W 1973 roku filmowcy Albert i David Maysles wkroczyli do niesamowitego świata rodziny Bouvier Beale - matki i córki będącej bliską rodziną Jacqueline Kennedy Onassis. Wraz z dwoma kobietami spędzili sześć tygodni w ich liczącej aż 28 pokoi zaniedbanej posiadłości Grey Gardens na Long Island, gdzie żyły praktycznie odcięte od świata. W tym czasie Albert i David Maysles filmowali ich codzienne życie tworząc szczery portret matki i córki połączonych toksycznym związkiem, z którego żadna z ich nie potrafi się uwolnić. Zrealizowany w ten sposób dokument "Grey Gardens", którego premiera odbyła się w 1975 roku, z nikomu praktycznie nieznanych wcześniej kobiet uczynił gwiazdy i postaci kultowe fascynujące opinię publiczną aż do dziś.
35 lat później reżyser i scenarzysta Michael Sucsy na podstawie dokumentu postanowił zrobić film fabularny. Jego obraz opowiada jednak nie tylko o 6 tygodniach roku 1973, ale obejmuje prawie 4 dekady i opowiada o najważniejszych wydarzeniach w życiu matki i córki: przybyciu na Long Island, rozpadzie małżeństwa Edith Ewing Bouvier Beale, udziale w filmie dokumentalnym oraz konsekwencjach tej decyzji.
Edith Ewing Bouvier Beale (Jessica Lange) i Edith Bouvier Beale (Drew Barrymore) mogły mieć wszystko. Pochodziły z szanowanej i bogatej rodziny, ich kuzynka była żoną uwielbianego przez naród prezydenta a później potężnego milionera, a je same wychowano tak by swobodnie czuły się na salonach w otoczeniu ludzi z wyższych sfer. One jednak uciekły z Nowego Jorku i zamieszkały w letnim domku w Grey Gardens na Long Island, gdzie spędziły prawie 40 lat mimo, że piękna niegdyś posiadłość z czasem zaczęła się rozpadać. Świat usłyszał o nich, kiedy media poinformowały o skandalicznych warunkach w jakich żyje rodzina byłej Pierwszej Damy - w brudzie, wśród robactwa, szczurów i bez bieżącej wody oraz prądu.
W rolach głównych w "Szarych ogrodach" wystąpiły dwie wybitne aktorki: zdobywczyni Złotego Globu Drew Barrymore oraz dwukrotna laureatka Oscara? Jessica Lange. Obok nich w obsadzie filmu znaleźli się: nominowana do nagrody Emmy Jeanne Tripplehorn ("Nagi instynkt"), zdobywca nagrody Emmy Ken Howard ("John Rambo"), Kenneth Welsh ("Fantastyczna czwórka 2: Narodziny Srebrnego Surfera") oraz Arye Gorss ("Sześć stóp pod ziemią").
"Szare ogrody" na podstawie własnego scenariusza napisanego wspólnie z Patricią Rozema wyreżyserował debiutant Michael Sucsy. - Jestem ciekawski i po obejrzeniu dokumentu Alberta i Davida Mayslesów chciałem dowiedzieć się więcej o rodzinie Bouvier Beale. W dokumencie wspominano o wielu osobach, które odegrały ważną rolę w życiu obu kobiet. Czułem, że jest tam większa historia do opowiedzenia oraz pytania, na które ja oraz widzowie, chcieliby poznać odpowiedzi - tłumaczy Michael Sucsy.
Prace nad filmem poprzedziły długie i wyczerpujące studia. Michael Sucsy spędził wiele miesięcy szukając informacji o rodzinie Bouvier Beale w internecie, bibliotekach, archiwach gazet oraz członkami rodziny i znajomymi obu kobiet. Udało mu się nawet uzyskać zgodę na przejrzenie prywatnych dzienników, wierszy, dokumentów i zdjęć Edith Bouvier Beale, które okazały się nieocenionym źródłem informacji oraz inspiracji. Na kilka miesięcy Sucsy przeprowadził się nawet do San Francisco, gdzie mógł pracować z ludźmi, którzy osobiście znali bohaterki planowanego przez niego filmu.
Obie odtwórczynie głównych ról: Jessica Lange i Drew Barrymore okazały się fankami dokumentalnego filmu "Grey Gardens" i z ochotą zgodziły się na udział w fabularnej produkcji opowiadającej o życiu rodziny Bouvier Beale . - Scenariusz Michaela mnie zachwycił. To był jeden z najlepszych tekstów jakie przeczytałam w życiu - wspomina Drew Barrymore.
Zdjęcia do "Szarych ogrodów" w większości powstały w Kanadzie i rozpoczęły się 22 października 2007 roku. Premiera filmu odbyła się 18 kwietnia 2009 roku na antenie telewizji HBO. Obraz został entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków, czego ukoronowaniem były przyznane mu liczne nagrody.
W 2009 roku "Szare ogrody" zdobył 17 nominacji do nagrody Emmy, a później 6 nagród Emmy, w tym dla najlepszej aktorki (Jessica Lange), dla najlepszego aktora drugoplanowego (Ken Howard) oraz najlepszego filmu telewizyjnego. W 2010 roku obraz otrzymał również dwa Złote Globy dla najlepszej aktorki w miniserialu lub filmie telewizyjnym (Drew Barrymore) dla najlepszego filmu i miniserialu.