"12 rund": O TWÓRCACH
RENNY HARLIN (reżyseria) ma na swoim koncie wiele zróżnicowanych produkcji. To twórca przebojowych filmów akcji, ale i uznanych przez krytykę dramatów.
Do jego najnowszych filmów należą "Pakt milczenia" ("The Covenant") i "Łowcy umysłów" ("Mindhunters") z Valem Kilerem, Christianem Slaterem, LL Cool J'em i Clintonem Collinsem Jr. W 2004 roku nakręcił film, który stał się hitem - "Egzorcystę: Początek" ("Exorcist: The Beginning").
W 1988 roku Harlin nakręcił "Koszmar z ulicy Wiązów 4: Władcę snów" (" A Nightmare On Elm Street 4: The Dream Master"). Film stał się najbardziej dochodową niezależną produkcją wszechczasów. Dwa lata później Renny nakręcił "Przygody Forda Fairlane'a" ("The Adventures of Ford Fairlane") i przebojową "Szklaną pułapkę 2" ("Die Hard 2"). W 1993 roku wyprodukował "Na krawędzi" ("Cilffhanger") z Sylvestrem Stallone'em, Johnem Lithgowem i Janine Turner, czym umocnił swoją pozycję specjalisty od filmów akcji.
W 1995 roku Harlin wyreżyserował i wyprodukował "Wyspę Piratów" ("Cutthroat Island"), a dwa lata później "Długi pocałunek na dobranoc"("The Long Kiss Goodnight") z Geeną Davis i Samuelem L. Jacksonem.
W 1999 roku powstała "Piekielna głębia" ("Deep Blue Sea"), w której wystąpili Samuel L. Jackson, Thomas Jane, Saffron Burrows i L.L. Cool J. Film stał się przebojem i zarobił ponad sto sześćdziesiąt milionów dolarów. W 2001 roku Harlin wyreżyserował i wyprodukował "Wyścig" ("Driver") z Sylvestrem Stallone'e,, Burtem Reynoldsem i Estellą Warren. Film opowiada o młodym kierowcy rajdowym, któremu w powrocie do formy pomaga mistrz kierownicy.
Harlin zadebiutował jako producent w 1991 roku filmem "Historia Rose" ("Rambling Rose"). Wystąpili w nim Robert Duvall, Lukas Haas, Laura Dern i Diane Ladd. Produkcję dominowano do Independent Spirit Award, a Laurę Dern i Diane Ladd do Oscara. Jako producent, Harlin ma na swoim koncie takie filmy, jak "Miłosne wybory" ("Speechless"), "Atomowy amant" ("Blast From The Past") i "Fałszywy trop" ("Mistrial")
Do najnowszych filmów Harlina należą "Ślady zbrodni" ("Cleaner"), które wyświetlano na festiwalach filmowych w Toronto, San Sebastian i Sztokholmie. Obraz opowiada o byłym policjancie, który prowadzi firmę zajmującą się sprzątaniem miejsc zbrodni. Wystąpili w nim Samuel L. Jackson, Ed Harris, Eva Mendes i Keke Palmer.
Harlin mieszka w Los Angeles, gdzie prowadzi firmę producencką Midnight Sun Pictures.
DANIEL KUNKA (scenariusz) debiutuje "Dwunastoma rundami" jako scenarzysta. Jego film to hołd dla kina akcji z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a także próba wskrzeszenia gatunku.
Zaczął od wymyślenia tytułu i zapisania go na kartce papieru. W pełni zaangażował się w film i pracował przy każdym etapie produkcji. Jest dwudziestodziewięcioletnim twórcą, który wraz z reżyserem, Rennym Harlinem zadbał o to, by przenieść historię nowo-orleańskiego policjanta, Danny'ego Fishera, na duży ekran.
Kunka pochodzi z Chicago. Studiował na University of Southern California, gdzie ukończył prestiżowy Filmic Writing Program. Po studiach imał się różnych zajęć, ale wciąż pracował nad swoimi scenariuszami. "Dwanaście rund" to jego pierwszy scenariusz, który trafił do produkcji.
Kunka mieszka w Los Angeles razem ze swoją narzeczoną i kotem. Pracuje nad kilkoma kolejnymi projektami. Uwielbia spacery po plaży, nosi śmieszne t-shirty i jest wielkim fanem Pearl Jam.
MARK GORDON (produkcja) to producent wielokrotnie nagradzany za swoje filmy. Na koncie ma ponad sześćdziesiąt produkcji (filmowych i telewizyjnych).
Najnowsze filmy jego produkcji to "2012" Rolanda Emmericha, a także "The Messenger" z Benem Fosterem i Woodym Harrelsonem, "10.000 B.C", "Mów do mnie" ("Talk to Me") z Donem Cheadle'em, "Blef" ("The Hoax") Lasse Hallstroma, "Malowany welon" ("The Painted Veil") z Edwardem Hortonem i Naomi Watts.
Gordon jest producentem wielkiego przeboju stacji ABC - serialu "Chirurdzy" ("Grey's Anatomy"), a także "Prywatnej praktyki" ("Private Practice") - spin offu "Chirurgów", "Poślubionych armii" ("Army Wives") i "Żniwiarza" ("Reaper") stacji CW.
Na swoim koncie ma nominację do Oscara i nagrody BAFTA, otrzymał Złoty Glob za "Szeregowca Ryana" ("Saving Private Ryan") Stevena Spielberga. Producers Guild of America wręczyło mu także statuetkę dla producenta roku.
Gordon angażuje się w różne projekty. Wyprodukował "Casanovę" z Heathem Lederem, ale także "Pojutrze" ("The Day After Tomorrow") Rolanda Emmericha, "Patriotę" ("The Patriot"), "Paulie-gadającego ptaka" ("Paulie"), które zdobyło nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu dla dzieci, "Tajną broń" ("Broken Arrow") z Johnem Travoltą oraz "Speed-niebezpieczną prędkość" ("Speed") z Keanu Reevesem i Sandrą Bullock.
Był producentem wykonawczym takich filmów, jak "Serce nie sługa" ("Prime") z Meryl Streep i Umą Thurman, "Kumple na zabój" ("The Matador") z Pierce'em Brosnanem, "Prosty plan" ("Simple Plan") Sama Raimiego, "Szakal" ("The Jackal") z Richardem Gere'em, Bruce'em Willisem i Sidneyem Poitierem. Na swoim koncie ma również dofinansowanie "Lary Croft: Tomb Raidera" z Angeliną Jolie, "Cudownych chłopców" ("Wonder Boys") Curtisa Hansona, "Człowieka z księżyca" ("Man on the Moon") z Jimem Carreyem, czy "Barw kampanii" ("Primary Colors") z Johnem Travoltą.
Gordon wyprodukował także ponad dwanaście filmów telewizyjnych - między innymi "Warm Springs" z Kennethem Branaghiem (film otrzymał szesnaście nominacji do nagrody Emmy), "Pancho Villa we własnej osobie" ("And Starring Pancho Villa as Himself") Bruce'a Beresforda (dziewięć nominacji do nagrody Emmy), czy "The War Between the Classes" (laureat Emmy za najlepszy program dziecięcy). Wyreżyserował i wyprodukował także nagrodzonego Emmy "Children Remember the Holocaust."
Gordon wziął się za produkcję przy okazji wystawiania off-Broadwayowskiego "The Buddy System" w Circle In the Square. Należy do rady Producers Guild of America i Virginia Film Festival. Ukończył nowojorski University Film School.
JOSH McLAUGHLIN (produkcja) jest wice-przewodniczącym i współzałożycielem The Mark Gordon Company. Wyprodukował między innymi "Mów do mnie" ("Talk to Me") według scenariusza i w reżyserii Kasi Lemmons.
Obecnie pracuje nad nową wersją "Robin Hooda" według scenariusza Cormaca i Marianne Wibberley, a także remake'em filmu "Don't Look Now" - thrillera o parze, która po śmierci córki jedzie do Wenecji, gdzie wyczuwa obecność zmarłego dziecka. Trwają także prace nad "Finn At the Blue Line" - komedii romantycznej według scenariusza Dana Futtermana i Amy Epstein. Reżyserią zajmie się Lasse Hallstrom, a główną rolę ma zagrać Sarah Jessica Parker. Joe Carnahan nakręci "Killing Pablo" na podstawie swojego scenariusza - opowieść o Pablo Escobarze, kolumbijskim przywódcy kartelu narkotykowego. Trwają także prace nad "Horton Bliss" Anastasii Trainy - historii rodzeństwa, które po śmierci ojca ucieka w wyimaginowany świat. Główną rolę zagra Ashton Kutcher.
McLaughlin zaczynał od pracy w The Gersh Agebcy i The Mutual Film Company. W 1994 roku ukończył James Madison University.
MICHAEL LAKE (produkcja) przewodniczy WWE Studios. Angażuje się w różne projekty, w których lansuje gwiazdy World Wrestling Entertainment - między innymi w produkcje telewizyjne powstające przy współpracy WWE i należących do niej sportowców.
Od lat zajmuje się produkcją. Na koncie ma między innymi "Potępionego" ("The Condemned") ze Stone Coldem Steve'em Austinem. Zanim zaczął pracę w WWE Studios był wice przewodniczącym Village Roadshow Pictures Entertainment Inc, w którym wyprodukował ponad czterdzieści pięć filmów - między innymi trylogię "Matrix", "Miss Agent" ("Miss Congeniality"), "Ocean's Eleven", czy "Charliego i fabrykę czekolady" ("Charlie and the Chocolate Faktory").
Lake zasiada w Advisory Board of the Association of Film Commissioners International.
BECKI CROSS TRUJILLO (kierownictwo produkcji) ma na koncie dobrze przyjętego przez krytykę "Świadka bez pamięci" ("The Lookout"") Scotta Franka z Josephem Gordonem-Levittem i Jeffem Danielsem w rolach głównych. Wyprodukowała także "Stay Alive" według scenariusza i w reżyserii Williama Brenta Bella; "Dzięki tobie, Winn-Dixie" ("Because of Winn-Dixie") Wayne'a Wanga i "Daredevila" z Benem Affleckiem, Jennifer Garner i Colinem Farrellem (była współproducentką.) Pracowała w Orion Pictures, Tri-Star Pictures i Twentieth Century Fox.
DAVID BOYD (zdjęcia) został nominowany do ASC Award za pracę nad serialem "Deadwood". Na koncie ma takie filmy, jak "Kit Kittredge: An American Girl", "Two Soldiers", czy "A Question of Loyalty" oraz seriale - "Firefly", "Bez śladu" ("Without a Trace"), czy "Zbrodnie Nowego Jorku" ("Big Apple").
NICHOLAS LUNDY (scenografia) był trzykrotnie nominowany do Art Directors Guild Award - za "American Gangster", "Infiltrację" ("The Departed") i "Amistad". Pracował przy takich filmach, jak "Droga do szczęścia" ("Revolutionary Road"), "Ghost Town", "Mów mi Dave" ("Mów mi Dave"), "Pieśniarz" ("El Cantatnte"), "Dark Water - fatum" ("Dark Water"), czy "Kinsey". Na koncie ma także "Donniego Brasco", "I.Q" i "Burzę lodową" ("The Ice Storm").
BRIAN BERDAN (montaż) na koncie ma takie filmy, jak "Urodzeni mordercy" ("Natural Born Killers"), "Nixon", "Znaki dymne" ("Smoke Signals"), "Przepowiednia" ("The Mothman Prophecies"), "Wielki skok" ("The Big Bounce"), "Adrenalina" ("Crank"), czy "Ślady zbrodni" ("Cleaner"). Odpowiada także za zdjęcia do filmu "Zaginiony w Indiach" ("Outsourced").
TREVOR RABIN (muzyka) na koncie ma muzykę do takich filmów, jak "Armagedon", "60 sekund' ("Gone in Sixty Seconds"), "Wróg publiczny"("Enemy of the State"), "Siostrzyczki" ("The Banger Sisters"), "Skarb narodów" ("National Treasure"), czy " "Skarb narodów: Księga Tajemnic" ("National Treasure: Book of Secrets").
Należy do kompozytorów, którzy czerpią z muzyki rockowej. Należał do grupy YES - był gitarzystą i autorem większości utworów z płyty "90125". Napisał też utwory z albumu "Big Generator", który sprzedał się w ponad dwóch milionach egzemplarzy. Jest nie tylko współ-autorem piosenek - to multiinstrumentalista (choć nie gra na perkusji).
Urodził się w Johannesburgu. Studiował grę na pianinie i kompozytorstwo. Razem ze swoim pierwszym zespołem nagrał piosenkę wyrażającą sprzeciw wobec apartheidowi. Cała jego rodzina była zaangażowana w walkę z dyskryminacją; jego wujem jest znany adwokat Sidney Kentrigdge. Trevor założył zespół Rabbit, który został najsłynniejszym zespołem rockowym RPA.
Rabin jest twórcą muzyki do filmu "Droga do sławy" ("Glory Road"), nad którą pracował z Alicią Keys; do komedii "Kangur Jack" ("Kangaroo Jack"). Do "Armagedonu" skomponował wzniosłą muzykę, a do "Wroga publicznego" niepokojącą i elektroniczną. Do filmu "Słoniątko" ("Whispers: An Elephant's Tale") stworzył muzykę bazującą na etnicznych, afrykańskich brzmieniach - wykorzystał między innymi bębny.
Najnowsze filmy, w których można usłyszeć muzykę Trevora, to "Dorwać Smarta" ("Get Smart"), "Hot Rod", czy "Węże w samolocie" ("Snakes on a Plane").
JILL NEWELL (kostiumy) zaprojektowała ostatnio kostiumy do filmu "Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans" z Nicolasem Cage'em. Na koncie ma takie produkcje, jak "Hamlet 2", "Carriers", "Nieudacznik" ("The Baxter"), czy "Zachować twarz" ("Saving Face".) Projektowała też kostiumy do serialu "Everwood".