Morgan Freeman oskarżony o molestowanie seksualne
Osiem kobiet oskarżyło aktora Morgana Freemana o molestowanie lub niewłaściwe zachowanie - informuje telewizja CNN. Kolejne osoby potwierdziły, że były świadkami nieprzyzwoitych wybryków aktora.
Jedna z kobiet wyznała, że podczas pracy nad filmem "W starym, dobrym stylu", Freeman głośno komentował jej figurę i ciągle próbował ją dotykać, nie pytając jej o zdanie. Wielokrotnie próbował też podnieść jej spódnicę, "by zobaczyć, czy ma bieliznę".
80-letni aktor miał także sobie pozwalać na takie zachowania nie tylko na planie filmowym, ale też w biurze swojej firmy producenckiej Revelations Entertainment.
Komentował nasz wygląd, nasze ciała - opowiada jedna z poszkodowanych. "Wiedzieliśmy, że jak będzie w pobliżu, to żadna nie może mieć bluzki podkreślającej piersi, ani niczego obcisłego" - dodaje. Żadna z kobiet nie zgłaszała tego wcześniej, gdyż wszystkie obawiały się o swoją pracę.
Jedna ze współpracownic Freemana wspomina, że kiedy go poznała, aktor obejrzał ją, po czym zapytał: Jak podchodzisz do sprawy molestowania seksualnego?
Inni współpracownicy opowiadają, że Freeman często zachowywał się jak "obrzydliwy wujek". "Raz widziałem, jak podszedł do stażystki i zaczął ją masować. Cała się zaczerwieniła i próbowała się wyswobodzić" - opowiada.
CNN zauważa także, że podczas śledztwa dziennikarze zwrócili się do dziesiątek osób, które pracowały z Freemanem. Niektórzy z nich nie zaobserwowali żadnego niewłaściwego zachowania ze strony aktora.
Aktor w odpowiedzi na te oskarżenia wystosował przeprosiny. "Każdy, kto mnie zna lub ze mną pracował, wie, że nie jestem kimś, kto chce kogoś obrazić lub sprawić, że ktoś poczuje się niekomfortowo" - napisał Freeman w oświadczeniu przesłanym do magazynu "Variety". "Przepraszam każdego, kto poczuł przez mnie dyskomfort - nie było to nigdy moim celem" - podkreślił.
Jesienią 2017 roku "The New York Times" i "The New Yorker" opublikowały artykuły dotyczące producenta Harveya Weinsteina, który molestował i gwałcił aktorki oraz inne współpracownice.
Oskarżenia przeciwko Weinsteinowi były okazją do zorganizowania na szeroką skalę publicznej kampanii przeciwko oprawcom seksualnym. Amerykańskie media opisywały nieodpowiednie zachowanie innych znanych aktorów, reżyserów, dziennikarzy.