Gdynia 2014: Wystawa plakatów do filmów Wajdy
Wystawę "Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym", którą przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi będzie można od poniedziałku 15 września zobaczyć w Muzeum Miasta Gdyni w ramach odbywającego się w tym mieście festiwalu filmowego.
Ekspozycja jest próbą przedstawienia dorobku artystycznego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Powstała ona z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera, którym był film "Pokolenie".
Twórczość Wajdy zostanie ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu ostatnich 60 lat.
Łódzka placówka od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością˙reżysera. "Jesteśmy w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do jego filmów. Udało nam się dotąd zgromadzić kolekcję plakatów filmowych liczącą blisko 430 obiektów" - powiedziała kurator wystawy Krystyna Zamysłowska.
Wiele z tych prac to egzemplarze unikatowe, drukowane m.in. w bardzo niskich nakładach pochodzące m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji. Ich autorami byli artyści graficy polscy i zagraniczni, niektóre z nich są anonimowe.
Na wystawie będzie można oglądać prace: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy - twórców polskiej szkoły plakatu, tworzących również wersje obcojęzyczne swoich plakatów do filmów Wajdy. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się również prace Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego, Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka, Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo.
Prezentowane będą też prace zagranicznych twórców m.in. Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera, Erharda Gruttera.
Wystawa w Gdyni prezentowana będzie do 5 października. Później będzie ją można zobaczyć w Muzeum Plakatu w Wilanowie, a następnie w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Andrzej Wajda urodził się w marcu 1926 roku w Suwałkach. W wieku 20 lat rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po trzech latach zrezygnował jednak z malarstwa i wybrał film - podjął studia w łódzkiej Wyższej Szkole Filmowej. Jako reżyser debiutował w 1954 roku obrazem "Pokolenie". W ciągu następnych pięćdziesięciu lat wyreżyserował filmy które przyniosły mu uznanie na całym świecie - m.in. "Kanał", "Popiół i diament", "Ziemia Obiecana", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Laureat m.in. Złotej Palmy, Złotego Niedźwiedzia oraz Oscara za całokształt twórczości.
39 Festiwal Filmowy w Gdyni rozpocznie się 15 września i potrwa sześć dni. To najważniejsza w Polsce doroczna impreza poświęcona rodzimej kinematografii. Jego organizatorami są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Urząd Miasta Gdyni i samorząd województwa pomorskiego. Współorganizatorami są Telewizja Polska i HBO Polska.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!