W sierpniu 1998 roku cała Irlandia przygotowywała się do głosowania za pokojem w referendum dotyczącym postanowień porozumienia z Wielkiego Piątku. W tym samym czasie mała grupa dysydenckich członków IRA Tymczasowej (Provisional IRA) przeciwnych procesowi pokojowemu przygotowywała się do zamachu bombowego, którego skutki miały być wystarczająco krwawe i katastrofalne, by poróżnić Londyn i Dublin, spowodować wycofanie się unionistów z procesu pokojowego i ponownie wciągnąć Irlandię Północną w burzliwy konflikt.
Grupa używała nazwy Prawdziwa IRA (Real IRA). Starannie wybranym celem było Omagh – małe miasteczko, w którym katolicy i protestanci żyli obok siebie nadzwyczaj pokojowo przez wszystkie 30 lat konfliktu w Irlandii. Bomba zabiła 31 osób, raniła ponad 300, zniszczyła miasteczko i pozostawiła po sobie trwałą spuściznę.
Film analizuje wydarzenia i następstwa tego tragicznego dnia, koncentrując się na walce o sprawiedliwość, którą w poszukiwaniu prawdy podjęła grupa wsparcia i wzajemnej pomocy z Omagh (Omagh Support and Self Help Group) skupiająca rodziny ofiar. W centrum filmu znajduje się historia Michaela Gallaghera, który w wybuchu stracił 21-letniego syna Aidena i który stał się głównym rzecznikiem i lobbystą grupy. Film powstał przy pełnej współpracy grupy z Omagh oraz rodziny Gallagherów. W trakcie produkcji konsultowano się z nimi nieustannie oraz zorganizowano dla nich prywatny pokaz gotowego filmu.
„Chcę wierzyć, że Omagh pokazuje, jak pośród zła i niegodziwości zwyczajni ludzie pochodzący z bardzo różnych środowisk połączyli się w walce o prawdę i sprawiedliwość. Mam nadzieję, że film pokaże naszą walkę szerszej widowni i przekaże przesłanie, że z rozpaczy rodzi się nadzieja,” mówi Michael Gallagher z Omagh Support and Self Help Group.