Złoto pustyni

Złoto pustyni
Tytuł oryginału
Three Kings
Reżyser
David O. Russell
Gatunek
sensacyjny
Obsada
George Clooney, Ice Cube, Mark Wahlberg więcej
Produkcja
USA (1999)
Premiery
Kino 26 maja 2000, DVD 9 kwietnia 2004
Dystrybucja
Kino - Warner Bros., DVD - Warner Home Video
Czas trwania
115 min
Wersje
2D
3,1
Oceń
Głosy
28

O filmie

Grupa żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Iraku pod koniec wojny w Zatoce Perskiej zamierza ukraść złoto ukryte w pobliżu ich pustynnej bazy. Znajdują mapę, która ma ich zaprowadzić prosto do skarbu. Wyruszają w podróż, która okaże się źródłem nowych doświadczeń i wyzwoli w nich heroiczne postawy. Wraz z kolejnymi wypadkami, jakich doświadczają na swojej drodze, dowiadują się, jakimi mechanizmami naprawdę rządzi się polityka.
Marzec 1991, iracka pustynia. Oficer sił specjalnych Archie Gates (GEORGE CLOONEY), sierżant armii USA Troy Barlow (MARK WAHLBERG), zawodowy sierżant Chief Elgin (ICE CUBE) oraz szeregowiec Conrad Vig (SPIKE JONZE) spędzają bezczynnie kolejne tygodnie w obozowisku w Zatoce Perskiej,. Wojna, w której walka toczy się przeciwko bliżej nieokreślonemu wrogowi sprawia, że żołnierze są nie tylko znudzeni lecz przede wszystkim zdezorientowani. Kiedy nadchodzi oficjalna wiadomość o zakończeniu działań wojennych, wszyscy z radością myślą o szybkiej ewakuacji z terenów opustoszałego krajobrazu. Archie Gates przeszedł już wiele stopni w żołnierskiej karierze. Należy do Zielonych Beretów, miał wiele okazji dowieść swojego męstwa, odwagi i inteligencji w konfliktach rozgrywających się na wszystkich szerokościach i długościach geograficznych. Jednak te doświadczenia uczyniły z niego człowieka bardzo cynicznego, unikającego kontaktów z innymi oraz niezdolnego do wykonywania rozkazów oficjeli mniej wyszkolonych od niego. Nadszedł wreszcie czas, kiedy gotów jest opuścić armię. Jednak na myśl prowadzenia życia jako kolejny bezosobowy członek społeczeństwa nie jest całkowicie przekonany, że podejmuje właściwą decyzję. Troy Barlow to młody, zdolny i szczery mężczyzna, tęskni za swoją żoną i małą córeczką, które zostały w domu w Detroit. Jako żołnierz rezerwowy wierzy w misję, jaką ma do wypełnienia i jest przekonany, że wyjechał do Iraku, aby służyć ojczyźnie. Chief Elgin, w przerwach, gdy nie jest na służbie, pracuje jako bagażowy na lotnisku w Detroit. Jego życie prywatne nie oferuje mu wiele, podobnie jak życie zawodowe, jednak silna wiara w wartości chrześcijańskie oraz stoickie podporządkowanie obowiązkom zjednują mu szacunek innych. Conrad Vig to typowy narwaniec, który nie ukończył nawet szkoły średniej. Wojsko jest więc okazją do zrealizowania wszystkich przygodowych pomysłów, o jakich marzył będąc w domu; nie ma najmniejszego pojęcia o wydarzeniach, które sprowokowały konflikt w Iraku, a tym bardziej o konsekwencjach prowadzonych działań wojennych. Pokłady naiwności wymieszanej z podnieceniem, jakie nosi w sobie Vig są kombinacją wybuchową. W wystarczająco skomplikowane już życie żołnierzy wkraczają kamery telewizyjne, a w szczególności uparta korespondentka wojenna, Adriana Cruz (NORA DUNN), która za wszelką cenę stara się wyciągnąć od personelu informacje.
Kiedy Amerykanie przygotowują się do opuszczenia obozu i powrotu do domu, Troy, Chief i Conrad wchodzą w posiadanie mapy, która prawdopodobnie wskazuje miejsce, gdzie ukryte zostały sztaby kuwejckiego złota skradzione wcześniej przez armię iracką. Podczas, gdy w trójkę zastanawiają się jak dotrzeć do celu, Archie Gates dowiaduje się o mapie i przejmuje kontrolę nad sytuacją. Jak to mówi, “Saddam ukradł to szejkom; Nie mam najmniejszego problemu z wykradnięciem tego od Saddama… Łatwo zabrać jedna sztabkę złota …co wystarczy, abyśmy już nigdy nie musieli pracować – chyba że panowie rezerwiści czujecie pewien sentyment dla swojego zawodu.” Uzbrojeni w niewiele więcej niż wielkie nadzieje, w czwórkę wskakują do Humvee i wyruszają na prywatną wycieczkę. Mają w planach “wyjechać o wschodzie Słońca i wrócić przed lunchem. ” Los spłata figla narwanym poszukiwaczom złota. Ich krótka wyprawa na terytorium byłego wroga postawi ich twarzą w twarz ze zwyczajnymi Irakijczykami i skomplikowanymi okolicznościami życia w kraju, w którym po obu stronach barykad walczą ludzie tej samej narodowości.

Obsada

Wiadomości

  • "Złoto pustyni": CZOŁÓWKA

    Tytuł polski: "Złoto pustyni" Tytuł oryginalny: "Three Kings" Gatunek: film senscyjny Reżyseria: David O. Russel Scenariusz: David O. Russel...