Najlepsze filmy dla młodych widzów! Kto ma szansę na nagrodę Złote Lwiątka?
Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dzieci zajmują bardzo ważne miejsce. To z myślą o nich już od 20 lat przygotowywana jest sekcja Gdynia Dzieciom, a od 2022 roku przyznawana jest nagroda Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka. Kto w tym roku ma szansę na to wyróżnienie?
Od lat częścią Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych jest sekcja Gdynia Dzieciom, w której pokazywane są produkcje dla młodych widzów. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich co roku w programie sekcji znajdują się wyjątkowe propozycje filmów dla dzieci i młodzieży. W tym roku sekcja, wchodząca w skład projektu Polskie Kino Młodego Widza, obchodzi swoje 20-lecie.
Od trzech lat najlepszy film pokazywany w sekcji Gdynia Dzieciom otrzymuje nagrodę Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka. Oto filmy nominowane w tym roku do tej nagrody:
"Smok Diplodok", reż. Wojtek Wawszczyk
"Za duży na bajki 2", reż. Kristoffer Rus
"Basia. Jestem w sam raz", reż. Marcin Wasilewski
"Dziewczyńskie historie", reż. Aga Borzym
"Akademia Pana Kleksa", reż. Maciej Kawulski.
Partnerem nagrody Złote Lwiątka jest KGHM Polska Miedź. Dzięki udzielonemu wsparciu filmy z tej sekcji widzowie festiwalu obejrzą za symboliczną złotówkę.
O tym, kto zdobędzie nagrodę dowiemy się podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureat wyłoniony zostanie głosami publiczności, a nagroda zostanie wręczona na Młodej Gali 27 września.
"Za nami dwie dekady sekcji Gdynia Dzieciom i uważnej, konsekwentnej pracy przybliżającej młodym widzom polskie kino oraz wspierającej twórców filmów dla dzieci. (...) Gdynia Dzieciom stała się elementem programu, bez którego trudno wręcz sobie wyobrazić nasz festiwal. Dwudziestolecie tej sekcji świętujemy w momencie, kiedy polskie kino dla młodego widza przeżywa bardzo dobry okres. I to jest najlepszy prezent dla nas wszystkich z okazji tego jubileuszu" - komentuje dyrektorka artystyczna FPFF Joanna Łapińska.
"Dwadzieścia lat temu, kiedy Stowarzyszenie Filmowców Polskich zainicjowało program Polskie Kino Młodego Widza, mieliśmy marzenie - marzenie, aby młodzi widzowie w Polsce mogli nie tylko oglądać, ale i aktywnie uczestniczyć w świecie filmu, aby kino stało się integralną częścią ich życia i rozwoju. Dziś, z pełnym przekonaniem, mogę powiedzieć, że to marzenie spełniło się w sposób, który przerósł nasze najśmielsze oczekiwania" - mówi Grzegorz Łoszewski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
"Gdynia Dzieciom jest głównym wydarzeniem w kalendarzu Polskiego Kina Młodego Widza. Uczestnicy jej pierwszych edycji nie tylko stali się wytrawnymi kinomanami, ale także wielu z nich zdecydowało się związać z przemysłem filmowym swoje życie zawodowe. Cieszę się, że polskie kino adresowane do widowni familijnej, rok po roku odbudowuje swoją pozycję" - dodaje Łoszewski.
Przypominamy, że trwa Plebiscyt Diamentowe Lwiątka, w którym zostanie wybrany najlepszy film dla młodych widzów, który wyświetlany był na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni na przestrzeni lat.
W pierwszym etapie wzięło udział 50 filmów. W trwającym obecnie drugim etapie jest 20 filmów, które zyskały najwięcej głosów. Z tej dwudziestki wybrane zostaną trzy najlepsze tytuły, z których w trzecim etapie wyłoniony zostanie laureat. Zwycięzcą plebiscytu zostanie ten film, który uzyskał największą liczbę głosów w trzecim etapie - otrzyma on statuetkę "Diamentowe Lwiątka" oraz tytuł "Najlepszy polski film dla dzieci i młodzieży".
Drugi etap głosowania zakończy się 2 września. Weź udział w głosowaniu!