Reklama

Wstrząsające i intymne! Te filmy zobaczymy na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Zdobyły najważniejsze laury na dwóch prestiżowych festiwalach filmowych, a już na przełomie maja i czerwca zostaną zaprezentowane w międzynarodowym konkursie dokumentalnym Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Mocne, odważne, poruszające, a przede wszystkim bardzo osobiste, bo z kamerą wymierzoną na siebie i najbliższych.

Zdobyły najważniejsze laury na dwóch prestiżowych festiwalach filmowych, a już na przełomie maja i czerwca zostaną zaprezentowane w międzynarodowym konkursie dokumentalnym Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Mocne, odważne, poruszające, a przede wszystkim bardzo osobiste, bo z kamerą wymierzoną na siebie i najbliższych.
Scena z filmu "Monogamia" /@ Ohad Milstein /materiały prasowe

"Filmy uhonorowane na tak ważnych świętach kina stanowią nie lada gratkę dla widzów. Jesteśmy bardzo dumni, że pośród naszych odkryć znajdą się tytuły odkryte wcześniej przez naszych kolegów z renomowanych festiwali i nagrodzone przez wybitnych filmowców" - komentuje dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat.

Trzy tytuły, które zdążyły zachwycić publiczność i jury najważniejszych festiwali filmowych. Dający nadzieję dokument ‘“Życie jest piękne"/“Life is Beautiful" Mohameda Jabaly opuścił festiwal IDFA z nagrodą dla reżysera, wstrząsający film “1498" autorstwa Shoghakat Vardanyan wyjechał z Amsterdamu z główną nagrodą. Z kolei bardzo intymna “Monogamia" Ohada Milsteina oczarowała krytyków na festiwalu w Locarno. Zupełnie różne historie, wszystkie łączy osobista perspektywa, z obiektywem skierowanym na siebie i najbliższe otoczenie.

Reklama

Z Amsterdamu do Krakowa

Amsterdamskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA nie trzeba przedstawiać miłośnikom gatunku i pasjonatom kina. Tym razem do Krakowa zostały zaproszone aż dwa tamtejsze zwycięskie dokumenty. Zarówno “Życie jest piękne", jak i “1498" zostaną w Polsce pokazane premierowo.

Bohaterem filmu "Życie jest piękne" jest młody palestyński reżyser Mohamed Jably, który zostaje zaproszony do Norwegii na festiwal filmowy. Z zaplanowanego miesięcznego pobytu w Tromsø robi się siedem lat niespodziewanej emigracji. Odizolowany od swoich bliskich żyjących w odciętej od świata Gazie, próbuje odnaleźć się w nowej, zbiurokratyzowanej rzeczywistości mroźnego, europejskiego kraju. Z pomocą przychodzą nowo poznani przyjaciele, środowisko filmowe, lokalna społeczność oraz kamera i telefon, którymi młody reżyser dokumentuje swoje potyczki z norweskim systemem, a także łączy się z rodziną.

Telefon, który nie dzwoni, zyskuje w “1498" nową funkcję. Staje się kamerą rejestrującą codzienność rodziny pozbawionej wiadomości o ukochanym dziecku. 21-letni brat reżyserki zginął na linii frontu podczas konfliktu zbrojnego w Górach Karabach. Rodzina próbuje dociec tego co się stało, odwiedzają wojskowych i tereny, które mogłyby naprowadzić na jakiś ślad. Nadzieja miesza się ze zwątpieniem, oczekiwanie na powrót zaginionego z próbą pogodzenia z jego odejściem. Shoghakat Vardanyan przez dwa lata portretuje siebie i bliskich w bardzo intymnych sytuacjach, gdy zasypiają, modlą się czy wzruszają, robi to aż do porażającego i przejmująco wyciszonego finału.

"Monogamia": Hit festiwalu w Locarno w Krakowie

Z jednego z najstarszych tego typu wydarzeń na świecie, czyli Festiwalu Filmowego w Locarno, do Krakowa premierowo zaproszono zwycięzcę prestiżowego Tygodnia Krytyki.

“Monogamia" Ohada Milsteina to tocząca się dwutorowo opowieść o dwóch parach znajdujących się w różnych momentach życia. Na pierwszym planie małżeństwo z ponad 50-letnim stażem i poważnym problemem zakupoholizmu żony, na drugim młodszy związek, który chce otworzyć się na nowe doświadczenia seksualne. To oddalający się od siebie rodzice reżysera i on sam, poszukujący ze swoją partnerką innych form zbliżenia. Dokument jako (auto)terapia, która ma pomóc ojcu i matce odbudować małżeństwo, a jednocześnie zapis rozważań i wątpliwości reżysera, dotyczących tytułowej monogamii w obliczu jego prywatnego, nowego doświadczenia.

W międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych o Złoty i Srebrne Rogi ubiegać się będzie 12 najnowszych filmów z całego świata. O wszystkim zadecyduje zespół selekcyjny pod wodzą dyrektora Festiwalu Krzysztofa Gierata i kuratorki sekcji dokumentalnej Anity Piotrowskiej. 

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do  Europejskiej Nagrody filmowej w tych samych kategoriach.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się od 26 maja do 2 czerwca 2024 w kinach oraz na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024.

 

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Krakowski Festiwal Filmowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama