13. LGBT+ Film Festival: W programie aż 68 filmów
Podczas 13. edycji LGBT+ Film Festival widzowie będą mogli obejrzeć aż 68 filmów. Wiele projekcji będzie jedynymi okazjami do obejrzenia produkcji w polskim kinie. Impreza rozpocznie się już 22 kwietnia.
"Wraz z 13. edycją LGBT+ Film Festival powraca w wiosennej odsłonie, znanej z przedpandemicznej rzeczywistości. Pozostajemy przy formule hybrydowej, która pozwoli widzkom i widzom cieszyć się największym w Polsce świętem filmu queerowego, zarówno w sali kinowej, jak i w domowym zaciszul" - mówi programerka Anna Flagmańska.
"W repertuarze znalazły się polskie premiery tytułów pokazywanych na czołowych międzynarodowych festiwalach, jak również produkcje debiutujące dopiero na dużym ekranie. Obok pełnometrażowych fabuł i dokumentów, opowiadających o doświadczeniu nienormatywności z perspektywy bohaterek i bohaterów, reprezentujących szeroki wachlarz tożsamości, zaprezentujemy rekordową liczbę krótkich metraży podzielonych na bloki poświęcone lesbijkom, gejom, osobom transpłciowym i niebinarnym. Po raz pierwszy dołączy do nich osobny zestaw szortów animowanych" - dodaje.
Silnie dotąd reprezentowane w programie festiwalu kino gejowskie ustępuje w tym roku miejsca produkcjom poświęconym kobietom.
"Oprócz znakomitych lesbijskich krótkich metraży, premierowo zobaczyć będzie można filmy nagrodzone przez publiczność festiwalu Sundance: 'Girl Picture', tytuł wyjątkowy tym bardziej, że poprzez historie trzech bohaterek, eksplorujący zarówno doświadczenie budowania homoseksualnego związku, jak i odnajdywania się na spektrum aseksualności, oraz wyróżniający się dojrzałym spojrzeniem na poliamorię 'Ma Belle, My Beauty'" - dodaje Flagmańska.
W sekcji dokumentalnej widzowie obejrzą m.in. filmy "Rebel Dykes", "Sediments" i "Kekre". Szczegółowy program można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu.
Tegoroczny repertuar kina gejowskiego postrzegać można z kolei jako próbę odczarowania mitów na jego temat. Na festiwalu zostanie pokazany m.in. canneński "Softie", przyjmujący perspektywę dziesięcioletniego chłopca zakochanego w nauczycielu francuskiego.
Festiwal otworzy brazylijski kandydat do Oscara, a zarazem pretendent do weneckiego Lwa Queer - "Private Desert", badający granice między miłością a osobistą wolnością. Galę zamknięcia uświetni natomiast pokazywany na festiwalu w Toronto "Wildhood" - ujęta w ramy filmu drogi i coming-of-age opowieść o nastolatku, który oswaja się ze swoją orientacją seksualną, poznając jednocześnie prawdę o swoich rdzennych korzeniach.
LGBT+ Film Festival to ważne wydarzenie na kulturalnej mapie Polski. Jest największym świętem kina LGBT+ w Europie Środkowo-Wschodniej. 13. edycja festiwalu pokaże w sumie 68 filmów w sekcji fabularnej, dokumentalnej oraz blokach krótkich metraży. Organizatorzy zapraszają też na wydarzenia towarzyszące: koncert, konferencję oraz liczne spotkania twórców i ekspertów z publicznością.
13. LGBT+ Film Festival odbędzie się w dniach 22-29 kwietnia, w ośmiu polskich miastach: Warszawie, Krakowie (9-15 maja), Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Koninie, a następnie online na platformie mojeekino.pl. Na edycję warszawską organizatorzy zapraszają do nowego miejsca na kulturalnej mapie stolicy: sal KinoGramu w Fabryce Norblina.