Reklama

Millennium Docs Against Gravity: Jak młodzi twórcy przełamują tabu?

Każdego roku reżyserzy i reżyserki dokumentujący rzeczywistość interesują się szczególnie określonymi tematami i zagadnieniami. Programerzy Millennium Docs Against Gravity, obserwując zmieniające się trendy, przygotowują na ich podstawie sekcje specjalne. Podczas jubileuszowego 20. MDAG w programie szczególne miejsce zajmą tytuły poświęcone różnym aspektom pracy oraz życia osób LGBTQ+.

Odważne filmy


Sekcja poświęcona filmów i pracy dla osób powyżej 18 roku życia przedstawi bliżej dwie rewolucje. Pierwsza, trwająca w latach 70., zmieniła społeczne podejście do zbliżeń. W tym czasie Chelly Wilson, królowa nowojorskich kin, rozkręcała swój olbrzymi biznes. Chelly była postacią jedyną w swoim rodzaju. Mimo wielkiego majątku, jakiego dorobiła się, posiadając kilka erotycznych przybytków od końca lat 60. do połowy 80., nie wyprowadziła się ze swojego mieszkania nad gejowskim kinem Adonis Theatre, które prowadziła. W jednym kącie jej mieszkania leżały torby z pieniędzmi, zaś na środku, w otoczeniu przeszłych i przyszłych kochanek, przyjaciół, ale też rodziny i wnucząt, leżała prawdziwa królowa Deuce (tak nazywa się potocznie okolice Times Square). W historii Chelly - Greczynki, która uciekła z Europy przed wybuchem wojny, odbijają się najważniejsze przemiany drugiej połowy XX wieku  - wzrost znaczenia myśli feministycznej, kontrkultura oraz początek ruchu na rzecz praw osób LGBTQ+. 

Reklama

Druga rewolucja dotyczy zachodzących na naszych oczach zmian w branży dla dorosłych i kanałów dystrybucji takich filmów. Andrea i Nico zarabiają fortunę, tworząc filmy intymne jako Youngcouple9598. Jak narodził się pomysł, żeby wejść do takiej branży? Nico szukał sposobu, jak szybko zarobić i... znalazł  propozycję w wyszukiwarce Google. Postanowił namówić do tego swoją dziewczynę Andreę, która zaufała mu i podporządkowała życie wspólnemu celowi. Obecnie mieszkają w willi na Cyprze, głównie ze względu na podatki. Podczas gdy Nico jest bardzo zadowolony z życia, jakie prowadzą i koncentruje się na rozwijaniu biznesu, Andreea nie zawsze wydaje się przekonana do niektórych  pomysłów i pogoni za pieniędzmi. 

Podczas gdy w historii influencerów możemy zaobserwować rosnącą popularność odważnych filmów tworzonych przez samych twórców, bez udziału studiów filmowych, w rewolucji Patricka Muroniego poznajemy kolektyw tworzący alternatywną branżę dla dorosłych. Mainstream wydaj się odporny na społeczne zmiany i wciąż reprodukuje stereotypowe spojrzenie na ciało. Wyzwanie takiemu pokazywaniu rzuca grupa młodych kobiet z Lozanny. Postanawiają założyć kolektyw tworzący inkluzywne wideo, prezentujące nową wizję pożądania. Tworzą swoje filmy pomiędzy pracą, na uczelni albo w sklepie z serami, w pełni eksplorując całe spektrum fantazji i testując granice własnej otwartości na odbieranie oraz dawanie przyjemności. Czy to początek prawdziwej rewolucji, która może doprowadzić do realnych przemian w branży filmów dla dorosłych?

We’re Here, We’re Queer

Sekcja We’re Here, We’re Queer pozwala spojrzeć na życie osób LGBTQ+ w różnych miejscach świata. W "Anhell69" Theo Montoya pokazuje miasto żyjące wciąż w cieniu słynnej przeszłości, pełne przemocy nadchodzącej z różnych stron - zorganizowanej przestępczości, brutalnej policji czy fanatyków religijnych. W tym świecie grupa queerowych, młodych artystów stara się rzucić wyzwanie rzeczywistości, szukając dla siebie bezpiecznej przestrzeni. Tylko czy taka przestrzeń może zaistnieć w podobnych warunkach? Ich życie istnieje tylko tu i teraz, podczas gdy ludzie wokół nieustannie przedawkowują narkotyki, popełniają samobójstwa lub są zabijani. Oni starają się być razem, eksperymentować z płcią, swój bunt wyrażając nieustannym podkreślaniem własnego statusu społecznych "wyrzutków". 

Historię emancypacji osób trans przedstawia z kolei w filmie "Casa Susanna" Sébastien Lifshitz. W latach 50. i 60. XX wieku prawo w Stanach Zjednoczonych było skrajnie transfobiczne, a wszystkie osoby, których strój lub sposób ekspresji nie mieścił się w binarnym podziale na to, co męskie i kobiece, były traktowane przez policję jak przestępcy_czynie. Gdzie w takim świecie można było znaleźć schronienie? Obecnie 80-letnie transkobiety Diane i Kate wracają pamięcią do miejsca, które na cześć swojej założycielki nosiło nazwę Casa Susanna. Mała, drewniana chatka pośrodku niczego, w połowie zeszłego stulecia stała się dla grupy cross-dresserów i osób trans przystanią, w której mogły spełnić swoje największe marzenie - być sobą. W tym miejscu wszyscy mogli uwolnić  twórczy potencjał i dać popis wyobraźni, zapominając przez chwilę o wrogości, z jaką musieli mierzyć się na co dzień. To w takich miejscach, jak Casa Susanna rozpoczęła się historia oporu i kumulowała się energia buntu, która dała o sobie znać na przełomie lat 60. i 70. XX wieku podczas słynnych wydarzeń po policyjnym nalocie na Stonewall Inn. To społeczność osób trans stała na czele ruchu, który w XXI wieku w wielu miejscach świata zasadniczo zmienił pozycję i prawa osób LGBT+.

Piękną historią queerowej miłością są "Ukochane" (Sweetling) Evy van Barneveld. Hetty i Jeanne przeżyły razem wiele wspaniałych lat. Niestety 91-letnia Jeanne zaczyna chorować na demencję, co stawia 76-letnią Hetty w nowej roli opiekunki miłości swojego życia. Chociaż obie mają niesamowite poczucie humoru i starają się cieszyć każdą wspólną chwilą, nadchodzi moment decyzji, czy nie potrzebują pomocy z zewnątrz. Czy do ich wspólnego, pełnego spokoju i ciepła świata, powinien wkroczyć ktoś jeszcze, żeby profesjonalnie zająć się Jeanne?  Mimo ogromnej zażyłości, między kobietami zaczynają się tarcia, spowodowane coraz bardziej utrudnionym kontaktem. Hetty musi częściowo zacząć decydować w imieniu Jeanne, jak zmieni się ich codzienność. Pocieszenie znajduje we wspomnieniach wspólnych podróży i szczęśliwych momentów, których było dużo w ich wspólnej przeszłości. Film nie jest jednak ponurą wizją odchodzenia, ale pochwałą dla prawdziwej miłości, nie zważającej na płeć czy orientację.

Jubileuszowa 20. edycja MDAG odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online - od 23 maja do 4 czerwca .

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Millennium Docs Against Gravity
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy