Film odczytany jako metafora stosunków wewnętrznych ówczesnej partii komunistycznej, wywołał międzynarodowy skandal, zważywszy na udział sławnego producenta Carlo Pontiego. Czeskie władze próbowały skompromitować Miloąa Formana i nie dopuścić filmu do dystrybucji, ale prawa do tytułu wykupili Francuzi, otwierając tym samym Formanowi drogę na Zachód po upadku Praskiej Wiosny.
Całe miasteczko szykuje się na bal strażaka. W tym roku ma być to szczególna okazja, ponieważ wybrana w trakcie balu królowa piękności ma wręczyć nagrodę specjalną zasłużonemu, byłemu przewodniczącemu straży.
Motywem przewodnim filmu jest wszechobecna przeciętność, małostkowość i egoizm bohaterów. Kandydatki do tytułu królowej nie chcą występować na scenie, fanty zostają skradzione, nawet nagroda specjalna dla przewodniczącego znika. W okolicy wybucha pożar i wszyscy biegną śledzić to widowisko...
Pali się moja panno to jeden z pierwszych filmów Miloąa Formana. Gorzka i momentami wręcz okrutna komedia wywiedziona z obserwacji zwykłych ludzi. Wszystko, co się dzieje wokół balu w na pierwszy rzut wydaje się zabawne, jednak ogólny wydźwięk pozostaje niezwykle smutny.