Reklama

"101 Reykjavik": TWÓRCY

Baltasar Kormakur

To postać niezwykle popularna w Islandii, jeden z najlepszych i najbardziej znanych aktorów młodszego pokolenia. Zdobył też pewną renomę jako reżyser teatralny i dyrektor teatru. Baltasar wyreżyserował szereg sztuk, zarówno w Islandii jak i za granicą, od musicali takich jak "Hair" czy "Rocky Horror" aż po klasykę: "Hamleta" i "Jaka szkoda, że jest nierządnicą". "Hair" był jego debiutem reżyserskim, który okazał się najbardziej popularnym spektaklem wszechczasów w Islandii. Dyskontując sukces wraz z dwoma przyjaciółmi założył teatr Loftkastalinn i tam inscenizował sztuki. Reżyserował także w Teatrze Narodowym w Reykjaviku. "101 Reykjavik" to jego filmowy debiut reżyserski.

Reklama

Muzyka

Autorami oprawy muzycznej do filmu są Damon Albarn i Einar Örn Benediktsson i mimo, iż znają się od lat po raz pierwszy razem pracowali współtworząc ścieżkę dźwiękową przy filmie101 Reykjavik. Prace aranżacyjne i nagrania odbywały się zarówno w Reykjaviku jak i Londynie. Wypada także wspomnieć, iż muzycy odświeżyli stary kawałek Kinksów "Lola" aranżując go w sposób dość szczególny.

Damon Albarn jest równie dobrze znany melomanom w Islandii jak i na międzynarodowej scenie muzycznej. Jest on wokalistą i liderem brytyjskiej grupy Blur, która ma w dorobku sześć płyt wypełnionych po brzegi klasyką popu. Już wcześniej komponował dla filmu. Jego utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej "Trainspotting". Wspólnie z Michaelem Nymanem ("The Piano" i "Gattaca") skomponował także muzykę do "Ravenous".

Einar Örn w młodości był gwiazdą punkrocka, lecz rozgłos zyskał dopiero kiedy wraz z Björk i kilkorgiem przyjaciół założył Sugarcubes. W ostatnich latach zajmował się multimediami współpracując jednocześnie z nagrodzonym Felixem kompozytorem Hilmarem Örnem Hilmarssonem ("Dzieci natury").

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: 101 Reykjavik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy