i trębaczem, wydał 11 albumów płytowych. W roku 1999 wydał album płytowy zatytułowany “Jazz in Film”, na którym znalazły się jego wersje klasycznych tematów, z takich filmów jak “Chinatown”, “Taksówkarz”, “Tramwaj zwany pożądaniem” oraz dwie kompozycje Duke’a Ellingtona z “Dega’s Racing World” i “Anatomii morderstwa”.