Większość ludzi trzyma się z dala od pokrytego kurzem, zrujnowanego miejsca zwanego Jerycho. Jednak płatny morderca John Smith (Bruce Willis) musi przeczekać w tym teksańskim miasteczku, w samym sercu wojny gangów ery prohibicji. Po przybyciu na miejsce odkrywa, że na ulicach Jerycho toczy się krwawa wojna pomiędzy włoską i irlandzką mafią, a każda ze stron jest zainteresowana pozyskaniem Smitha dla swojej sprawy. Dla zawodowego mordercy jest to miejsce idealne i pełne nowych możliwości. Z naładowaną bronią i niekończącą się amunicją John Smith wie, że największe korzyści osiągnie pracując dla obu stron konfliktu. Rozpoczyna niebezpieczną grę, w której stawką jest życie...
"Ostatni sprawiedliwy" powstał z inspiracji głośnym filmem Akira Kurosawy "Straż przyboczna" z 1961 roku. Walter Hill przeniósł akcję obrazu z feudalnej Japonii do Ameryki czasów Wielkiego Kryzysu i osadził ją na terenie zapomnianego przez boga i ludzi miasteczka nawiązując w ten sposób to westernu. To jednak nie koniec cytatów, które uważny widz może dostrzec w "Ostatnim sprawiedliwym". Film obfituje bowiem w liczne i świetnie sfilmowane strzelaniny, w których John Smith uzbrojony w dwa rewolwery dziesiątkuje swoich przeciwników w stylu będącym bezpośrednim nawiązaniem do hongkońskich produkcji Johna Woo takich jak "Dzieci triady", czy "Zabójca".
Co ciekawe, "Ostatni sprawiedliwy" nie jest pierwszym remakiem "Straży przybocznej". W 1964 roku na podstawie dzieła Kurosawy kultowy western "Za garść dolarów" z Clintem Eastwoodem nakręcił już Sergio Leone. Warto zaznaczyć, że z kolei inspiracji do napisania scenariusza "Straży przybocznej" dostarczyła Kurosawie powieść "Krwawe żniwo" autorstwa mistrza amerykańskiego czarnego kryminału Dashiella Hammetta.
W roli głównej w "Ostatnim sprawiedliwym" wystąpił Bruce Willis, gwiazdor, któremu międzynarodową popularność przyniosły role w filmach akcji z serii "Szklana pułapka". Obok niego w obsadzie znaleźli się" nominowany do Oscara Bruce Dern ("Powrót do domu"), zdobywca Oscara Christopher Walken ("Łowca jeleni"), nominowany do Złotych Globów Michael Imperioli ("Rodzina Soprano") oraz William Sanderson ("Łowca androidów", "Czysta krew"), David Patrick Kelly ("Kruk", "Commando") i piękna Karina Lombard ("Wichry namiętności").
Obraz na podstawie własnego scenariusza wyreżyserował Walter Hill, specjalista od dynamicznego kina akcji i autor takich kinowych przebojów jak "48 godzin" (1982), "Ulice w ogniu" (1984), czy "Czerwona gorączka" (1988). W pracy na planie "Ostatniego sprawiedliwego" wspierali go m.in. nominowany do nagrody Emmy operator Lloyd Ahern ("Turbulencja", "Geronimo. Amerykańska legenda"), ceniony scenograf Gary Wissner ("Koszmar minionego lata", "8 mm"). Muzykę do filmu skomponował Ry Cooder, nominowany do nagrody BAFTA autor ścieżek dźwiękowych do takich produkcji jak "Czekając na wyrok" (1995), "Barwy kampanii" (1998) czy "Stalowe magnolie" (1989).
Na ekrany amerykańskich kin "Ostatni sprawiedliwy" wszedł 20 września 1996 roku. Polska premiera filmu odbyła się 24 stycznia roku następnego.